ABD basını: Ukrayna lideri Zelenski, Rus işgalinden bu yana ilk yurt dışı ziyaretini Washington’a gerçekleştirecek

T24 Dış Haberler

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski‘nin Rusya’nın işgali başlattığı 24 Şubat tarihinden bu yana ilk yurt dışı ziyaretini ülkenin savaştaki en yakın müttefiklerinden ABD’nin başkenti Washington’a çarşamba günü gerçekleştireceği belirtildi. 

ABD basınında yer alan haberlere göre Zelenski hem Demokrat hem Cumhuriyetçi Parti’den Kongre liderleri hem de Ulusal Güvenlik Komitesi liderleriyle görüşecek. Ukrayna liderinin Washington’da ABD Başkanı Joe Biden ile de görüşmesi planlanıyor.

Zelenski’nin çarşamba akşamı Kongre’nin ortak oturumuna da hitap edebileceği ifade edildi.

Gerçekleşmesi durumunda Zelenski’nin 24 Şubat’tan bu yana gerçekleştirdiği bilinen ilk yurt dışı ziyareti olacak seyahatin güvenlik endişeleri nedeniyle son dakikada iptal edilebileceği bildirildi. 

Zelenski, Kongre Ukrayna’ya 45 milyar dolarlık acil durum yardımı içeren sene sonu paketini oylamaya hazırlanırken Washington’a gitmeyi planlıyor.

Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Nancy Pelosi, salı günü yaptığı açıklamada detay vermeden çarşamba akşamı “demokrasiye özel olarak odaklanacak” bir Kongre oturumu olacağını söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir