Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Bu 15 Altcoin İçin Alarm: Coinler Piyasaya Dökülecek!

Bu 15 Altcoin İçin Alarm: Coinler Piyasaya Dökülecek!

7 dak. okuma süresi
0
0
1
bu 15 altcoin icin alarm coinler piyasaya dokulecek 2PfJYwAO

Kripto analitik platformu TokenUnlocks 2022 yıllık raporu yayımladı. Analitik firmasının raporunda 2023’te kilidi açılacak altcoin projelerine yer veriliyor. Ayrıca, kilit açma eyleminin altcoin fiyatlarına etkisi analiz ediliyor.

2023’te kilit açacak altcoin projeleri

TokenUnlocks, 2022’de genel kripto piyasası kapitalizasyonundaki düşüşe dikkat çekiyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2022’ye Terra’nın çöküşü gibi büyük olaylar ve FTX gibi büyük bir kripto borsasında bir dolandırıcılık davası damgasını vurdu. Bununla birlikte, hayatta kalan projeler mücadelesine devam ediyor. Bu kapsamda 2023’te gerçekleşecek önemli olaylardan birisi de token kilidi açmaları olacak. Bildiğiniz üzere, kilit açma işlemleri, yeni likit tokenlerin piyasaya sunulmasında da rol oynuyor. TokenUnlocks, raporunda şu hususların altını çiziyor:

Tokenlerin fiyatı, bir kilit açma etkinliğinden önce %15’e kadar düşme eğiliminde. Ancak sonrasında nispeten sabit kalıyor. Bu eğilim, Bitcoin’in fiyat paydasını referans noktası olarak kullanan veri analizi yoluyla gösteriliyor.

TokenUnlocks, raporda, token kilit açma işlemlerine ve bunların kripto projelerini ve pazarlarını nasıl etkilediğine bakıyor. Ayrıca, önümüzdeki yıl için gelecekteki kilit açma değerlerini tahmin etmek için en iyi 300 projeyi analiz ediyor.

Kaynak: TokenUnlocks

TokenUnlock’ın raporunda, 2023 yılında 15 altcoin projesinde kilitlenmiş toplam 102 milyar dolar değerindeki token’in kilidinin açılabileceğini belirtiliyor. Yukarıdaki grafikten de göreceğini üzere, en dikkat çeken kilit açma eylemi Ripple (XRP)’de gözleniyor. Buna göre, 18 milyar dolar değerinde XRP’nin kilidinin açılma ihtimali var. Bu da diğer altcoin projelerine nazaran XRP’nin önemli bir ağırlığını ortaya koyuyor.

Ripple’ı sırasıyla 4,9 milyar dolar ve 3,7 milyar dolar ile Filecoin (FIL) ve Optimism (OP) izliyor. TokenUnlock, raporda 2023 için en yüksek kilitli değerine sahip 15 altcoin projesine yer veriyor. Bunların 9 tanesi toplam tutarı 1 milyar doların üzerinde kilitlenmiş tokene sahip. Geri kalan 6 adedi ise 1 milyar dolar ile 500 milyon dolar arasında değişiyor.

Kilit açmanın fiyat etkisi

TokenUnlock, token kilidinin açılmasından etkilenen genel fiyat etkisini de analiz ediyor. BU bağlamda, “Toplam arzın giderek daha fazla yüzdesi akıllı sözleşmelerden veya cüzdanlardan serbest bırakıldıkça ve piyasada mevcut hale geldikçe, yatırımcılar için bu tokenlerin fiyatının düşmesini beklemek akıllıca olacaktır,” deniliyor. Çünkü, ne de olsa talebin aynı kaldığını varsaymak çok basit görünüyor.

Analitik platformu, topladıkları verilerin bir analizini yaptıklarını ve şu sonuca ulaştıklarını belirtiyor:

Aşağıdaki grafikteki x ekseni, bir kilit açma olayından önceki veya sonraki günlerin sayısını gösterir. Negatif sayılar öncesini ve pozitif sayılar sonrayı temsil eder. Y ekseni, kilidin açıldığı güne göre fiyattaki yüzde değişikliğini gösterir. Gördüğümüz gibi, kilit açma gününe yaklaştıkça fiyatın artma eğiliminde olduğunu gösteren bir trend var.

Kaynak: TokenUnlocks

2023 yılını dört gözle bekliyorsak, kesinlikle ilginç olacak. Çünkü TokenUnlock’a göre, 2021’de fon toplayan birçok projenin operasyonlar için kazanılmış tokenlerini nakde çevirerek hayatta kalması gerekebilir. Bu arada, kullanıcıların çoğunun gitmesiyle, protokollerden elde edilen gelirin düşmesinin beklendiği de vurgulanıyor.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

ABD’de “para çekme” telaşı… 126 milyar dolar

Önce Silikon Vadisi Bankası ardından iki bankanın daha batması ABD ve dünya çapında krize …