Bu Altcoin’de Büyük İstismar: Fiyat Sert Düşüyor!

Solana merkezli bir DeFi altcoin projesi, 16 Aralık’ta bir tweet’te hack saldırısının kurbanı olduğunu doğruladı. Raporlara göre platformun şu anda 7 rakamlı kaybı var.

Solana DeFi projesi saldırıya uğradı, 2 milyon dolar kaybetti

Geliştiricilerin açıklamalarına göre, Solana tabanlı DeFi protokolü Raydium bir güvenlik açığının kurbanı oldu. Ekip tarafından yapılan ilk soruşturma, saldırganın borsa hesaplarını ele geçirdiğini ortaya çıkardı. Ekip, otomatik piyasa yapıcı ve farming programları üzerindeki “otoritenin” “şimdilik” duraklatıldığını söyledi. Twitter kullanıcısı ve araştırmacı ZachXBT, saldırganın “şimdiye kadar” Ethereum üzerinden 2 milyon dolar kaçırdığını söylüyor. Raydium ekibi de geçtiğimiz saatlerde saldırıyı Twitter’dan onayladı:

Raydium’da likidite havuzlarını etkileyen bir istismar araştırılıyor. Daha fazla ayrıntı geldikçe güncelleme yapacağız. İlk raporlar, sahiplik yetkisinin saldırgan tarafından ele geçirildiği, ancak AMM ve farming programlarında yetkinin şimdilik durdurulduğu yönünde.

Şu anda, yaklaşık 2 milyon dolar değerinde farklı kripto para biriminin kayıp olduğu biliniyor. Bu fonlar, Raydium borsa havuzlarından kripto para çekmeyi başaran bir saldırganın hesabında.

Kullanıcıların bir aracı kullanmadan farklı kripto para birimleri arasında ticaret yapmasına olanak tanıyan Raydium, Solana’nın önemli DeFi platformlardan biridir. Kendi rakamlarına göre, Raydium’un ticaret havuzlarında kilitli yaklaşık 45 milyon doları var. Son 24 saatte yaklaşık 4 milyon dolarlık işlem hacmi kaydetti. Bu 4 milyon doların saldırgandan uygunsuz para çekme işlemlerini içerip içermediği belli değil.
Solana DeFi ekosistemi, Sam Bankman-Fried ticaret ve yatırım imparatorluğuyla olan yoğun bağları nedeniyle FTX’in çöküşünden özellikle sert bir şekilde etkilenmişti. Solana fiyatına benzer şekilde RAY fiyatı hack haberinin ardından serbest düşüşte.

Raydium (RAY) fiyatı haberin ardından çift haneli düşüşe geçti

Solana ekosistem tokeni, güvenlik açığı haberinin ardından %10’un üzerinde düşüşe geçti. Yazım sırasında satış baskısı yoğunlaşıyordu. RAY şu anda 0.1614 dolardan işlem görüyor. Gün içinde 0.1822 dolardan 0.1602 dolara kadar geriledi.

Raydium, Serum’un DEX platformu için Solana tabanlı otomatik bir piyasa yapıcıdır. (AMM). Aynı zamanda ekosistemin likidite sağlayıcısıdır. Diğer AMM’lerin aksine Raydium, merkezi bir limit emir defterine on-chain likidite sağlıyordu. Yani Raydium’a yatırılan fonlar, Serum’un emir defterlerinde yer alan limit emirlere dönüştürülür. Bu nedenle, RAY fiyatı eşliğinde Serum’da (SRM) değer kaybediyor. Yazım sırasında son 24 saatte göre %5’in üzerinde eridi.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, 15 Aralık’ta kripto para borsası Gemini’de güvenlik açığı haberiyle gündeme gelmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir