Alüminyum Küpeşte Ustası

Türkiye’de geçerli olan iş kollarından biri de Alüminyum Küpeşte ustası mesleğidir.

Birçok çalışanın bulunduğu bu meslek ile ilgili istatistiki bilgilere ve mesleğin tanımına bakmak gerekirse;

Alüminyum Küpeşte Ustası Tanımı

Camlara ve merdivenlere alüminyum malzemeden üretilen doğramalar ile korkuluklar yapan kişilere alüminyum küpeşte ustası denir.

Alüminyum küpeşte ustaları, yaptıkları korkulukların estetik görünmesini sağlar. Bu meslek ile ilgili en çok merak edilen konuların başında ne kadar maaş aldıkları konusudur.

Elde edilen verilere göre bu meslekte çalışanlardan en düşük maaşı alan kişi 13,400 TL almaktadır. Genel veriler hesaplandığında ise kişi başı ortalama maaş 17000 TL almaktadır. Meslekte en yüksek maaş ise 25,400 TL olarak belirlenmiştir.

Aranılan Yetkinlikler ve Nasıl Olunur?

Bu meslek dalında çalışacak kişiler için şirketlerin çalışanlarda aradığı birtakım özellikler işe alım sürecinde pozitif etki olarak yansımaktadır.

Bu meslek dalında çalışacak kişilerde aranılan yetkinliklere baktığımız zaman;

  • Üretim

Gibi belge, sertifika ve yetkinliklere ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Ayrıca bu bölümde çalışan kişilerin mezun oldukları ilk 5 üniversiteye bakarsak;

  • Namık Kemal Üniversitesi
  • Mustafa Kemal Üniversitesi

Olduğunu görüyoruz. Yani eldeki veriler sonucunda bu üniversitelerde bu bölümü okuyanların meslek hayatında iş bulma oranında en yüksek yüzdelik dilime sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Tabii ki bu meslekte çalışan her kişi farklı farklı bölümlerden geliyor olabilmekte.

Çalıştığımız kişilerin verdiği verilere göre mezun oldukları bölümler sırasıyla Bilgisayar Programcılığı, Makine, Maden ve Metal Sanayi, Yapı, Kimya gibi bölümler olduğu istatistiklere yansımıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Okuyabilecekleriniz

Kumpirci Dükkanı Açmak

İlgili yazılar: Marmara Bölgesinde Hangi Hayvancılık Yapılır? Evden Para Kazandıran 10 İş …