2023 yaşlılık maaşı ne kadar? 65 yaş aylığı (yaşlılık maaşı) kaç TL oldu?

Agari ücret zammı ile doğrudan milyonlarca çalışanın cebine girecek olan maaş artacak. Asgari ücret zammı ile birlikte sosyal yardımlarda da artış yapılacak. 2023 yılında staj ücreti, işsizlik maaşı, 65 yaş aylığı ( yaşlılık maaşı) ve engelli aylığı gibi sosyal yardım ödemeleri de asgari ücrete orantılı şekilde artacak. Milyonlarca asgari ücretli gibi sosyal yardım alan vatandaşların gözü kulağı da asgari ücret zam kararının açıklanmasında. 20 Aralık’ta yapılan 3. toplantı ile 2023 yaşlılık maaşı ne kadar? 65 yaş aylığı (yaşlılık maaşı) kaç TL oldu? soruları pek çok kişi tarafından sorulmaya başlandı.

2023 yaşlılık maaşı ne kadar?

Yaşlılık maaşı da asgari ücrete gelen zamla birlikte artıyor. İşçiler, memurlar, çalışanlar ve sosyal yardım alanların gözü kulağı asgari ücrete yapılacak zam oranında. Ayrıca asgari ücret artınca 65 yaşından büyük asgari ücretin 3’te 1’inden düşük geliri olan kişi sayısı artacağı için yaşlılık maaşı almaya hak kazanan kişi sayısında da artış olacak. Asgari ücrete yüzde 40 oranında zam yapılacağı ihtimali üzerinden yoğunlaşılırsa eğer yaşlılık maaşı 2023 yılında 2 bin 357 TL olacaktır. 2023 asgari ücrete yüzde 30 zam gelirse 2023 yaşlılık maaşı da 2 bin 189 TL olacaktır. 2023 asgari ücrete yüzde 50’lik artış gelirse yaşlılık maaşı da 2 bin 526 TL olacaktır.

65 yaş aylığı (yaşlılık maaşı) kaç TL oldu?

2023 65 yaş aylığı her sene oldyğu gibi Ocak ayında asgari ücrete yapılacak zam oranıyla birlikte artacak. 2023 65 yaş aylığı zammı henüz abelli olmadı. 20 Aralık’ta yapılacak asgari ücret tespit komisyonu toplantısının ardından netlik kazanacak. 65 yaş aylığına asgari ücrete gelen zam ile doğru orantılı artış yapılıyor. 2023 65 yaş aylığının tahmini olarak 2 bin 300 TL seviyesinde olacağı düşünülüyor. Ancak net rakamlar asgari ücret zam oranın açıklanmasından sonra belli oalcak.

65 yaş aylığı (yaşlılık maaşı) nedir?

Yaşın ilerlemesi nedeniyle çalışma gücünün azalması sonucu gelir kaybına uğrayan sigortalıların geçimlerini sağlamak amacıyla kurulmuş yaşlılık sigortasından bağlanan aylıktır.

Yaşlılık maaşına kimler başvurabilir?

1. 65 yaşını doldurmuş olan,

2. Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan,

3. Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemeyen,

4. 2022 sayılı Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu Valiliklerce/Kaymakamlıklarca tespit edilen kişiler 65 yaş aylığına başvuru yapabilir.

65 yaş aylığı başvurusunda istenen belgeler neler?

AYLIK için başvuruda bulunacak olan yaşlının İkametgâhının bağlı bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı T.C kimlik numarasının bulunduğu kimlik belgesi ile birlikte müracaat edilmesi gerekmektedir. İstenilen Belgeler;

1) Başvuru Formu (Bu formda yer alan; aylık istek dilekçesi ile mal bildirim belgesi aylık talebinde bulunan tarafından doldurulup, imzalanacaktır.)
2) Muhtaçlık belgesi, (ikametgâh ilmühaberi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği ise yetkililerce doldurularak imzalanacak ve mühürlenecektir.) ile
3) Aylık talebinin vasi tarafından yapılması hallerinde mahkemeden alınmış vasilik kararı gerekmektedir. .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir