Altın Tahminleri Tutan İsim: Satmayın! Bu Tarihte Rekor Kıracak

Gram altın fiyatı geçen hafta yaşadığı değer kaybının ardından yeni haftada da kayıplarını genişletmeye devam ediyor. Geçen haftaya 1039 liradan giriş yapan gram, bir haftada 1005 lirayı gördü. Bu düşüşe çoğunlukla ABD’den gelen yeni enflasyon verileri neden oldu. Geçen hafta yayınlanan tarım dışı istihdam verileri, FED üzerindeki baskıların artmasına yol açtı. Bu nedenle uzmanlar, dalgalı bir fiyat hareketi önermeye başladı. Bununla birlikte, finans uzmanı İslam Memiş farklı düşünüyor.

“Altın fiyatları para politikasından etkileniyor”

Yeni bir video yayınlayan İslam Memiş, altın için en son tahminlerini paylaştı. Buna göre birçok tahmini tutan uzman, ABD’deki verilere dikkat çekti. Ona göre yeni açıklanan veriler altının fiyatında bir düşüşe yol açtı. Piyasalar, tarım dışı istihdam verilerinin 250 bin olacağına bahis yapıyordu. Ancak açıklanan veriler bundan farklıydı. Tarım dışı istihdamda yer alan kişi sayısı, enflasyonda azalmayı göstererek 263 bin arttı.

Bu verilere vurgu yapan Memiş, yatırımcılara şu anda altınlarını satmamalarını önerdi. Ayrıca, özellikle Kasım ayında altının fiyatında büyük bir patlama göreceğimize yönelik tahminini de yineledi. Ona göre değerli metal, geçen haftayı düşüşle kapattı. 960 lirayla Ekim ayına giriş yapan gram, bir haftada 1025 lira bandına kadar yükseldi. FED’in para politikası nedeniyle ons altının 1615 dolara gerilediğini belirten Memiş, 1705 dolara yükseldiğini ifade etti.

“Fiyatlara kanıp satmayın”

Bununla birlikte İslam Memiş, yatırımcılara uyarıda bulundu. Ona göre yatırımcılar, en son fiyat düşüşlerine kanıp altınlarını satmamalı. Yatırımcıları acele etmemeye çağıran Memiş, yeni ralliler beklediğini ifade etti. Buna göre altın fiyatları önümüzdeki dönemde büyük yükselişler görebilir. Sözlerine devam eden Memiş, yatırımcıları daha fazla altın almaya da çağırdı. Ona göre, 1000 lira bandının üstünde gram, büyük değer kazançları görmeyi başardı. Bu da daha fazla yükselişe işaret ediyor.

Gümüşten de bahseden uzman, altınla benzer bir fiyat hareketi beklediğini söyledi. Ona göre gümüş, son dönemdeki yükselişiyle dikkatleri üzerine çekti. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere yakın zamanda birçok ünlü isim gümüş için yükselişe işaret etti. Hatta bazıları, onu çöküşte alınması gereken emtialar sınıfına dahil etti. Görünüşe göre Memiş’te bu fikirde. Gümüşün 12,5 liraya kadar yükseldiğini belirten uzman, rallinin devam edeceğini tahmin ediyor.

“Gram altın Kasım ayında bu seviyelerde”

Gram altın için tahminlerini sıralayan Memiş, olumlu fiyat hareketinin devamını öngördü. Ona göre, jeopolitik ve ekonomik riskler piyasalarda varlığını sürdürecek. Bu da değerli metallerin fiyatındaki yükselişi destekleyecek. Altında ve gümüşte son 6 aydır baskılanma olduğunu belirten Memiş, bozdurulan fiyatların gerçek değerin altında olduğunu söylüyor. Ona göre bu baskılanma sona erdiğinde fiyatlar asıl değerlerine ulaşacak.

Tahminlerini sıralayan Memiş, gram altında yıl sonuna kadar 1250 lirayı görebileceğimizi öne sürdü. Ona göre bu iyimser tahminin devamı için küresel enflasyonun varlığını sürdürmesi gerekiyor. Bununla birlikte analist, altının yükselişinin Merkez Bankası piyasa tahminlerinde daha yüksek olduğunun da altını çiziyor. Ona göre, piyasa katılımcıları gram altında yıl sonu için 1450 liralık bir fiyat etiketi bekliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir