2023 Kripto Para Tahminleri: İşte 5 Büyük Öngörü!

2021 ‘Kripto Para Yılı’ysa, 2022 de kripto paranın çöktüğü yıldı. Kripto şirketleri kurulup katlanırken, kripto yatırımcıları tarafından milyonlar kazanıldı ve kaybedildi. 2023’ün hemen eşiğindeyken bir şey açık: 2022 kripto partilerinin ‘Kükreyen Yirmiler’ dönemi ve piyasanın genel irrasyonel coşkusu sona erdi. 2023, kriptonun büyümesi ve hareketini temizlemesi gereken yıl olacak. SPiCE VC’nin kurucu ve yönetici ortağı Tal Elyashiv’in önümüzdeki yıl için beş tahmini var.

Tahmin 1: Kripto para ekosisteminin doğal seçilimi

Dijital varlık ekosisteminin doğal seçilimi 2023’te güçlü olacak. Bu olumlu bir gelişme! İyi şirketler güçlenecek ve kötü olanlar ortadan kaybolacak veya yeniden yapılandırılacak. Bu da geleceğe daha iyi konumlanmış bir piyasa bırakacak. Darwinizm’in piyasada hızla yayıldığını ve sadece iyi yönetilen, iyi niyetli şirketlerin hayatta kaldığını görüyoruz. 2023’e girerken atılacak daha fazla ayakkabı olacak. Bununla birlikte, kripto para ekosisteminin gelecekteki büyümesi için bu süreç gerekli ve çok sağlıklı. Sektörün itibarının ve iş yapma şeklinin yeniden şekillendirilmesi ve yeniden inşası, daha fazla kontrol, risk yönetimi, şeffaflık ve gerçeklik kontrolü ön plana çıkacak. Bunu, kurumsal yatırımcılar yönlendirmeye devam edecek.

Kurumsal yatırımcılardan söz açılmışken, Softbank, Sequoya ve Temasek gibi firmaların da ayılmaları gerekiyor. Bu olgunlaşma ve ayılma süreci, sektördeki sahtekarlığın, beceriksizliğin ve deneyim eksikliğinin bir kısmını ayıklayacak. Ayrıca, bu iyi bir şey olduğunu belirtmek gerekiyor. Ayakta kalan şirketler bunun için daha güçlü olacak. Böylece, endüstri bir kez daha gelişmeye başlamak için daha iyi bir pozisyona sahip olacak.

Tahmin 2: ABD hariç her yerde kripto para düzenlemeleri

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler 2023’te kripto para düzenlemesi hakkında kritik kararlar alacak. Ancak, ABD’de yasal işlev bozukluğu nedeniyle anlamlı bir düzenleme hareketi gerçekleşmeyecek.

ABD’deki kripto düzenlemesi ile ilgili olarak 2023’te kesin olarak bildiğimiz bir şey olacak: İç çatışmalar. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’ndan Demokratlar ve Cumhuriyetçilere ve geleneksel finans (TradFi) ekibine karşı merkezi olmayan finans (DeFi) ekibini unutmayalım, 2023 WWE kadar eğlenceli olacak, bu yüzden patlamış mısırı kapın. Bununla birlikte, hiç kimse çözülmemiş güç mücadelelerinden kaynaklanan açmazlardan fayda sağlamaz ve bu önümüzdeki yıl dijital ekonomide de farklı olmayacak. Biri, yeni bir Kongre’nin anlamlı kripto mevzuatını gerçekleştirebileceğini ummak istese de, bunun olma olasılığı, Sam Bankman-Fried’in Bahama çatı katını elinde tutması kadar yüksek.

Ancak ABD çekişip tartışırken, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler ilerleme kaydedecek. 2023’te bu düzenleyici rejimlerin çoğunun şekillenecek. Avrupa Birliği, 2023’ün başlarında Kripto Para Piyasaları Düzenlemesi (MiCAR/MiCA) oylamak ve uygulamak için büyük bir adım atacak.

Bu arada, Asyalı düzenleyicilerin her biri kripto korkuluklarını farklı şekilde ele alıyor. Hong Kong’un 2023 hedefi, bu hedefleri desteklemek için belirli bir düzenleyici strateji gerektiren bireysel kripto para erişimini artırmak. Tam tersine, yakınlardaki Singapur, yatırımcılar için bu yıl yaşanan büyük kayıpların ardından düzenlemeleri sıkılaştıracağının sinyalini veriyor. Terra’nın çöküşünün ardından hâlâ bu sorunla uğraşan Güney Kore yalnızca uygulamaya odaklanacak. Öte yandan, bölgede benzersiz olan Hindistan, davranışları yönlendirmek için vergi politikasını kullanıyor.

Tahmin 3: Metaverse ve NFT’ler ölümden geri geliyor

Metaverse ve Non Fungible Token’lerin (NFT) ışıltısı ve ihtişamı lekeleniyor olabilir. Ancak her ikisinin de pratik, çok yönlü ve kaçınılmaz kullanımları 2023’te çok daha net olacak. Metaverse’nin ölümüyle ilgili son anlatı, bir yıl önceki ilgi düzeyi ve pazar benimsenmesiyle ilgili coşku gibi. Hiç kimse Meta’ya ve genel olarak metaverse altyapısının inşasına 2023 veya 2024 projesi olarak bakmamalı. Gerçek şu ki, metaverse kaçınılmaz. Ancak meyvelerini tam olarak vermesi yıllar alacaktır. Bununla birlikte 2023, ‘metaverse deneyimlerini’ nasıl algıladığımızın başlangıcı olacak. İşletme, sağlık, eğitim ve daha fazlasındaki yeni kullanım örnekleri, günlük hayatımızda bile daha küçük metaverse dozlarının pratik faydasını ortak dikkatimize sunacak. AR/VR cihazlarıyla birlikte kimlik teknolojisindeki gelişmeler de 2023’te gündeme gelecek.

Aynı şey NFT’ler için de geçerli. NFT piyasası da 2023’te bir tür yeniden doğuş yaşayacak. Dijital sanat ve koleksiyon alanında kendi başına bir değer faktörü olmaktan uzaklaşacak. Ayrıca, teknolojinin olması gerektiği şey olmaya daha da yaklaşacak. 2023 ayrıca NFT’nin çok yönlülüğünün parlamaya başladığını görecek. NFT’lerden yararlanmanın yenilikçi yollarından oluşan huni, 2023’te genişlemeye devam edecek. Tedarik zinciri ve lojistikten sağlık hizmetlerine, gayrimenkule ve perakendeye kadar, NFT’ler operasyonların dijitalleştirilmesinde daha yaygın ve kalıcı bir role sahip olacak.

Tahmin 4: 2023 dünya çapında ‘CBDC Yılı’ olabilir

CBDC silahlanma yarışı, merkez bankaları kendi benzersiz CBDC stratejilerini test etme, başlatma ve yürütme konumlarını güçlendirmek için ticari bankalar ve teknoloji sağlayıcılarla ittifaklar kurdukça devam edecek.

Dünya merkez bankalarının %80’inden fazlası zaten bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmayı düşünüyor. Bu kapsamda 2022 çoğunlukla denemeler ve testlerle geçti. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki ulusların CBDC’leri gerçeğe dönüştürme hareketleri hız kazanıyor. Ayrıca, 2023’te, özellikle de küresel bir standart belirleme yarışı yaklaşırken, büyük bir öncelik haline gelecek. Ek olarak, ticari bankalar alana giderek daha fazla ilgi gösteriyor. Böylece, başarıyı ve kitlesel benimsemeyi sağlamak için merkez bankaları ve yazılım satıcılarıyla ortaklık kurmaya başlayacak.

Çin’in dijital yuanı diğerlerinin çok ötesinde. Bununla birlikte, birçok ülke ilerleme kaydediyor. Bu bakımdan, 2023’te hedeflerini hayata geçirme ihtimalleri var. Japonya Merkez Bankası, 2023’ün başlarında büyük bankalarla bir lansman denemesi yapıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Türkiye, CBDC’sini gelecek yıl başlatacağını duyurdu. ECB, 2023’ün başlarında bir dijital euronun piyasaya sürülmesine ilişkin bir kural kitabı geliştirmek için çalışmaya başlamayı planlıyor. Para ve ödemeler dünyası, 2023’te Blockchain’i daha geniş bir şekilde benimseme yolunda. Hatta, SWIFT bile bu yönde hareket etme ihtiyacını kabul ediyor.

Tahmin 5: Kripto para sektöründe kurumsal yatırımlar fırlayacak

Kurumsal yatırımcılar ellerindeki büyük paralarla büyük hamleler yapacak. 2022’de kriptonun örgütsel sıkıntılarının ötesinde, geleneksel piyasa hareketlerine ve genel ekonomiye yakından bağlı olduğunu öğrendik. 2023 için alan adının performansı yine dünya ekonomik duyarlılığına bağlı olacak. Endişeler hafiflerse, kripto para piyasasındaki yatırımların yanı sıra kripto fiyatlarında da bir artış görmemiz mümkün.

Piyasa trendlerinden bağımsız olarak, muhtemelen daha geleneksel, mavi çipli fonların tokenleştiğini göreceğiz. Bu da daha geniş bir yatırımcı alanı için onlara erişimi daha kolay hale getirecek. Ek olarak, giderek daha fazla sayıda büyük piyasa oyuncusu tokenleştirme alanına girecek. Sonuç olarak birleşme ve satın alma faaliyetlerinde önemli bir artış göreceğiz. Bununla birlikte, daha önce de belirtildiği gibi, tüm bunlara yönelik bir uyarı, yasa koyucuların ve düzenleyicilerin gerekli istikrarı sağlamak için adım atıp atmayacağı.

2023 ayrıca Blockchain ekosistemine odaklanan risk sermayesi fonlarına yatırım yapmak için mükemmel bir zaman olacak. Geçmiş, durgunluk sırasında artan risk sermayesi fonlarının, farklı mahsullere sahip fonlardan daha iyi performans sergilediğini gösteriyor. Dahası, bu çok mantıklı. Çünkü, Blockchain ekosistemindeki değerler önümüzdeki birkaç yıl içinde çok daha makul olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir