Bu Altcoin’leri Not Alın: En Çok Onlar Kâr Getirdi!

Kripto para piyasası 2022 boyunca önemli aksilikler yaşadı. İflaslar, çöküşler ve uzun bir kış piyasası kriptoyu vurdu. Ancak CoinMetrics’in yeni bir yıllık raporuna göre, bazı altcoin projeleri özellikle aylık getiri açısından diğerlerinden daha iyi performans gösterdi.

Kripto piyasasının 2022 görünümünde öne çıkanlar

Blockchain analitik platformu CoinMetrics 20 Aralık’ta, 2022’de en iyi performans gösteren altcoin projelerini paylaştı. Spesifik olarak, bunlar arasında ilk beş altcoin Tron (TRX), Monero (XMR), Binance Coin (BNB), Ethereum Classic (ETC) ve Dogecoin (DOGE) oldu. Tüm yıl için toplu sonuçlar açısından, analizde gözlemlenen 36 kriptonun tümü getirilerde düşüş kaydetti. Ancak, bahsettiğiniz beş altcoin için düşüşler diğerlerin kıyasla asgari seviyedeydi.

Kaynak: CoinMetrics

Doğal olarak, 2022’ye damga vuran çöküşüyle Terra (LUNA)’nın en kötü performansı göstermesi şaşırtıcı değildi. Ayrıca LUNA, onu takip eden FTX Token (FTT) biraz daha kötü performans gösterdi.

En iyi performans gösteren altcoin projeleri

CoinMetrics’in raporuna göre, en iyi performans gösterenler arasında Tron’un getirileri Mayıs ayında %33 arttı. Ayrıca altcoin, Mart ayında %19 artışla en iyi aylık sonuçları kaydetti. Bununla birlikte TRX, Ocak ve Haziran aylarında %22’lik kayıplar kaydetti. Bu da onları TRX için en kötü aylar haline getirdi. Bu arada bir diğer başarılı altcoin olan Monero’nun en başarılı ayı %41 artışla Temmuz oldu. Onu %31 artışla Mart izledi. Bununla birlikte, en az başarılı olduğu Haziran’da aylık getiriler %41’e düştü. XMR için Ocak ayı da %35’lik düşüş nedeniyle kırmızı ay oldu.

Kripto para borsası Binance’ın tokeni BNB, getirilerde Mart’ta %33’lük ve Temmuz’da %12’lik artışla en iyi performansı gösterdi. Bununla birlikte, altcoin Haziran’da %32 ve Ocak’ta %26’lık bir kayıp kaydetti. Yıl boyunca en iyi getiri performansına göre dördüncü sırada yer alan Ethereum Classic (ETC) yer alıyor. Altcoin, Nisan’da %38 ve Haziran’da %36’lık düşüş görse de Temmuz’da %166 ve Mart’ta %66 gibi muazzam bir getiri kaydetti.

Son olarak, meme coin’i Dogecoin en iyi ayı olan Ekim’de %89 getiri gördü. Ardından %8 ile Mart geldi. Bu performansla karşılaştırıldığında, DOGE’nin en kötü ayı, tokenin %31’lik bir kayıp kaydettiği Mayıs ayı oldu. Ayrıca DOGE, Aralık’ta %26’lık bir düşüş gördü.

En kötü performans gösteren altcoin projeleri

Doğal olarak listenin en altında, Terra (LUNA) yer alıyor. Çünkü altcoin, çöküş yaşadığı Mayıs ayında neredeyse %100 düştü. Bunun ardından Terra Labs ekosisteminin patlamasıyla izleme durdu. Çöküşün altında ise Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ekosistemin stablecoin’i TerraUSD’nin (USTC) peg’ini kaybetmesi yatıyordu.

Bir diğer kaybeden ise, daha yakın zamandan bir isim. Çöküşüyle piyasadaki krizi derinleştiren kripto borsası FTX’in yerel tokeni FTT de düşenlerin listesinde yerini aldı. FTT, Kasım ayında getirilerde %95’lik bir düşüş gördü. Ardından Aralık’ta bir yavaşlama ve %22’lik bir düşüşle devam etti.

İlginç bir şekilde, Solana (SOL) kendisini ‘kaybedenler’ listesine buldu. SOL, tüm yıl boyunca getirilerde %93’lük bir düşüş gördü. Ancak, en kötü performansını %59 kayıpla Kasım ayında kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir