Ana Sayfa Dünyadan Haberler Boris Johnson’dan Ukrayna çağrısı: Neye ihtiyaçları varsa verin

Boris Johnson’dan Ukrayna çağrısı: Neye ihtiyaçları varsa verin

3 dak. okuma süresi
0
0
0
boris johnsondan ukrayna cagrisi neye ihtiyaclari varsa verin u4WmikZg

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Batı ittifakı tarafından Ukrayna’ya tanklar, topçu sistemleri ve savaş uçakları dahil her türlü yardımın yapılması gerektiğini savundu.

Johnson, ABD’nin başkenti Washington’daki düşünce kuruluşu Atlantic Council’da, Batı ittifakının Ukrayna’ya desteği ve Rusya’ya karşı atılabilecek adımlarla ilgili konuşma yaptı. ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteğin çok önemli olduğuna işaret eden Johnson, “ABD’nin desteği olmasaydı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’da bir ‘kukla hükümeti’ kurup, yıkılan Sovyetler Birliği’nin alanındaki diğer ülkelere de nüfuz ederek Avrupa demokrasisini karanlığa boğabileceği” görüşünü dile getirdi.

Johnson, Batı ittifakına çağrı yaparak, Ukrayna’ya tanklar, topçu sistemleri ve savaş uçakları dahil her türlü yardımın yapılması gerektiğini söyledi. Eski Başbakan, “Neye ihtiyaçları varsa verin” ifadesini kullandı.

“Putin deli değil, sadece tarihi bir hata yaptı”

Putin’in, Ukrayna’ya saldırarak “yanlış bir hesaplama” yaptığını öne süren Johnson, “Putin, deli değil, hasta değil. Sadece tarihi bir hata yaptı. Nükleer silah da kullanmayacak çünkü bu, Çin’in onlara desteğinin son kıvılcımını da söndürür” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın nükleer silah kullanmasını kendi halkı ve dünyadaki destekçileri dahil kimsenin desteklemeyeceğini belirten Johnson, “neo-emperyalist” şeklinde tanımladığı Putin’in, Sovyetler Birliği’nin çöküşünün “intikamını” almak istediğini söyledi. (AA) 

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Kanada, sahte belgelerle ülkeye gelen yüzlerce Hindistanlı öğrenciyi sınır dışı ediyor

Kanada, sahte belgelerle ülkeye gelen yüzlerce Hindistanlı öğrenciyi sınır dışı ediyor …