Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Bu Tarihe Dikkat: Türklerin Aldığı Altcoin İçin Unlock Alarmı!

Bu Tarihe Dikkat: Türklerin Aldığı Altcoin İçin Unlock Alarmı!

6 dak. okuma süresi
0
0
2

Türk yatırımcılar arasında popüler olan bir altcoin projesi, yeni yılda %400 yükseldikten sonra 50 milyon doların değerinde tokeni piyasaya dökmeye hazırlanıyor. Son zamanların en büyük token açma olayı, fiyat üzerinde beklenen etkiyi yaratabilir.

Bu altcoin 66 milyon doların kilidini açıyor

İlgili altcoin projesi Aptos (APT), 4,5 milyon APT tokeni piyasa sürmeye hazırlanıyor. Bu kabaca 65 milyon doların artık satış için hazır olduğu anlamına geliyor. Token unlock veya token açma, projenin ilk yatırımcılarının veya geliştiricilerin belirli bir süre satamadığı token’lerin serbest kaldığı olaydır. 12 Şubat’ta serbest kalacak 66 milyon dolar değerine yaklaşık 4,5 APT, potansiyel bir satış baskısıyla tehdit ediyor.

Aptos, kilit açma tarihi öncesinde yeni yıldan bu yana %400 değer kazandı. 12 Şubat’ta toplam arzının %2,7’sini piyasa sürecek. Kriptokoin.com olarak benzer etkinliğe hazırlanan diğer projelere bu yazıda yer verdik.

Aptos kısa sürede %400 değer kazandı

Aptos, daha önce Meta’nın başarısız açık kaynaklı Blockchain girişimi olan Diem projesinde çalışan eski Meta çalışanları tarafından kuruldu. Ayrıca, Aptos piyasaya sürüldüğünde, projenin arkasındaki ekip, Aptos’un saniyede 100.000’den fazla işlem gerçekleştirebileceğini iddia etti. Geçen yıl piyasa sürülen proje, başarılı bir airdrop etikliğinde kısa süre piyasa trendlerine ulaştı.

APT şu anda 15,00 doların üzerinde işlem görüyor. Sadece Ocak ayında %400’ün üzerinde toparlandığını belirtelim. Fiyat performansı 12 Şubat’tan sonra serbest kalan tokenlerin ne kadarının satıp satılmayacağına bağlı olacak. Daha önce dYdX (DYDX), token kilit açma tarihini 3 Şubat’tan 1 Aralık’a ertelemişti.

Token kilit açma altcoin üzerinde satış baskısına neden olabilir

Token kilit açma işlemleri, piyasayı etkileme gücüne sahip önemli olaylardır. Bu dönemlerin çoğu, satın alma baskısının kayda değer planlı kilit açmalara doğru yükseldiğini ve ardından bir fiyat düzeltmesinin geldiğini görüyor. Çoğu durumda, fiyat düzeltmesi kısa ömürlüdür ve hızlı bir şekilde token için yavaş ve istikrarlı bir büyümeye dönüşür.

Ancak, bazı tokenler bu modeli takip edemez. Yukarıda belirtilen eğilim, en çok, bir token kilidinin açılmasının, projeyi haritaya koyan ve yeni kullanıcıları çeken bir ağ etkisi yarattığı büyük hacimli projelerde görülür. Ayrıca, tokenlerin önemli bir miktarını kullanıcılara dağıtan projelerde de belirgindir.

Örneğin, Polygon (MATIC), 26 Ekim 2019’da milyon MATIC’in kilidini açtı. Tokenler, özel yatırımcılara ve Polygon’un finansman turlarına katılan ilk destekçilere dağıtıldı. MATIC’in kilit açma işlemine kadar geçen ay ve haftada gördüğü fiyat hareketi, çoğu token kilidinin açılmasında görülen trendle eşleşir. Piyasa, fiyatı neredeyse %30 artıran bir satın alma baskısı yaratarak, token kilidini açmak için hazırlanıyordu. Token’ler serbest kaldıktan sonra MATIC, satış baskını sabit tutmayı başardı. Burada, bu tarihlerin her zaman düşüş anlamına gelmediğini söyleyebiliriz.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Getir’den hack’lenme iddialarına cevap

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden Getir ve bünyesindeki BiTaksi’nin gün içerisinde hack…