Bu Altcoin’in Başı Belada: Trader’lar Onu Short’luyor!

Kripto analisti Yashu Gola’ya göre Binance Coin (BNB), fiyatı daha da aşağı çekebilecek bazı olumsuz temellerin yanı sıra hakim yükselen üçgen modelinin kırılma aşamasına girdi. Analist, altcoin projesinin önümüzdeki haftalarda önemli bir fiyat düzeltmesinden geçme tehdidi altında olduğunu söylüyor.

BNB üçgen çöküş modeli devam ediyor

Teknik açıdan bakıldığında altcoin, bir trend devam göstergesi olan çok aylı yükselen üçgen modelinin kırılma aşamasına girdi. Bunun, fiyat üçgenin maksimum yüksekliğine eşit uzunlukta gelene kadar devam etmesi mümkün. Başka bir deyişle, BNB’nin yükselen üçgen çöküş hedefi, 170 dolara yakın. Bu da aşağıda gösterildiği gibi mevcut fiyat seviyelerinden yaklaşık %30 düşüş anlamına geliyor. BNB/USD paritesinin, Ocak 2023’e kadar söz konusu seviyeye düşmesi olası

BNB yükselen üçgen çöküş modeli / Kaynak: TradingView

Şimdilik, BNB’nin çöküş hareketi, Mayıs 2022’de Terra’nın (LUNA) çöküşünün ardından tanık olunan düşüşler de dahil olmak üzere yakın tarihte güçlü bir destek seviyesi işlevi gören 222 dolar yakınında duruyor gibi görünüyor. BNB’nin, dört saatlik grafikte oluşan yükselen takoz teknik kurulumuna bağlı olarak 222 doları destek olarak yeniden test etmesi mümkün.

BNB 4 saatlik fiyat grafiği, yükselen takoz çöküş kurulumunu içeriyor / Kaynak: TradingView

Altcoin için short’lar ivme kazanıyor

BNB için aşağı yönlü teknik kurulum, artan sayıda short pozisyondan daha fazla ipucu alıyor. Özellikle, BNB’nin son günlerde tanık olduğu fiyat düşüşü, Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviye olan 18 Aralık’ta 415 milyon doları aşan short pozisyondaki (OI) artışla aynı zamana denk geldi. Traderlar, BNB piyasasında yeni short pozisyonlar açıyor.

Toplam short pozisyona karşı BNB günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Bir opsiyon traderı ve analisti olan Wick, bir durum değerlendirmesi yapıyor. Analist, Bitcoin daha fazla düşerse BNB’nin başının ‘büyük belada’ olacağını söylüyor. BNB ve BTC arasındaki günlük korelasyon katsayısı, tarihleri ​​boyunca çoğunlukla pozitif oldu. Analist, “İlk hedef 197 dolar” diye tweet attı.

Binance iflas korkuları borsadan para çekme işlemlerini artırıyor

Temel bir bakış açısından altcoin, ana platformu Binance’in artan yasal sorunları nedeniyle daha fazla zayıfladı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, çeşitli sorunlarla karşı karşıya. Bunlar arasında, kara para aklama ve yaptırım ihlalleriyle ilgili olası cezai suçlamalar ön planda yer alıyor. Ayrıca, FTX fiyaskosu yatırımcılar arasında Binance’e karşı şüphecilik yarattı. Birçok kişi, FTX gibi Binance’in de BNB’yi krediler için teminat olarak kullanmış olabileceğini düşünüyor. Binance bu tür söylentileri yalanladı. Ancak, açıklamaları BNB’nin düşüş trendini kırmasına pek yardımcı olmadı.

BNB günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Ayrıca, Nansen’in 13 Aralık verilerine göre, artan belirsizlik müşterilerin bir hafta içinde 3,6 milyar dolar değerinde kripto para çekmesine neden oldu. Daha sonra borsa, rakipleri Circle ve Coinbase’in desteklediği USD Coin’in (USDC) çekilmesini durdurdu. Bu da iflas edeceğine dair söylentileri şiddetlendirdi.

Binance’te Bitcoin bakiyesi / Kaynak: Glassnode

14 Aralık’ta Binance CEO’su Changpeng Zhao, borsanın Terra ve FTX çökmeleri sırasında daha büyük para çekme işlemleri yaşadığını belirterek iflas risklerini küçümsedi. Ayrıca, para çekme taleplerini karşılama yeteneklerinin sağlıklı ‘stres testlerine’ işaret ettiğini söyledi. Daha sonra Zhao, “Artık mevduatlar geri geliyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir