6’lı masada neler oluyor? CHP’li gazetecilerden flaş açıklamalar

TIMETURK| HABER MERKEZİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 aylık ceza 6’lı masada Cumhurbaşkanlığı adaylığına yönelik hesapları değiştirdi. CHP’ye yakınlığıyla bilinen gazeteciler, altılı masa etrafında dönen adaylık kulislerini değerlendirdi.

İSMAİL SAYMAZ: MERAL AKŞENER KENDİNİ GÜNDEME GETİRECEK

CHP kaynaklarına yakınlığıyla bilinen gazeteci İsmail Saymaz, dün akşam katıldığı canlı yayında bomba bir iddiayı gündeme getirdi. “İki Belediye Başkanı da artık ihtimal olmaktan çıktı. Eğer Altılı Masa, Kemal Kılıçdaroğlu’nda uzlaşmazsa, Meral Akşener’in kendini gündeme getireceğini düşünüyorum.” diyen İsmail Saymaz çarşamba gününe dikkat çekti. Saymaz, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına kendi partisinden herhangi bir cevap gelmemesi için talimat verdiğini söyledi. Saymaz, Akşener’in partililerden Çarşamba gününü beklemesini istediğini belirtti.

BARIŞ YARKADAŞ: ‘BEN 6’LI MASAYI YÖNETİYORUM’ DEDİ

CHP’li eski Milletvekili Barış Yarkadaş, TV100 canlı yayınında çok konuşulacak bir açıklama yaptı. Yarkadaş ‘İmamoğlu bir ay önce İBB’de birlikte çalışmak istediği arkadaşlara, ‘Ben Türkiye’yi yönetmeye hazırlanıyorum’ diyordu. İmamoğlu bu iddiasını öyle bir hale getirmişti ki İstanbul’da bir ilçede uzun yıllardır belediye başkanlığı yapan bir CHP’li siyasetçi İmamoğlu’na ‘Cumhurbaşkanlığı adaylığı için çok erken değil mi?’ dediğinde ‘Abi küçük düşünmeyin. Ben 6’lı masayı yönetiyorum. Siz hala küçük düşünüyorsunuz’ diyordu’ ifadelerini kullandı.

ÖZLEM GÜRSES: İYİ PARTİLİLER ‘BAZI PARTİLERE İHTİYAÇ YOKTU’ DİYORLAR

Altılı masada yer alan genel başkanların beraber ülkeyi yönetmek gibi bir ifadelerin olmadığını belirten gazeteci Özlem Gürses, “Bu partilerin bir bölümüne aslında ihtiyaç yoktu. Mesela böyle düşünen İYİ Partililer var. Aslında Kemal Bey, Meral Hanım ve belki Gültekin Uysal ya da Temel Karamollaoğlu’yla kurulmuş bir ittifak yeterliydi” dedi.

İYİ Partili isimlerin bazı partilerin varlığından rahatsız olduğunu belirten Gürses, “Bu fotoğrafta gördüğünüz genel başkanlar bir arada olmaktan memnun mu değil mi sorunsalı. Bizim asıl olarak bu adaylık tartışması olarak gördüğümüz fotoğrafın arkasındaki temel sorun bu. O yüzden örneğin şöyle konuşmalar da oluyor tabii Ankara kulislerinde, ‘bu fotoğraf çok erken verildi, bu partilerin bir bölümüne aslında ihtiyaç yoktu’ mesela böyle düşünen İYİ Partililer var. Aslında Kemal Bey, Meral Hanım ve orada işte belki Gültekin Uysal ya da Temel Karamollaoğlu’yla kurulmuş bir ittifak yeterliydi. Babacan, Davutoğlu’nun burada olmasına gerek yoktu. Friksiyon yani sıkıntı buradan kaynaklanıyor diye düşünen çok sayıda insan var Ankara’da” ifadelerini kullandı.

Gürses, “Belki bu açıdan bakıldığında haksız da sayılmazlar. Çünkü bence de ortak aday sorunsalının başlığı şu değil, ‘Kazanacak aday yok, efendim Kılıçdaroğlu alevi miymiş değil miymiş? İmamoğlu o muymuş bu muymuş? Mansur Yavaş’a o kişi oy verir miymiş vermez miymiş? Akşener niye aday olmuyormuş?’ mesele bu değil. Mesele şu, bu masa dediğimiz yapı erken kuruldu ve buradaki bazı genel başkanlar Türkiye’yi diğer bazı genel başkanlarla paylaşmak ve birlikte yönetmek istemiyorlar. Adaylık tartışması aslında temel olarak masanın dağılması talebiyle gündeme getirilen bir tartışma” dedi.

CAN ATAKLI: CHP İÇİNDE GERİ ZEKALILAR VAR

Son günlerde muhalefete yönelik eleştiriyle gündeme gelen Can Ataklı da CHP’lilere bir kez daha sert sözlerle yüklendi. Youtube yayınında konuşan Ataklı, “CHP’nin içinde Erdoğan’ın yenebileceği aday olarak gördüğü için Kılıçdaroğlu’na ‘aday ol’ dediğini zanneden geri zekalılar var” dedi.Youtube yayınında konuşan Ataklı, “Bu CHP’nin içinde bir sürü geri zekalı var” dedi. Ataklı konuşmasına şöyle devam etti:

“Hiç bana bozulmasınlar. İşte o geri zekalılar zannediyorlar ki ‘Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu iterek ben onu ham yaparım ben onu yenerim. En güçsüz aday zannediyor’ diye düşünüyorlar. Hakikaten buna inanan geri zekalılar var biliyor musun? Erdoğan’ın yenebileceği aday olarak gördüğü için Kılıçdaroğlu’na aday ol dediğini zanneden geri zekalılar var.” .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir