Artan kiralar, aileleri, 60 tonluk kaya tehdidi altındaki evlerine geri döndürdü

Trabzon’da 13 yıl önce iki kişinin ölümü üzerine afet bölgesi ilan edilen Kaymaklı Mahallesi Deliklitaş mevkiinde, yamaçta bulunan ve düşme riski taşıyan 60 tonluk kaya tehdidi bulunuyor. 6 yıl önce kira desteği verilerek tahliye edilen bazı ailelerin, artan kira bedelleri nedeniyle risk altındaki evlerinde kalmaya başladığı öğrenildi.

Kaymaklı Mahallesi Deliklitaş mevkisinde 21 Kasım 2009’da toprak ve taş kütlelerinin bir evin üzerine düşmesi sonucu Turan (58) ve eşi Ayşe Kurt (55) hayatını kaybetmiş, bazı evlerde hasar oluşmuştu. Kaya düşmeleri süren alan, 2013’te, “afet bölgesi” ilan edilmişti. Aynı bölgede 2016’da ise, yamaçtan kopan kayalar nedeniyle bir kişi yaralanmış, iki  ev ve bir iş yeri hasar görmüştü. 

Heyelan sonucunda Deliklitaş mevkiinde yamaçta düşme riski taşıyan 60 tonluk kaya tespit edilince 10 ev tahliye edilmişti. Tahliye edilen ve kira desteği alan bazı aileler, artan kira bedellerini öne sürerek yeniden döndüğü evlerinde kalmaya başladı.

“Herkes kefen kolunun altında bekliyor”

“Bu işin şakası yok”

Mahallede arazisi bulunan Haydar Usta ise, “Bu kaya, yıllardır burada tehlike arz ediyor. İnsanlar kaya düşecek endişesi ile tedirgin yaşamaya devam ediyor. Kiracılar için 5 bin liralık bir defaya mahsus olmak kaydıyla, kira yardımı yapılmıştı. Şimdi birçok kişi artan kira fiyatlarından dolayı buradaki evlerine döndü. İnsanların canları tehlikede. Biz endişeli yaşıyoruz. Burada 60 tonluk bir kaya var. Bu kaya kırılacaksa, kırılsın. Kırılmayacaksa gelin buraları istimlak edin insanları buradan çıkarın. Evler bir bir dolmaya devam ediyor. Bu işin şakası yok” ifadelerini kullandı.

Ev sahibi Erkan Kaya da, “Mülk sahiplerine yardım edildi. Sonra buradan vatandaşlar gitti. Bir süre geçince tekrar evlerine geri geldiler. Buraya bir çare bulunmadı. Buradan gidilecekse gidelim, kalınacaksa kalalım. Ben 4 bin lira kira veriyorum. Burada durmaya devam edeceksek yaparım evimin üzerine bir kat daha dururum evimde. Ben buradaki evimin vergisini ödemeye devam ediyorum. Önümüz kış, kaya düşebilir yine. Kar yağacak, yağmur yağacak. İnsanlar endişeli” diye konuştu.

AFAD ekipleri ise, hak sahiplerine kira desteği verildiğini, kalıcı konutlar için çalışma yürütüldüğünü,  heyelan riskine karşı önlem alınmasına ilişkin de teknik raporların hazırlandığını belirtti. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir