Babacan: Gençler mutsuz ve daha acısı umutsuz; gençliğe en çok gençlik borçluyuz!

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan; “Gençler mutsuz ve daha acısı umutsuz. Öyle bir dönemdeyiz ki gençliğe en çok ne borçluyuz? Gençlik borçluyuz. Yaşlarının gereği olan hayatı yaşayamıyorlar” dedi. Babacan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bay Kemal oğluna sahip çık, o kendine başka ebeveynler arama peşinde” sözlerinin hatırlatılmasına ilişkin olarak, “Muhalefet partilerinin birbirleriyle ne yapacağını ne yaptığını bıraksın. Önce, şu anda iktidar bir iktidar sorumluluğu var. Kendisinin omuzlarında sadece bir partinin genel başkanı değil bir de iktidar sorumluluğu var, öncelikle iktidar sorumluluğunu yerine getirsin ondan sonra başka partilerin işlerine karışsın” yanıtını verdi.  

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bugün partisinin genel merkezinde “Gençlik Eylem Planı”nı açıkladı. DEVA Partisi’nin eylem planlarının sayısı 18’e yükseldi. Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

“Gençliğe en çok gençlik borçluyuz”

“Gençler mutsuz ve daha acısı umutsuz. Öyle bir dönemdeyiz ki gençliğe en çok ne borçluyuz? Gençlik borçluyuz. Yaşlarının gereği olan hayatı yaşayamıyorlar. Akıllı telefon; lüks değil ihtiyaç. Bilgisayar; lüks değil ihtiyaç. Arkadaşlarla sohbet edip yemek yemek; lüks değil ihtiyaç. Çıkıp dışarıda bir kahve içmek; lüks değil ihtiyaç. Lüks diye tarif edilen pek çok şey lüks değil ihtiyaç.

“Gençler ya okulda ya işte olacak”

Her gence iş imkânı sunacağız. Güzel imkânlar sunacağız. Eve kapanmayan, sokakta volta atmayan gençlik olacak. Gençler ya okulda ya işte olacak. Mesleki olsun akademik olsun. Fark etmez. Her genç muhakkak eğitim alacak.

“Kimse yokluk, yoksulluk sebebiyle eğitim hakkından alıkonulamayacak”

Eğitim masraflarının karşılanması için gereken her türlü desteği vereceğiz. Kimse yokluk, yoksulluk sebebiyle eğitim hakkından alıkonulamayacak. Bunun için eğitim kartı uygulamasını başlatacağız. Her sene başında, ihtiyacı olan öğrencilerin kartına belli bir bedel yatırılacak ve gençler harcamalarını bu karttan yapabilecek.

“Nitelikli ve insan onuruna yarışır yurtlar inşa edeceğiz”

Nitelikli ve insan onuruna yarışır yurtlar inşa edeceğiz. Gençler koğuş gibi yerlerde yaşamak zorunda kalmayacak. İki kişilik odalar. Sistem bu. KYK yurtlarındaki giriş-çıkış saati uygulamasını da kaldıracağız. Gençlere güveneceğiz. 18 yaşına gelmiş. ‘Şu saatte gel, bu saatte çık’ diye bir şey yok. Bunlar eski zihin dünyasının ürünü. Yurt bulamayan ihtiyaç sahibi gençlere kira yardımı uygulamasını başlatacağız.

“Sansür yasasını kaldıracağız”

‘Bir tweet atsam başıma iş gelir mi, bir tweet beğensem işten çıkarılır mıyım’ kaygılarını sonlandıracağız. İktidar tornadan çıkmış tek tip gençler istiyor. Bu asla olmayacak. İlk 90 günde Dezenformasyon Yasası denen sansür yasasını kaldıracağız.”

“Muhalefet partilerinin birbirleriyle ne yapacağını, ne yaptığını bıraksın”

Babacan, Erdoğan’ın, “Bay Kemal oğluna sahip çık, o kendine başka ebeveynler arama peşinde” sözlerinin hatırlatılmasına ilişkin olarak, “Kararı gençler verecek ama bu konular gençlerinde konusu. Biz hatırlarsanız bugünkü sunuşun ilk başında bir şey söyledim, siyaset laf üretmenin çok yayın olduğu bir yer ama biz o alışkanlığı değiştiriyoruz, biz iş üretiyoruz diye. Biz bunları tamamen laf üretme alanı olarak görüyoruz, bunları o lafı üretenlere sormak lazım. Muhalefet partilerinin birbirleriyle ne yapacağını, ne yaptığını bıraksın önce şu anda iktidar bir iktidar sorumluluğu var. Kendisinin omuzlarında sadece bir partinin genel başkanı değil bir de iktidar sorumluluğu var, öncelikle iktidar sorumluluğunu yerine getirsin ondan sonra başka partilerin işlerine karışsın” yanıtını verdi.

“Zorunlu askerliğe son”

Eylem planının ayrıntılarını açıklayan DEVA Partisi Gençlik Politikaları Başkanı Doğa Şanlıoğlu şunları söyledi:

“Zorunlu askerliğe son. Bu bizim fırsat eşitliği noktasında çok önemsediğimiz noktalardan biri. Çünkü parası olanın 1 ay, olmayanın 6 ay gideceği adaletsiz olan her sisteme karşıyız. O yüzden de biz profesyonel orduya geçişi öngörüyoruz. Burada da daha güçlü bir orduda ilerlemeyi hedefliyoruz.

“Maddenin Türkiye’ye girişini engellememiz gerekiyor”

Maddenin Türkiye’ye girişini engellememiz gerekiyor. Transit geçişini engellememiz gerekiyor. AMATEM’in daha etkin kullanılmasını ve daha güncel tedavi yöntemlerinin kullanılmasını hedefliyoruz. Bizim meşhur sağlık komplekslerimiz var, şehir hastaneleri. Hiçbirinde AMATEM yok.”

(ANKA) 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir