Ana Sayfa Dünyadan Haberler Bakan Nebati’den döviz açıklaması

Bakan Nebati’den döviz açıklaması

2 dak. okuma süresi
0
0
1
bakan nebatiden doviz aciklamasi bk8QJWM9

2023 yılı hedefleri programında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Bir yılı aşkın bir süre evvel yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı odağımıza aldığımız Türkiye Ekonomi Modelini hayata geçirdik” dedi.

Küresel enflasyondaki yüksekliğe dikkat çeken Nebati, Nitekim küresel enflasyonun tarihi yüksek seviyelerde seyrettiği, taşımacılık maliyetlerinin hızla yükseldiği, son yüzyılın en zor yıllarından biri olan 2022 yılında makroekonomik göstergelerin tamamına yakınında başarı elde ettiğimizi vurgulamak isterim, bu açıdan 2022 çok özel bir yıl olmuştur. Kısa bir sürede Döviz Tevdiat Hesaplarında Cumhuriyet tarihindeki en yüksek düşüşe imza attık” dedi.

Türkiye borsa performansıyla gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden olumlu ayrıştı” diyen Bakan Nebati, “Böylece, Borsa İstanbul 2022’de dolar bazında yüzde 111 ile en yüksek getiriyi sağladı. 2022’de kişi başına gelirimizin 10 bin dolar seviyesini aşacağını, 2023 yılında da daha da yükselerek 12 bin doların üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Ülkemizin vizyon projelerinden olan Togg’a yönelik kamu alım garantisini de hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Erkeklerin yüzde 86’sı babalık izni kullanmaya korkuyor

Erkeklerin yüzde 86'sı babalık izni kullanmaya korkuyor …