2 Kripto Para Yasa Tasarısı Hamlesi: Biri Onaylandı!

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsona, kripto para yasa tasarısını imzaladı. Bank of Gana, kripto paraları içeren dijital varlıkların düzenlenmesi için bir çerçeve geliştirmeye başlayacak. Haberlerin detayları için bizi okumaya devam ediniz.

Brezilya Devlet Başkanı kripto para kanunu imzaladı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Perşembe günü, kripto paralara ilişkin yasa tasarısını onayladı. Tasarı, daha önce Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından yakın zamanda kabul edilmişti. Yeni yasa, sanal varlıkları içeren bir dolandırıcılık suçu için adli ceza öngörüyor. Bu kapsamda yasada, dört ile altı yıl hapis ve para cezası yer alıyor. Ayrıca, borsalar ve aracı kurumlar dahil olmak üzere dijital varlık şirketleri için bir lisans düzenliyor. Bu doğrultuda bir ‘sanal hizmet sağlayıcı’ lisansı oluşturuyor.

Yeni düzenlemelere göre menkul kıymet olarak kabul edilen dijital varlıklar, Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (CVM)’nin denetiminde olacak. Bu kategoriye girmeyenler ise henüz oluşturulmamış başka bir organ tarafından denetlenecek. Perşembe günkü onayın ardından şirketlerin yeni kurallara uyum sağlamaları için 180 günleri olacak.

Gana Bankası, kripto düzenlemeleri için bir çerçeve planlıyor

Bank of Gana, kripto paraları içeren dijital varlıkların düzenlenmesi için bir çerçeve geliştirmeye başlayacak. Duyuruyu, Bankanın şu anki başkanı Dr. Ernest Addison yaptı. Gana hükümetinin kararı, Ganalıların dijital varlıkların popülaritesine ve kullanımına yanıt olarak aldığını gösteriyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçen ay ilk Afrika Bitcoin Konferansı da Gana’da düzenlendi. Konferans, Jack Dorsey ve Jack Mallers gibi birçok küresel kripto para figürünün ilgisini çekti.

Başkan, bankanın ‘kripto para birimi ve Blockchain, merkezi olmayan finans (DeFi) ve stablecoin’ler gibi ilgili teknolojiler ve modeller’ üzerine bir çalışmasıyla başladığını açıkladı. Ayrıca Financial Action Taskforce, Financial Stability Board ve Basel Committee on Banking Supervision gibi kurumlardan dijital varlıklarla ilgili küresel uygulamalara, düzenleyici çerçevelere ve standartlara dikkat ettiklerini söyledi.

“Kripto para birimlerini yasaklamaya gerek yok”

Afrika, küresel kripto ekosisteminin önemli bir parçası haline geldi. Chainalysis’ten bir rapor, 2021’in ortalarında kıtada kripto işlemlerinin 20 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. Nijerya, Fas ve Kenya, Chainalysis tarafından yayınlanan Global Crypto Adoption Index’te ilk yirmi ülke arasında yer alıyor.

Gana ve kripto hakkında konuşan Afrika pazarına kripto hizmetleriyle hizmet veren Paxful CEO’su Ray Youssef, 2020 ile 2022 yılları arasında Ganalıların Paxful platformundaki işlem hacminin %400 arttığını söyledi. Ülkedeki büyük kripto potansiyelini gösteriyor. Başkan, duyuru sırasında, kripto para birimlerine bağlı dalgalanma ve riske rağmen, merkezi olmayan ve sınırsız doğası nedeniyle kripto para birimlerinin kullanımının kesin olarak yasaklanmasının mümkün olmadığını kaydetti. Dolayısıyla düzenlemelere ihtiyaç olduğunun altının çizdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir