ABD Temsilciler Meclisi komitesi, Kongre baskınına dair nihai raporunu yayınladı: Yaşananların tek nedeni Trump’tır

T24 Dış Haberler

ABD’de 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi Özel Komitesi yayınladığı nihai raporda eski ABD Başkanı Donald Trump‘ı halkın iradesi ve demokrasiyi yok saymak için “çok yönlü bir komplo kurmakla” suçladı.

Rapor, komite Trump’a Adalet Bakanlığı’nın suçlama yöneltmesini önerdikten üç gün sonra yayımlandı. 

Cumhuriyetçiler 3 Ocak 2023’te Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü aldıktan sonra dağılacak komite soruşturma için binden fazla kişiyle görüşme gerçekleştirdi, 10 tane halka açık ‘duruşma’ yaptı ve bir milyondan fazla belge topladı. 

845 sayfa ve 8 ayrı bölümden oluşan raporda Trump’ın Joe Biden‘ın kazandığı 2020 Başkanlık Seçim sonuçlarını tersine çevirmek için attığı belirtilen adımlar detaylandırıldı. 

Komite Trump’ın seçimleri kaybettiğini bildiğini ancak buna rağmen Başkan Yardımcısı Mike Pence ve eyalet yetkililerine seçim sonuçlarını tersine çevirmesi için baskı yaptığı belirtildi. Raporda Trump’ın “şiddet yanlısı kalabalığı topladığı” ve “danışmanlarının uyarılarına rağmen onları dağıtmak için adım atmadığı” ifade edildi. 

Raporun ana özetinde, “6 Ocak’ta olanların ana nedeni tek bir kişiydi: Eski Başkan Donald Trump. Birçok kişi onu takip etti” denilirken, Trump olmasaydı Kongre baskının yaşanmayacağı savunuldu.

Komitenin bulgularına göre seçimlerin sonuçlanmasından 6 Ocak’a giden süreçte Trump veya yakın çevresindekilerin yerel yetkilileri veya seçim yetkililerini hedef alan 200’den fazla temasta bulundu. Bu temaslarda yetkililer üzerinde baskı kurulmaya çalışıldığı ifade edildi. 

Komite, raporu oy birliğiyle kabul etti.

Truth Social ağında rapor hakkında yorum yapan eski Başkan Donald Trump, nihai raporu “son derece partizan” ve “siyasi bir Cadı Avı” olarak nitelendirdi.

Trump yanlıları 6 Ocak 2021’de Joe Biden’in resmen başkan ilan edilmesini önlemek amacıyla Kongre binasına saldırmışlardı. Saldırganlar Kongre’ye ev sahipliği yapan Kapitol Binası’nın içine girerek Demokrat yasama üyelerini öldüreceklerine dair sloganlar atmıştı. 

6 Ocak Soruşturma Komitesi

ABD’de 6 Ocak 2021’de düzenlenen Kongre baskınını soruşturmak için Haziran 2021’de kurulan Temsilciler Meclisi Özel 6 Ocak Komitesi, halka açık 8 duruşma yaptı, gizli veya açık 1000’den fazla kişinin ifadesini aldı ve on binlerce sayfa belgeyi inceledi.

Komite’nin görev süresi yıl sonunda doluyor.

Komite, bugüne kadar Trump’a yakın birçok kişiyi ifadeye çağırmış, bu çağrılara uymayan Trump’ın eski danışmanı Steve Bannon ve eski özel kalemi Mark Meadows, “Kongreyi tahkir” ile suçlanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir