Ana Sayfa Dünyadan Haberler Beş polis memurunun Nichols’ü döverek öldürdüğü anın görüntüleri paylaşıldı; ABD’de halk sokağa indi

Beş polis memurunun Nichols’ü döverek öldürdüğü anın görüntüleri paylaşıldı; ABD’de halk sokağa indi

3 dak. okuma süresi
0
0
0
bes polis memurunun nicholsu doverek oldurdugu anin goruntuleri paylasildi abdde halk sokaga indi kmUiHTvL

T24 Dış Haberler

ABD’nin Memphis kentinde 5 polis memurunun 29 yaşındaki Afrikalı-Amerikalı Tyre Nichols‘ü ölene kadar dövdüğü görüntüler ortaya çıktıktan sonra ülkenin çeşitli noktalarında protestolar başladı.

Bazı şehirlerde protesto nedeniyle Ulusal Muhafızlar göreve çağrıldı. 

Nichols’ün öldürüldüğü Memphis’te protestocular I-55 köprüsünü kapayarak şehrin en önemli otoyollarında birini giriş-çıkışa kapattı. New York’ta polis protesto endişesiyle şehrin ana tren garı Grand Central’ı kapatsa da Times Meydanı’nda eylemler yapıldı. Boston kentindeki eylemler nedeniyle trafik durdu.

NPR’ın aktardığına göre yetkililer, görüntülerin protestolara neden olacağını öngörerek yayımlanmadan önce hazırlıklar yaptı. ABD Başkanı Joe Biden, videoyu “dehşet verici” olarak nitelendirdi.

Vali’nin OHAL ilan ettiği Georgia eyaletinin en kalabalık şehri Atlanta’da protestocuları Ulusal Muhafızlar’ın dağıtmaya çalıştığı görüldü.

NBC’nin aktardığına göre Sacramento, San Francisco, Asheville, Philadelphia, Providence ve Dallas’ta da protestolar düzenlendi.

Biden “şiddete veya tahrip edici davranışlara yönelmeme” çağrısından saatler sonra Beyaz Saray’ın etrafında da protestocular toplandı.

Nichols’ün ailesi, protestocuların barışçıl kalması için çağrı yaptı. 

4 yaşında bir çocuk babası olan Nichols’ü 7 Ocak’ta  “dikkatsiz araç kullandığı” gerekçesiyle durdurduktan sonra ölene kadar döven 5 polis memuru, dün ikinci dereceden cinayetle suçlanmıştı.

 

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Kanada, sahte belgelerle ülkeye gelen yüzlerce Hindistanlı öğrenciyi sınır dışı ediyor

Kanada, sahte belgelerle ülkeye gelen yüzlerce Hindistanlı öğrenciyi sınır dışı ediyor …