Avrupa Parlamentosu, Katarlı yetkilileri kurum tesisine almayabilir

Avrupa Parlamentosu (AP) kurumu sarsan rüşvet skandalının ortaya çıkmasının ardından Katarlı yetkililerin kuruma ait tesislerden yasaklanması seçeneğini değerlendiriyor. 

The Guardian’da yer alan habere göre, Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili’nin de aralarında bulunduğu dört kişinin dahil olduğu rüşvet ve para aklama skandalına ilişkin konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, kurumun üst düzey liderlerinin Katarlıların tesisten yasaklanması ve geniş çaplı reform paketi üzerine görüştüğünü söyledi.

Katar, Belçika polisinin 1.5 milyon Euro ele geçirdiği olayla ilgili olduğunu reddetti.

AP parlementerleri, Katar’ın ülkede göçmen işçilerin çalıştırıldığı kötü koşullara ilişkin eleştiriler karşısında kendilerine ücretsiz seyahatler, Dünya Kupası bileti gibi tekliflerde bulunduğunu söylemişti. Metsola da Dünya Kupası’na davet edildiğini ama gitmediğini söylemişti. 

Belçika Federal Savcılığı, “bir Körfez ülkesinin” Avrupa Parlamentosu’nun ekonomik ve siyasal kararlarını etkilediği şüphesiyle Temmuz ayından bu yana bir soruşturma yürütüldüğünü bildirmişti. Savcılığa göre, iddianamede adı geçen Körfez ülkesinin, Avrupa Parlamentosu’nda siyasi ve stratejik konuma sahip kişilere, “önemli miktarda para ve pahalı hediyeler” sunarak, parlamento kararlarını etkilemeye çalıştığından şüpheleniliyordu. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir