Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Bitcoin Ayı Piyasası Bitti mi? Bu 10 Metrik Belirledi!

Bitcoin Ayı Piyasası Bitti mi? Bu 10 Metrik Belirledi!

8 dak. okuma süresi
0
0
1
bitcoin ayi piyasasi bitti mi bu 10 metrik belirledi k2RER8p7

Lider kripto Bitcoin (BTC), yılın başından bu yana önemli bir ralli kaydetti. Bununla birlikte, yatırımcılar bunun bir boğa tuzağı mı yoksa aslında yeni bir boğa piyasasının başlangıcı mı olduğu konusunda spekülasyon yapıyor. Şu anda, analistler arasında Bitcoin’in gerçekten dibi bulup bulmadığına dair pek çok şüpheci var. Bu soruyu cevaplamak için on-chain analiz şirketi Gassnode 10 göstergeden oluşan bir liste yayınladı.

Bitcoin için boğa göstergeleri

Halihazırda tetiklenmiş olan ilk gösterge, Gerçekleşen Cap HODL Waves (LTH). Gösterge, tarihsel olarak, ayı piyasalarının en düşük aşamalarında Gerçekleşen Fiyat * 0,7 ile 200D SMA * 0,6 fiyat modeli arasında bir kesişme meydana geldiğini belirtiyor.

Gerçekleşen Cap HODL Waves / Kaynak: Glassnode

Ayı piyasasının sona erdiğinin ikinci göstergesi, madenci gelirlerinde rekabetçi bir ücret piyasasının sinyalini veren sağlıklı bir artış. Glassnode’a göre madenci ücreti gelirinin 90 günlük SMA’sı 365 günlük SMA’yı aştı. Bu, ‘blok alanı tıkanıklığında yapıcı bir artış’ olduğunu gösteriyor.

Uzun Vadeden Kısa Vadeye Kârlılık Göstergesi de tam olarak onaylandı. Metrik, çok sayıda kripto paranın düşük fiyatlarla el değiştirdiğini gösteriyor. Bu, ortalama piyasa maliyet tabanının daha ucuza ve daha düşük fiyatlara yeniden düzenlenmesini sağladığından, boğa döngüleri için ‘sağlam bir temel’ oluşturur.

Bitcoin Uzun Vadeliden Kısa Vadeli Karlılığa / Kaynak: Glassnode

Son olarak, ‘Bitcoin Döngüsü Değişikliği Tespit Göstergesi’ de tamamen tetiklendi. Metrik, fiyat amortismanı ile kârda olan arz arasındaki ilişkinin azalmakta olduğu noktaya ulaşıldığını gösteriyor. Bu da fiyata duyarsız holder’ların doyuma ulaştığı anlamına geliyor.

Döngü Değişikliği Algılama Göstergesi / Kaynak: Glassnode

Ağ etkinliğindeki artış nedeniyle sürdürülebilir bir piyasa toparlanmasını gösteren Yeni Adres Momentum göstergesi onaylanma sürecinde. Glassnode’a göre bu, yeni adreslerin 30 günlük SMA’sı 365 günlük SMA’yı aştığında gerçekleşir ve en az 60 gün tutulur. Glassnode, “Kasım 2022’nin başlarında ilk olumlu ivme patlaması meydana geldi. Ancak bu, şu ana kadar yalnızca bir aydır sürdürüldü” diyor.

Ayrıca Tedarik Stres Oranı Göstergesi de henüz onaylanmadı. Derin ayı piyasası aşamalarında, bu metrik 1.0’ın altına sert bir düşüşe ulaşır ve ‘zayıf ellerin’ piyasadan çekildiğini gösterir. Araştırma firmasına göre, oran şu anda, tarihsel olarak yatırımcıların çoğunu sarsmak için yeterli olan en yüksek piyasa stresi rejimi içinde.

Ayı senaryosu için göstergeler

Ayı piyasasının yakında sona ermesine karşı, daha küçük ve daha büyük kuruluşlar tarafından faaliyetlerin daha geniş bir şekilde toparlanması konuşuluyor. Bir ayı piyasası için her zaman olduğu gibi, Büyük ve Küçük Varlıkların Göreceli Aktivitesi Göstergesi, her büyüklükteki varlığın on-chain aktivitesinde hala önemli bir düşüş gösteriyor (burada eşik 1.2).

Büyük ve Küçük Varlıkların Göreceli Aktivitesi / Kaynak: Glassnode

Ayrıca, gerçekleşen kar ve zararın değerlendirilmesi, piyasanın hala ayı eğilimi gösterdiğini işaret ediyor. Gerçekleşen K/Z oranının 30 günlük SMA’sı henüz 1.0’ın üzerine çıkmadığı için, bu durum, talebin alınan karları henüz absorbe edemediğini gösteriyor. Benzer bir tablo, harcanan çıktıya dayalı olarak karlılığı izleyen ve henüz bir trend değişikliği olmadığının sinyallerini veren aSOPR tarafından çizildi.

Bitcoin Gerçekleşen Kar/Zarar / Kaynak: Glassnode

Son olarak, Glassnode’a göre, on-chain bir trendin tersine döndüğüne dair güven henüz gözlemlenmedi. Bu harcama modellerine de yansıyor. Bunu ölçmenin bir yolu, yeni edinilen (ve HODL’lu) kripto paralarda tutulan gerçekleşmemiş kâr miktarını harcanan kripto paralarla elde edilenle karşılaştırmak. Gösterge henüz tetiklenmedi ancak olumlu bir gelişmeye yakın.

Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzer, basın zamanında, BTC günlük bazda %8,63 artışa 23.218 dolardan işlem görüyor.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Getir’den hack’lenme iddialarına cevap

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden Getir ve bünyesindeki BiTaksi’nin gün içerisinde hack…