8 Analist: Altın Yılsonu ve 2023’te Bu Seviyelerde Olacak!

ABD Merkez Bankası, enflasyonu kontrol altına almak için daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olduğunu belirtti. Bunun ardından altın, Cuma günkü toparlanmasına rağmen haftalık düşüş gördü. Analistler son gelişmeler ışığında piyasası yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Sarı metal, bu nedenle bir düşüş haftası geçiriyor”

Spot altın, %0,8 artışla 1.791,59 dolara yükseldi. Ancak bu hafta yaklaşık %0,3 kaybetti. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,7 artışla 1.800,20 dolardan işlem gördü. OANDA’nın kıdemli analisti Edward Moya, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Pek çok trader, daha fazla sıkılaştırma sinyali veren hem Fed hem de ECB’ye odaklanıyor. Ayrıca, küresel tahvil getirilerinin önemli ölçüde arttığını gördük. Bu nedenle altın bir düşüş haftası geçiriyor.

“Altın, ılımlı bir güvenli liman teklifi alıyor”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, Çarşamba günü faiz oranlarını beklendiği gibi 50 bps artırdı. Fed Başkan Jerome Powell, artan durgunluk endişelerine rağmen Fed’in gelecek yıl daha fazla artırım yapacağını söyledi. ECB ve BOE de benzer faiz artırım stratejilerinin sinyallerini verdi. Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff, bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Cuma günü altın, bir önceki seanstaki güçlü satış baskısından kaynaklanan düzeltici bir sıçramayla güçlendi. ABD ve küresel hisse senedi piyasaları, hâlâ şahin olan büyük merkez bankalarının ardından satış yapıyor. Bu ortamda, altının ılımlı bir güvenli liman teklifi alıyor olması mümkün.

“Bunlar, altın yatırımcıları için ters rüzgar olmaya devam ediyor”

CMC Markets baş piyasa analisti Michael Hewson, altın fiyatlarının Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen şahin mesajların bir sonucu olarak Avrupa’da tahvil getirilerindeki büyük artışa tepki gösterdiğini söylüyor.

Bank Wealth Management’ta kıdemli yatırım stratejisti Rob Haworth’a göre, altın fiyatları, zayıf enflasyon verileri ve Fed’in faiz artırımlarını yakında bitireceği umutları üzerine hafta ortasına sıçradı. Ancak Haworth, şu noktalara dikkat çekiyor:

Çarşamba günü geç saatlerde Fed’in yaptığı şahin duyuru, yatırımcıların daha yüksek bir nihai faiz oranını fiyatlaması nedeniyle altını baskıladı. Daha yüksek faiz oranları ve daha yumuşak enflasyon verileri, altın yatırımcıları için ters rüzgar olmaya devam ediyor.

“Altın fiyatlarındaki direnç, 2013’teki çöküşle tam bir tezat oluşturuyor”

Fed’in son ekonomik tahminleri, üst düzey Fed yetkililerinin faiz oranlarını 2024’e kadar %5’in üzerinde tutmayı beklediklerini gösteriyor. BullionVault’un araştırma direktörü Adrian Ash, şu yorumu yapıyor:

Dolarla birlikte faiz oranlarının artmasıyla dolar, boyun eğmeyen bir koruma aracı olarak altının cazibesini azaltıyor. Yine de, bu yılki külçe fiyatlarındaki direnç, 2013’teki çöküşle tam bir tezat oluşturuyor. Aynı zamanda hisse senedi/tahvil portföyleri için yaşayan hafızadaki en kötü yılla da tezat oluşturuyor.

Ash, portföy çeşitlendiricisi olarak altının değerinin, hem mevsimsel yeniden dengeleme nedeniyle hem de Ocak ayının Çin Yeni Yılı’nı getirmesi ve şu anda dünyadaki en yoğun tek altın satın alma festivali olması nedeniyle yeni yıl civarında dikkat çekeceğini söylüyor. Ash’e göre, bu iki faktör, altının tipik olarak Ocak’ta güçlü bir yükseliş göreceği anlamına geliyor.

“Değerli metallerin performansı, reel getirilere bağlı”

Bununla birlikte, ileriye bakıldığında, CFRA Research’te hisse senedi analisti olan Matthew Miller, endüstriyel metallerde yükseliş ve değerli metallerde nötr ila hafif düşüş bekliyor. Bu bağlamda Miller, şunları söylüyor:

Reel getiriler pozitif olduğu ve yükseldiği sürece, değerli metallerin düşük performans göstermesi muhtemel.

ANZ altının 2023 sonu hedefini 1.900 dolara yükseltti

ANZ Bank’taki ekonomistler, gelecek yılın sonu için altın fiyat tahminlerini 1.900 dolara yükselttiler. Analistler, kısa vadede, son kazanımların yeniden izlenmesi için bir kapsam görüyor. Bunun, büyük ölçüde daha güçlü bir doların arkasında olacağını belirtiyorlar. Buradan hareketle analistler, şu değerlendirmeyi yapıyorlar:

Yatırımcı pozisyonu, ticari olmayan short pozisyonların 2022’nin üçüncü çeyreğinde önemli bir seviyeye ulaştığını gösteriyor. Ancak bu pozisyonlardan bazıları, daha yavaş bir faiz artışı döngüsü beklentileri geliştikçe kırpıldı. Küresel büyüme, artan jeopolitik risklerin ortasında ikinci çeyrekte yavaşlarken, güvenli liman alımlarının altın fiyatını yükseltmesini bekliyoruz. Ardından yıl sonu (2023) hedefimizi 1.900 dolara yükselttik.

“Altın fiyatı için ilk önce bir düşüş var”

Altın fiyatı, Aralık ayı ortasında neredeyse yıl başındaki seviyesine geri döndü. Bununla birlikte oldukça hareketli bir yıl geçirdi. Commerzbank’taki ekonomistler, sarı metalin 2023’ün sonunda 1.850 dolara doğru yükseleceğini öngörüyor. Ancak, bundan önce gelecek yılın başlarında 1.750 dolara düşmesini bekliyorlar. Ekonomistler, bu konudaki öngörülerini şu şekilde izah ediyorlar:

Fed’in faiz artırım döngüsünün sona erdiği netleşene kadar altın fiyatının başlangıçta 1.750 dolara düşmesini bekliyoruz. Fed Fund Futures’a göre, piyasa hala faiz oranının zirvesini %5’in biraz altında görüyor. Kısa vadede, altın üzerinde baskı oluşturması gereken faiz oranı beklentilerinde yukarı yönlü bir ayarlamaya ihtiyaç var.

“Altının yeniden parlaması mümkün”

Ekonomistlere göre, Mart ayındaki son faiz artırımından sonra ve Fed’in zayıf bir ekonomi ve düşük enflasyon nedeniyle 2023’ün sonuna doğru tekrar faiz indirimine gitmesinden önce, faizlerin değişmediği bir dönem muhtemelen olacak. Buradan hareketle ekonomistler, şu yorumu yapıyor:

Fed ise henüz bunu öngörmüyor. Fed de bu görüşü benimser benimsemez altının yeniden yükselmesi gerekiyor. Önümüzdeki yılın ikinci yarısında durum bu olacağını düşünüyoruz. Altın, muhtemelen kur stratejistlerimizin beklediği ABD dolarının zayıflamasıyla da desteklenecek. Altının yılın ikinci yarısından 2023’ün sonuna doğru 1.850 dolara yükselmesini bekliyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir