2023 asgari ücret zammı açıklandı; asgari ücret ne kadar oldu?

2023’te uygulanacak olan yeni asgari ücret milyonlar tarafından merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret zammı ile ilgili olarak, “Büyük ihtimalle yarın asgari ücret konusunu da bakanımla bugün görüşmeleri yapmak suretiyle inşallah açıklayıp onu da yoluna koymuş olacağız” demişti. Erdoğan, Beştepe’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile asgari ücret zammını görüşmek üzere bir araya geldi. Görüşmelerin ardından 2023’te geçerli olacak olan yeni asgari ücret açıklandı. Açıklamadan sonra vatandaşlar, yeni asgari ücret ile ilgili detayları araştırmaya başladı. Peki, asgari ücret ne kadar oldu? İşte 2023 asgari ücret açıklaması:

2023 asgari ücret zammı ne kadar, kaç TL oldu? Brüt ve net yeni asgari ücret zammı ne kadar? İşte yeni asgari ücret zammı son dakika gelişmeleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması:

Asgari ücret ne kadar oldu?

Cumhurbaşkanı ve AKP Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni asgari ücreti açıkladı. Yeni rakama göre, 2023 yılı asgari ücret, net 8 bin 500 lira oldu.

Erdoğan, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

Çalışan ve işveren tarafları maalesef ortak bir rakamda anlaşamadılar. Biz tüm tarafların teklifleri ve kararlarını saygı ile karşılıyoruz. İki taraf da kendi çıkarları doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Bizim için en önemlisi ülkemiz için en doğru, en sürdürülebilir rakamın ortaya çıkmasıdır. Meseleyi bu açıdan ele alarak taraflar arasında makul bir noktada uzlaşılabilmesi için samimi bir çalışma yürüttük. Türk-İş’in de aramızda olmasını isterdik. Taraflardan biri katılmadığı için asgari ücreti ortada bırakamazdık. Taraflar uzlaşmaya varamadığı için daha önce de birçok asgari ücret müzakeresi vardır. Açıklayacağımız asgari ücret rakamı, ülkemizin ekonomik ve sosyal görüntüsü ile de uyumludur.

Geçtiğimiz haftalarda kamu görevlilerinin, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi kadar pek çok konuyu çözüme kavuşturduk.

Memur ve emekli maaşlarında yapılacak zam oranlarını da bu şekilde tespit edeceğiz. Akrebin kıskacında yoğryulan, gelişen Türkiye’nin imkanlarını her bir insanımıza vermeyi sürdüreceğiz. Ülkemizde 2002 yılında 184 TL olan asgari ücret bizim dönemimizde 30 kat, reel olarak yüzde 142 oranında artmıştır.

Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yaparak 4253 TL yapmıştık. Bununla kalmadık, asgari ücretten alınan vergileri kaldırmıştık. Yıl içinde enflasyonda yaşanan yüksek artış bizi yeni bir düzenleme ile asgari ücreti 5500 liraya çıkarmaya yöneltmişti.Bunları yaparken unutmayalım, bu devletin küfesi var.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir