Altın Fiyatı İçin Bomba 2023 Tahminleri: Bu Seviyeler Geliyor!

Altın piyasası, fiyatların 1.800 dolar çizgisini tutmasıyla yılı nispeten nötr bir bölgede kapatmaya hazırlanıyor. Analistler fiyatların yıl boyunca ve 2024’e kadar önemli ölçüde yükseleceğini öngörüyor. Bu yüzden, altın fiyatı için ilginç ve heyecan verici bir 2023 bekliyorlar.

“Bir sonraki rallide 2.100 doları bekliyorum”

ElliottWaveTrader.net’in kurucusu Avi Gilburt, altının iki yıllık konsolidasyon döneminin ardından yükselmeye hazırlandığını söylüyor. Gilburt, altın fiyatlarının sağlam bir şekilde 2.000 doların üzerine çıkacağını tahmin ediyor. Bu bağlamda Gilburt, şu açıklamayı yapıyor:

Söyleyecek güzel bir şeyiniz yoksa, o zaman hiçbir şey söylemeyin. Bu altın için böyle olmuştur. Zamanımı bekliyorum ve bir sonraki rallide 2.100 doları bekliyorum.

Altın fiyatı için uzun vadeli bir bakış perspektif

Gilburt, altının uzun vadeli teknik resmine bakıldığında, 2015’in en düşük seviyelerine kadar giden beş dalgalı bir ralli izlediğini söylüyor. Bu konudaki görüşlerini şu şekilde izah ediyor:

Ağustos 2020’de üçüncü dalganın zirvesine ulaştık. O zamandan, bu yılın Kasım ayı başlarında dibe vurana kadar, temelde dördüncü dalgada iki yıllık bir konsolidasyon yaşadık. Şimdi beşinci dalgada daha yükseğe roket yapmaya hazırlanıyoruz.

Gilburt, geleneksel olarak beşinci dalganın oldukça güçlü olduğunu söylüyor. Ayrıca, fiyatların parabolik olma potansiyeline sahip olduğunu da sözlerine ekliyor. Buradan hareketle Gilburt, “Bir sonraki geri çekilme muhtemelen bir satın alma fırsatı olacak,” diyor.

Altın fiyatı için iki önemli ters rüzgar

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere kıymetli metal, yatırımcıların dikkatini çekmekte zorlanırken oldukça hayal kırıklığı yaratan bir yıl geçirdi. Bunun ardından, yeni yıla girerken hava önemli ölçüde yükseliyor. Bazı analistlere göre, altın enflasyondan korunma vaadini yerine getirmediği için 2022’ye kadar altında yatırımcılar hayal kırıklığına uğradı.

Geride bırakmaya hazırlandığımız yılda, ABD tüketici fiyatları 40 yılı aşkın süredir en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak enflasyon tehdidi nedeniyle ABD Merkez Bankası faiz oranlarını 425 baz puan artırmak zorunda kaldı. Ayrıca bu, 41 yılın en agresif politika duruşu oldu. Yükselen ABD faiz oranları, reel tahvil getirilerini yükseltti. Böylece, ABD dolarını 20 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Dolayısıyla bu da altın fiyatı için iki önemli ters rüzgar oldu.

Bireysel yatırımcılar altın fiyatı için 2 bin doların kuzeyini bekliyor

Bununla birlikte, piyasalar Federal Rezerv’in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğini görüyor. Bu yüzden, bu ters rüzgarlar yavaş yavaş azalmaya başlıyor. Analistler, Fed Fon oranının 2023’ün ilk yarısında %5’in biraz üzerinde zirveye ulaşacağını öngörüyor. Tünelin sonunda ışık göründüğü için altın piyasası yeniden ilgi gördü. Bu arada altın, 2022’nin son çeyreğinde etkileyici bir ralli gördü. Bu hamlesiyle altın fiyatı, iki yılın en düşük seviyesinden %11 artarak 1.800 dolara ulaştı.

Altının yükselişi, bireysel yatırımcılar arasında yeni bir boğa eğilimi yaratıyor. Geçen hafta Kitco, okuyuculara 2023’te altın fiyatlarının nerede biteceğini düşündüklerini soran yıllık görünüm anketini düzenledi. Sonuçlara göre, bireysel yatırımcılar altın fiyatlarının 2.000 doların üzerine çıkarak, yeni rekor seviyeleri görmesini bekliyor.

Geçen hafta 1.213 kişi Kitco’nun online görünüm anketinde oy kullandı. Katılımcılar arasında ortalama fiyat hedefi 2.279 dolar oldu. Düşüş tarafında, yalnızca 111, yani yanıt verenlerin kabaca %9’u altın fiyatlarının gelecek yıl 1.800 doların altına düşeceğini söyledi. Bireysel yatırımcılar, çoğu Wall Street analisti ve finans kuruluşundan çok daha fazla altında yükseliş bekliyor.

“Altını yukarı iten birden fazla baskı olacak”

Bank of America (BofA), altının yükselişine en çok inananlardan biri. Banka, 2023 görünümünde sarı metalin gelecek yıl 2.000 dolara çıkacağını tahmin ediyor. BofA  emtia stratejisti Michael Widmer, “Fed faiz oranlarını yükseltmeyi bıraktığında, muhtemelen altın fiyatı için iyi bir piyasa olacak,” diyor.

Bununla birlikte, çoğu analist değerli metal konusunda nispeten tarafsız. Bu doğrultuda, yıllık ortalama 1.850 dolar fiyat bekliyorlar. Analistler, Fed faiz oranlarını artırmaya devam edeceği için 2023’ün ilk yarısının, muhtemelen değerli metal için hala zorlu bir ortam olacağını söylüyorlar. Çoğu banka, altının yılın ikinci yarısında ciddi bir şekilde toparlanacağını düşünüyor. Kanada Menkul Kıymetler Borsası Kıdemli Danışmanı Mark Francis, şu yorumu yapıyor:

2023’te altını yukarı iten birden fazla baskı olacak. Ya daha düşük faiz oranları ile daha düşük enflasyon ya da devam eden küresel jeopolitik kargaşanın güçlü bir şekilde artmasıyla birlikte grotesk ABD hükümet açıklarının yönlendirdiği devam eden enflasyon, altını tutmanın fırsat maliyetini azaltacak. Altın fiyatlarının yıl sonuna kadar 2.224 dolara yükseleceğini tahmin ediyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir