ABD’li yetkili: Rus ordusu liderleri arasında Ukrayna savaşının nasıl devam etmesi gerektiği konusunda fikir ayrılıkları var

T24 Dış Haberler

Üst düzey bir ABD yetkilisi, Rusya ordu liderleri arasında Ukrayna’ya yönelik bir kış saldırısı başlatma konusunda “fikir ayrılığı bulunduğunu” ifade etti.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan yetkili, bazı Rus ordu liderlerinin Rusya’nın kış saldırısı yapabileceği konusunda şüpheci olduğunu dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10. ayına giren savaşta atılacak adımlar hakkında ordu liderlerinden orta ve kısa vadeli planlar istemişti.

“Bence çelişkili şeyler görüyoruz” diyen ABD’li yetkili, “Sanırım Ukrayna’da saldırılar yapılmasını isteyenler var. Öbürleri ise Rusya’nın bunun yapacak kapasitesi olup olmadığını sorguluyor” diye konuştu.

İsminin paylaşılmaması kaydıyla değerlendirmelerde bulunan yetkili, “Ukrayna, kışa rağmen topraklarını geri alma çalışmalarını durdurmaya niyetli gibi durmuyor. Sanırım Rusya bunu da göz önünde bulundurmak durumunda kalacaktır” dedi

Ukrayna ordu liderleri geçen günlerde Rusya’nın bir kış saldırısı yapabileceğini ifade etmiş, Rus ordusunun don başlayınca Kiev’e girmeye çalışabileceğini ifade etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir