Asgari ücret 9 bin TL olur mu, oldu mu?

Asgari ücret tartışması devam ederken bir kesim asgari ücretin 9000 TL’nin üzerinde olması gerektiğini, diğer bir kesimde bunu zamlara yansıyacağını ve asgari ücretin 9.000 TL altında olması gerektiğini söylüyor. Asgari ücret 9 bin TL olur mu, oldu mu? İşte detaylar..

Asgari ücret 9 bin TL olur mu, oldu mu?

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 3. toplantısı sonrası vatandaş asgari ücretin 9.000 TL olup olmayacağını araştırmaya başladı. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay son toplantıda; “Asgari ücret için resmi teklifimiz 9 bin TL’dir. Bu teklifimiz kabul edilirse imzalarız yoksa masada olmayız” açıklamasını yaptı.

Neden asgari ücret 9 bin TL olmamalı?

Asgari ücretin 9.000 TL olması ihtimali, sadece asgari ücretliyi değil işvereni de zorlayacak. Aynı zamanda devlet memurlarına verilecek olan zammı da etkileyecek. Yılbaşında uygulanan uzam yıl sonuna doğru enflasyon artışı yapanlar nedeniyle eritilecek ve daha büyük bir çıkmazın içine girilecek.

Asgari ücret ne kadar?

2022 yılının Ocak ayında %50 artışla 2825 TL 90 kuruş olan asgari ücret 4253 lira 40 kuruşa yükseltilmişti. Küresel enflasyon krizi ve alım gücünün tahrip olması nedeniyle asgari ücrete ilk defa yıl ortasında ikinci bir zam yapılmıştı. Yaklaşık %30 artışla net asgari ücret 5500 TL 35 kuruş olarak veriliyordu. .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir