Ana Sayfa Dünyadan Haberler ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çavuşoğlu’nun ziyaretinin ardından Finlandiya ve İsveçli mevkidaşlarıyla ‘NATO’ görüşmesi yaptı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çavuşoğlu’nun ziyaretinin ardından Finlandiya ve İsveçli mevkidaşlarıyla ‘NATO’ görüşmesi yaptı

4 dak. okuma süresi
0
0
0
abd disisleri bakani blinken cavusoglunun ziyaretinin ardindan finlandiya ve isvecli mevkidaslariyla natogorusmesiyapti 9GjASztU

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından, Fin ve İsveçli mevkidaşlarıyla iki ülkenin NATO üyeliklerine ilişkin son durumu görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken’ın Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile görüştüğünü açıkladı.

Price, Blinken’ın iki bakanla görüşmesinde de ABD’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine verdiği desteği yinelediğini ve bu ülkelerle ikili ve transatlantik ortaklığa bağlığını kaydettiğini aktardı.

Bakan Blinken’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmaya hazır olduğunu ifade ettiğini belirten Price, “ABD, diğer müttefikleri de (iki ülkenin NATO’ya) katılmasını süratle onaylamaya çağırıyor.” ifadelerini kullandı.

ABD’li bakanın Finlandiya ve İsveç bakanları ile görüşmesinin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Washington ziyaretinin hemen ardından gelmesi dikkati çekti.

ABD-Türkiye Stratejik Mekanizma toplantısında masadaki konulardan biri de bu iki ülkenin NATO’ya katılmasıydı. ​​​​​​​

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından mayısta NATO üyeliği için başvuru yapmıştı. Türkiye, iki kuzey ülkesinin Ankara’nın terör örgütü olarak tanımladığı gruplara tolerans gösterdiğini belirterek, üyeliğe şerh düşmüştü. Geçen sene imzalanın muhtıranın ardından Türkiye, hâlâ taleplerinin karşılanmadığını belirtiyor.

Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO ülkeleri, iki ülkenin katılım protokollerini, ulusal meclislerinden geçirmişti.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Erkeklerin yüzde 86’sı babalık izni kullanmaya korkuyor

Erkeklerin yüzde 86'sı babalık izni kullanmaya korkuyor …