8 Analistten Hesapları Değiştiren Altın Fiyatı Tahminleri: Ocak’ta…

İhtiyatlı traderlar Federal Reserve’in faiz duruşunu ölçmek için günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ekonomik verileri bekliyor. Bu bekleyişin ortasında, altın fiyatı Cuma günü zayıf işlemlerde dar bir aralığa girdi. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Altının 2023’te yükseliş eğilimini sürdürmesini bekliyoruz”

Spot altın, basın zamanında %0,2 artışla 1.796,43 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,5 artışla 1.804,40 dolara yükseldi. Yatırımcıların dikkati, enflasyonla ilgili ipuçları için bugün açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verilerinde. Singapur merkezli GoldSilver Central’ın genel müdürü Brian Lan, şu açıklamayı yapıyor:

Veriler enflasyonun biraz dizginlendiğini gösterirse ve bu da Fed’in faiz artışlarını yavaşlatacağına dair beklentileri artırırsa altın yükselecek. Altın fiyatlarının gelecek yıl daha az oynak olacağını tahmin ediyoruz. Muhtemelen resimde görülen durgunlukla birlikte yükseliş eğilimini sürdürmesini bekliyoruz.

“Verilerden sonra piyasa bir sindirme havasında”

Dün gelen ABD ekonomik verileri, ülke ekonomisinin önceden tahmin edilenden daha hızlı toparlandığını gösterdi. Bu da doları yükseltti. Ayrıca, potansiyel olarak Fed’i enflasyonla mücadelede daha keskin bir yola soktu. Bunun ardından altın fiyatı, Perşembe günü %1’den fazla düştü. Tastytlive küresel makro başkanı Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Dünkü verilerden sonra piyasa bir sindirme havasında. Noel tatili öncesinde piyasadaki düşük likidite nedeniyle özellikle dramatik olmayan bir habere doğru güçlü bir hareket gördük.

“ABD ekonomisi direnç gösterirken, altın fiyatı düşüşte”

Bu arada ABD’de işsizlik maaşı için yeni başvurular geçen hafta beklenenden daha az arttı. Ayrıca, ekonomi üçüncü çeyrekte daha hızlı toparlanarak önceden tahmin edilen %2,9’a kıyasla %3,2 büyüdü. OANDA’nın kıdemli analisti Edward Moya, verileri şu şekilde yorumluyor:

ABD ekonomisi direnç göstermeye devam ederken altın düşüşte. Bunun da Fed’in piyasanın fiyatladığından çok daha fazla sıkılaştırma yapmasına izin vermesi mümkün.

“2023’ün başlarında altın fiyatı yükselecek”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatı, merkez bankacılarının enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını artırmasıyla Mart ayının en yüksek seviyelerinden bu yana 250 dolardan fazla düşüşle, arka arkaya ikinci yıllık düşüş yolunda ilerliyor. Circle Squared Alternative Investments’ın CEO’su Jeffrey Sica, şu yorumu yapıyor:

Fed’in faizleri artırması ve güvenli liman ticaretinin ardından 2023’ün başlarında hisse senetlerinden altına girişi olmasıyla altın fiyatı yükselecek. Ancak Fed’in %2’lik enflasyon hedefine bağlı olduğu kadar değil.

Bağımsız analist Ross Norman, zayıf piyasaların genellikle küçük hacimlerde abartılı hareketlere eğilimli olduğunu söylüyor. Bu yüzden, yıl sonu öncesinde hesap karşılaştırması veya yeni yıl telaşı öncesinde yeni pozisyonların erken alınması konusunun altını çiziyor.

“Bunlar altın fiyatı için ters rüzgar olmaya devam ediyor”

Bank Wealth Management’ta kıdemli yatırım stratejisti Rob Haworth, altın fiyatlarının, zayıf enflasyon verileri ve Fed’in faiz artırımlarını yakında bitireceği umutları üzerine hafta ortasında sıçradığını belirtiyor. Stratejist, değerlendirmesine şu yönde devam ediyor:

Çarşamba günü geç saatlerde Fed’in şahin duyurusu, yatırımcıların daha yüksek bir nihai faiz oranını fiyatlaması nedeniyle altını baskıladı. Fed’in son ekonomik tahminleri, üst düzey Fed yetkililerinin faiz oranlarını 2024’e kadar %5’in üzerinde tutmayı beklediklerini gösteriyor. Geleceğe bakıldığında, daha yüksek faiz oranları ve daha yumuşak enflasyon verileri altın yatırımcıları için ters rüzgar olmaya devam ediyor.

“Altın fiyatı Ocak ayında güçlü bir yükseliş görecek!”

Daha yüksek faiz oranları tipik olarak dolar ve Hazine getirilerini destekler. Ayrıca, değerli metaller gibi getiri sağlamayan varlıkları kıyaslandığında daha az çekici hale getirir. BullionVault’un araştırma direktörü Adrian Ash, dolarla birlikte faiz oranlarının artması, doların boyun eğmeyen bir koruma aracı olarak altının cazibesini azalttığını söylüyor. Ash, açıklamasına şu şekilde devam ediyor:

Yine de, bu yılki külçe fiyatlarındaki direnç, 2013’teki çöküşle tam bir zıtlık barındırıyor. Aynı zamanda hisse senedi/tahvil portföyleri için yaşayan hafızadaki en kötü yılla da tezat oluşturuyor. Portföy çeşitlendiricisi olarak altın, hem mevsimsel yeniden dengeleme nedeniyle hem de Ocak ayının Çin Yeni Yılı’nı getirmesi ve şu anda dünyadaki en yoğun tek altın satın alma festivali olması nedeniyle yeni yıl civarında dikkat çekecek. Bu iki faktör, altının tipik olarak Ocak ayında güçlü bir yükseliş göreceği anlamına geliyor.

“Bu durumda değerli metallerin düşük performans göstermesi muhtemel”

Bununla birlikte, ileriye bakıldığında, CFRA Research’te hisse senedi analisti olan Matthew Miller, endüstriyel metallerde yükseliş ve değerli metallerde nötr ila hafif düşüş bekliyor. Miller, görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:

Reel getiriler pozitif olduğu ve yükseldiği sürece, değerli metallerin düşük performans göstermesi muhtemel.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir