2023 İçin 10 Kripto Para Tahmini: Bu Coinler Patlayacak!

Kripto para piyasaları için oldukça kötü bir yıl geride kalıyor. Peki 2023 yılında kripto para meraklılarını neler bekliyor? İşte 2023 için 10 kripto tahmini…

Olası bir Binance soruşturması, kripto para piyasasının toparlanmasını zorlaştırabilir

Yaşanacak büyük bir piyasa çöküşü, 2023’ün ilk yarısında BTC fiyatını 13 bin doların, ETH’yi ise 800 doların altına gönderebilir. Ayrıca, FTX çöküşünün devam eden etkileri, bazı potansiyel iflaslara yol açabilir. Ayrıca, Binance’teki son FUD, henüz zarar vermemiş olsa da endişe verici. Binance veya benzer büyüklükteki şirketlere yönelik küresel düzenleyici işbirlikleri hakkındaki soruşturma gerçekleşirse, bu sektör için bir felaket olabilir.

ABD tarafından Binance için gerçekleştirilecek bir soruşturma, piyasaların toparlanma süresini uzatabilir. Ancak, tüm endüstri değerinin %10’undan fazlasına sahip olan Binance’in başarısız olması zor görünüyor.

Gerçek kripto para boğası 2024 yılında olacak

Bitcoin’in 4 yıllık halving döngüsünün geçmişin kripto boğa koşularıyla ilgili tarihsel trendlerini takip edersek, bir sonraki Bitcoin yarılanması, makroekonomik döngüyle aynı zamana denk gelen Mayıs 2024 civarındadır. Buna ek olarak, düzenleyici ortam değişebilir. Yönetmeliklerle birlikte hazır olabilecek kripto para yatırımı için kurumsal altyapı da gelişiyor. Hepsi bir araya geldiğinde, gerçek boğanın 2024’te gerçekleşmesi daha muhtemel. 2023’te son birkaç yıla göre daha istikrarlı ekonomik koşullar ve kripto endüstrisi için düzenleyici netlik, gelecekteki boğa koşuları için iyi bir temel oluşturabilir.

Bitcoin benimsenmesi artacak

El Salvador, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Brezilya’dan sonra; başka ülkeler de Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul edebilir. El Salvador’un Bitcoin’i yasal bir ulusal para birimi haline getirmesinin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti. Ayrıca Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) Nisan 2022’de Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak onayladı. El Salvador, ulusal rezervleri için Bitcoin almaya devam ediyor. Ayrıca birçok Brezilyalı şirket Bitcoin satın almaya başladı. Bu trend ister ayı piyasasında olsun ister boğa piyasasında olsun devam edecek. Para birimleri Bitcoin’den daha değişken olan ülkeler ve özellikle inovasyonu benimseyen genç nesillerin yoğunlaştığı ülkeler bir denemeyi değerlendirecektir.

Kripto para piyasalarına olan kurumsal ilgi artıyor

Bazı trilyon dolarlık AUM geleneksel fonları, büyük miktarlarda sermayeyi kripto varlıklarına dağıtmaya başlayacak. Bazı finansal kurumlar kripto para hakkındaki düşüş görüşlerinde ısrar etseler de, yükselişe geçen ve bu ayı piyasasını hazırlanmak için bir fırsat olarak gören bazı ileri görüşlü kurumlar olacaktır. Bankacılık Devleri ABD Bank, Morgan Stanley, BNY Mellon, Goldman Sachs, Citi, Wells Fargo ve diğerleri, çeşitli aşamalarda ve kapsamlarda kripto varlıklarına veya altyapısına yatırım yapıyor. BlackRock, Fidelity, Citadel ve Virtu’nun yakın zamanda kripto varlıklara dönüşme çabaları da var.

FDIC’den Bankalara Kripto Para Talimatı

Bunların hepsi, kripto varlıklarını yeni seviyelere taşımak için geniş potansiyele sahip trilyon dolarlık finans firmalarıdır. Şu anda, bu firmalardan yalnızca 9 milyar dolarlık doğrudan kripto varlığı var. Ancak bu “pilot” rotalar tam gaz ilerlerse bu sayı önemli ölçüde değişebilir. Temel tetikleyicinin ne olacağını bilmesek de, bu değişiklik büyük olasılıkla önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçekleşecek.

Büyük ekonomiler, Bitcoin ETF’sini onaylayabilir

Büyük ekonomiler, kripto para ile ilgili ETF’yi onaylayacak. vBu da bir miktar kurumsal paranın kripto para piyasasına girişine yol açacaktır. Çin kriptoyu yasaklasa da, Hong Kong artık kriptoya açılmaya ve Singapur ile rekabet etmeye çok hevesli. Kısa bir süre önce, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), CSOP’un Bitcoin ve Ethereum Vadeli İşlemleri ETF’sini HSE’de listeleme başvurusunu onayladı. Halihazırda kriptoyu oldukça yoğun bir şekilde benimseyen Orta Doğu ve Güney Amerika ülkeleri için olduğu gibi, diğer Asya ülkelerine de trendi takip etmeleri için daha fazla umut veriyor.

Artı, Kanada, ABD, Brezilya ve Avrupa’da zaten işlem gören ETF’ler, listenin eklendiğini göreceğiz. ABD’de bir Bitcoin spot ETF’si henüz o kadar erken onaylanmamış olabilir, ancak o gün gelecek ve bu etki önemli olacak.

Bu şirketler kripto para birimleriyle ödeme alabilir

Apple, Google, Meta veya Twitter, muhtemelen USDC, Bitcoin ve hatta Doge Coin dahil olmak üzere mobil ödemeler olarak kripto ekleyebilir. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Kripto işletmelerinin ödeme yöntemini kabul etmesine izin vererek kripto paranın kullanımını artırmaya yardımcı olmak için Apple Pay’e USDC stablecoin eklendi. Ayrıca Apple, Kripto ve NFT’ler için potansiyel bir nimet olarak harici iOS Uygulamalarına izin vermeyi planlıyor. Twitter’ın, ödemeleri işleme koymak için kayıt sürecini başlatmak üzere Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) evrak teslim ettiği bildirildi. Tesla CEO’su Elon Musk’ın ödemeleri yeniden yapmayı ve bunları Twitter’da birleştirmeyi planladığına dair büyüyen bir söylenti var.

Elon’un DogeCoin’i sevdiği bir sır değil ve yasal olarak işe yarayabilirse, DogeCoin’i Twitter’da bir ödeme yöntemi olarak eklemek teorik olarak mümkün. Meta’nın küresel stabilcoin projesi (Libra veya Diem) birçok merkez bankacısını korkutsa da, Metaverse, kripyo ve Web3’teki çabaları çok büyük. İster ödeme ister teknoloji altyapısı olsun, Meta’nın kriptoyu daha fazla kucaklamak için harekete geçmesine şaşırmamak gerek.

2023 Yılı bu kripto para birimleri için önemli bir yıl olacak

Metaverse ve Web3 Gaming, özellikle AIGC (AI tarafından üretilen içerik) ve NFT’lerle entegre olarak katlanarak büyüyecek. Citi, metaverse’nin 2030’a kadar 13 trilyon dolar değerinde olabileceğini söylüyor. JPMorgan, Metaverse’nin 2023’te 1 trilyon dolarlık bir ekonomi olacağını açıkladı. Deloitte, Metaverse’nin 2030’a kadar Asya’nın GSYİH’sına yılda 1,4 Trilyon dolar ekleyebileceğini söylüyor. En yeni yapay zeka destekli ChatGPT, oyunlaştırılmış teknolojinin kısa sürede nasıl viral hale gelebileceğine dair bir örnek veriyor ve Web3’ün iyi olduğu nokta da tam olarak bu.

Ayrıca, NFT ve Metaverse gücünü kullanarak blockchain’de yapay zeka resmi oluşturmaya çalışan geliştiriciler de var. Farklı unsurların bu kombinasyonunun sonunda tam bir ekosisteme ulaşacağını ve 2023-24’ün bu temeli inşa etmek için kilit dönem olduğunu öngörüyorum. APE, FLOW ve THETA şuanda piyasa değerine göre lider NFT ve metaverse altcoin’lerden bazıları.

SocialFi gelişmeye devam edecek

SocialFi inşa etmeye ve gelişmeye devam edecek. Topluluk sahipliğini vurgulamak için sosyal ağdan para kazanmayı ve oyunlaştırmayı artırabilecek SocialFi (sosyal medyayla ilgili kripto ekosistemi). Buna ek olarak, içerik oluşturucu mülkiyet ekonomisinin gelişmesine olanak tanıyan, gelişmekte olan merkeziyetsiz video ve müzik platformları var. Esasen YouTube, TikTok, OnlyFans, Netflix, Spotify vb.’nin başarı öyküsü üzerine web3 uygulamaları oluşturmaktır.

Gelecek Web3’de…

Katlanarak daha fazla Web2 mühendisi, avukat, finans ve diğer türden genç yetenekler web3’e katılacak. Çünkü Web3’ün gelecek olduğuna ve daha eğlenceli olduğuna inanıyorlar. Ayrıca, teknik işten çıkarmalar bazılarını incitebilir, ancak yeterince kazançlı bir web2 işi bulamazlarsa Web3 startup’larını kurmaya olan bağlılıklarını güçlendirebilir. Web3’e yatırım yapmak isteyen risk sermayesi, pazardaki düşüş nedeniyle daha düşük olsa da, bu web2 yetenekleri, ceplerinden çıkan kendi paralarıyla gelişimi sürdürebilen yüksek ücretli web2 işlerinden servet biriktirdiler.

Bu gruplar, bir sonraki Web3 boğa koşusunda başarılı olmalarına yardımcı olacak en iyi mühendislik ve ürün becerilerine sahiptir. Giderek daha fazla genç yetenek Web3’ü oluşturmak için katılacak ve Web3’ün daha iyi ve meşru hale gelmesi büyük olasılıkla olacaktır.

Ülkelerin CBDC çalışmaları hızlanıyor

Dijital para biriminin benimsenmesi hızlanıyor. Ayrıca daha fazla ülke merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürüyor. CBDC gelişmeleri, para birimlerinin dijitalleşmesi konusundaki farkındalığı artıracak ve insanların dijital para birimi hakkındaki düşüncelerine bir miktar meşruiyet katacaktır. Küresel olarak en son ve yaklaşan CBDC ilerlemeleri/planları şu şekilde:

1) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2023’te CBDC Başlatmayı Planlıyor.

2) Pakistan, 2025’e Kadar CBDC Lansmanını Hızlandırmak İçin Yeni Yasaları Başlattı.

3) Bank Of England, ‘Proof of Concept’ CBDC Cüzdanı İçin Başvuruları Açtı.

4) Avustralya Merkez Bankası (RBA), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot uygulamasını 2023 ortasına kadar tamamlamayı bekliyor.

5) Merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) toptan kullanımını test eden Hindistan Merkez Bankası (RBI), “dijital rupinin” perakende pilotunu yürütmeye hazırlanıyor. Pilot, Aralık 2022’de başlamalıdır.

6) Kore Merkez Bankası, 2022’nin sonlarında ve sonrasında gerçek dünya testi olan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) gelişiminin bir sonraki aşamasına ilerliyor.

7) İsveç merkez bankası, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) aracılığıyla uluslararası perakende ödemeleri test etmek için Norveç, İsrail ve BIS ile ortaklık kurdu.

8) Fransa, Singapur ve İsviçre merkez bankaları, DeFi protokollerini kullanarak sınır ötesi CBDC ticaretini ve yerleşimini keşfetmek istiyor.

9) İran, iki yerel bankayla ortaklaşa bir pilot program başlatarak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile denemeler yapmaya başladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir