Ana Sayfa Dünyadan Haberler Brezilya’da Kongre baskını kapsamında soruşturulan Bolsonaro, ABD’ye 6 aylık turist vizesi başvurusunda bulundu

Brezilya’da Kongre baskını kapsamında soruşturulan Bolsonaro, ABD’ye 6 aylık turist vizesi başvurusunda bulundu

3 dak. okuma süresi
0
0
0
brezilyada kongre baskini kapsaminda sorusturulan bolsonaro abdye 6 aylik turist vizesi basvurusunda bulundu mt9D49CU

T24 Dış Haberler

Ülkesinde meydana gelen hükümeti devirme girişiminde rol aldığı şüphesiyle soruşturulan eski aşırı sağcı Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ABD’ye 6 aylık turist vizesi için başvuruda bulundu. 

The Guardian’ın aktardığına göre Luiz Inácio Lula da Silva’nın yemin töreninden önce ABD’ye giden Bolsonaro, ülkeye görevdeki devlet başkanları için ayrılan A-1 vizesiyle girdi. Bolsonaro’nun bu vizesi, görevi devretmesinden 30 gün sonra sona erecek. 

Pazartesi günü, California’da Brezilya vatandaşlarıyla yaptığı çalışmaları bilinen bir hukuk firması, Bolsonaro’nun 6 aylık turist vizesi istediğini doğruladı. AG Göçmenlik Grubu, “Müşterimizi olabildiğince memnun etmek ve istenen sonucu almak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Bolsonaro 30 Aralık’ta, Lula yemin edip Devlet Başkanı olmadan 2 gün önce Brezilya’dan ayrılıp ABD’nin Florida eyaletine gitmişti. Yemin töreni sorunsuz geçse de bir hafta sonra binlerce Bolsonaro destekçisi Kongre ve devlet binalarını bastı.

Kongre baskınıyla ilgili başlatılan soruşturmada Bolsonaro’nun dahiliyeti de inceleniyor. Bolsonaro’nun 30 yılı aşkın siyasi kariyerinde ilk kez dokunulmazlığı bulunmuyor. 

Brezilya’daki Kongre baskınından sonra ABD’de 46 Kongre üyesi, Başkan Joe Biden‘dan Bolsonaro’nun vizesini iptal etmesini istemişti. 

Bolsonaro, daha önce CNN Brazil’e yaptığı açıklamada Ocak ayı sonunda ülkesine döneceğini söylemişti.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Erkeklerin yüzde 86’sı babalık izni kullanmaya korkuyor

Erkeklerin yüzde 86'sı babalık izni kullanmaya korkuyor …