Asgari ücretin bugün açıklanması bekleniyor

Asgari ücretin, bugün saat 12.00’de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. 

Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre, Erdoğan’ın bugün 2023’te geçerli olacak yeni asgari ücret rakamını açıklayacağı belirtildi. Erdoğan, dün akşam saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüşmüştü. 

Bir saat süren toplantının ardından bir açıklama yapılmazken Bilgin’in, TÜRK-İŞ ve TİSK’in üzerinde görüşmeler yaptığı asgari ücretle ilgili Erdoğan’a bir sunum yaptığı aktarıldı.

9 bin lira teklifine yanıt 

Dün AKP grup toplantısında konuşan Erdoğan, “Büyük ihtimalle yarın asgari ücret konusunu da bakanımla bugün görüşmeleri yapmak suretiyle inşallah açıklayıp onu da yoluna koymuş olacağız” demişti. 

TÜRK-İŞ‘in 9 bin lira olan teklifiyle ilgili Erdoğan, “Öyle herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok. Bizim sırtımızda küfe var. Sırtında küfe olmayanlar rahat konuşuyor. Bizim sırtımızdaki küfe 85 milyonun taşındığı bir küfedir. Bunların hepsini bir düşüneceğiz” diye konuşmuştu.

Bilgin, geçen hafta yaptığı açıklamada asgari ücretin salı günü gerçekleştirilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısının ardından belirleneceğini söylemişti. Üçüncü toplantının ardından TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, tekliflerinin 9 bin lira olduğunu söylemiş, başka bir açıklama yapılmamıştı.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralıkta dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Net 5 bin 500 lira, işverene maliyeti 7 bin 603 lira

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, bin 3 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir