Danışmanlık Devi: Bu Altcoin Zirveleri Görebilir!

Litecoin (LTC), 2022’nin ilk yarısında %64’lük keskin bir fiyat düşüşü gördü. Ancak, ardından son aylarda etkileyici bir geri dönüş yaptı. Teknoloji uzmanı Anders Bylund’a göre, bu ince ayarlı Bitcoin klonu altcoin, daha hızlı işlem gerçekleştirme ve meraklı sınıfı madencilik donanımı desteği dahil olmak üzere onu daha büyük ebeveyninden ayıran benzersiz özelliklere sahip. Uzman’ın değerlendirmelerini ve yorumlarını okuyucularımız için hazırladık.

Altcoin gelecek yıl nereye gidecek?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, çoğu kripto gibi Litecoin de (LTC) 2022’nin ilk yarısında bazı ciddi fiyat indirimleri yaptı. Yatırımcılar ve düzenleyiciler enflasyona boğulmuş bir küresel ekonomiyi yönetmek için mücadele ediyor. Böyle bir ortamda altcoin, Yeni Yıl ile Haziran sonu arasında %64 düştü. Bu düzeltme, Bitcoin’in (BTC) %57’lik fiyat düşüşünden biraz daha keskindi. Ayrıca, o dönemde yalnızca %17 daha düşük düşen TRON’un çok gerisindeydi.

Ancak yazın ortasında Litecoin’i saymak için çok erken. Altcoin, 2022’nin ikinci yarısında etkileyici bir geri dönüş gerçekleştirerek 30 Haziran’dan bu yana %18 arttı. Bitcoin, TRON ve Solana, artış yerine %17 ile %65 arasında değişen ek fiyat indirimleri gördü. Kripto piyasası bir bütün olarak mücadele etmeye devam ederken Litecoin son gençleşmesini nasıl sağladı? Bu performans aynı zamanda Litecoin’in 2023’te gideceği muhtemel yöne dair bazı ipuçları da barındırıyor.

Litecoin nedir?

Litecoin, 2011 yılında Bitcoin platformunun değiştirilmiş bir klonu olarak hayata başladı. Kod değişiklikleri, birçok yönden Bitcoin’in daha hafif bir sürümünü yarattı. Litecoin, binlerce bireysel mağazası ve e-ticaret hizmeti tarafından desteklenen ‘Bitcoin’in altınına karşı gümüş’tür.

Litecoin her iki buçuk dakikada bir yeni bir veri bloğu oluşturur. Buna karşın, Bitcoin’in yeni bir blok oluşturması yaklaşık on dakika sürer. Bitcoin, ömür boyu 21 milyon tokenlik bir arz limitiyle ünlüdür. Litecoin, ömür boyu limit kavramına bağlı kaldı. Ancak tavanını 84 milyon tokene yükseltti.

Hem Litecoin hem de Bitcoin, madencilik işlemleriyle yeni veri blokları üreten Proof-of-Work (PoW) sistemleridir. Ancak, tamamen farklı madencilik algoritmaları kullanıyorlar. Bitcoin’in SHA-256 şifrelemesi, özel amaçlı yongalarla madencilik için en uygun olanıdır. Litecoin’in Scrypt algoritması ise çok fazla bellek gerektiriyor. Ayrıca, AMD ve Nvidia grafik kartlarıyla madencilik için daha uygun. Litecoin ağı, 2021 sonbaharından bu yana akıllı sözleşmeleri de destekliyor. Böylece, Ethereum (ETH) oyun kitabından bir sayfa koparıyor.

Ayrıca, Ocak 2021 tarihli MimbleWimble kod güncellemesi Litecoin sistemine gizlilik özellikleri ekledi. Bu, Bitcoin’in eşleşemeyeceği bir özellik eklediğinden değerli bir yükseltme. Ancak aynı zamanda tartışmalı bir özellik. Çünkü, birçok yasa uygulayıcı kurum, gizli işlemlerin dijital ödeme dolandırıcılığı, çalıntı mallar için ödemeler ve doğrudan ödeme gibi yasa dışı faaliyetlerle sonuçlanacağını varsayıyor. Yani, kara para aklama.

Dolayısıyla Litecoin, işlemleri Bitcoin’den daha hızlı işler, madencilik işlemleri için meraklı sınıfı donanımı destekler ve Bitcoin sisteminde eksik olan özellikleri dahil etmeye çalışır. Aksi takdirde, iki kripto para birimi benzer şekillerde çalışıyor ve geliştirici toplulukları benzer hedefleri paylaşıyor.

Kasım 2022’de altcoin için ne oldu?

Son haftalarda iki olay Litecoin’in iğnesini hareket ettirdi. İlk olarak, küresel ödeme uzmanı MoneyGram (MGI) lansman sırasında üç kripto para birimini destekleyen kripto tabanlı bir transfer hizmetini duyurdu. Tahmin edebileceğiniz gibi Litecoin, bu özel listede Bitcoin ve Ethereum ile omuz omuzaydı. İki devin gölgesindeki en küçük isim olan Litecoin, çarşamba günü fiyatların %8 ve hafta sonunda %22 arttığını gördü.

Üç hafta sonra, FTX erimesi Litecoin’in lehine çalıştı. Birçok kripto para birimi bu kriz sırasında sert bir şekilde çöktü. Ancak Sam Bankman-Fried’in şirketleri Litecoin’de önemli bir pozisyon bildirmedi. Bu nedenle, Litecoin yatırımcıları derin bir nefes aldı. Böylece, altcoin fiyatını iki gün içinde %29 artırdı. Bu sıçramaların her ikisi de, Bitcoin’in daha küçük ve daha hızlı bir versiyonu olarak Litecoin’in benzersiz değer teklifini vurguluyor. Bu da ‘Daha büyük her zaman daha iyi değildir.’

Litecoin topluluğunun 2023 için büyük planları var mı?

Litecoin, katı bir şekilde planlanmış bir enflasyon programını takip ediyor. İlk başta Litecoin ağı, her yeni veri bloğu üretildiğinde 50 yeni para yayınladı. 840.000 numaralı blok çıkarıldıktan sonra ödül yarıya indirilerek 25 tokene düşürüldü. Ödüller yaklaşık 2,5 dakika arayla verildiğinden, bu neredeyse tam olarak dört yıl sürdü.

2015’in sözde halving’ini 2019’da bir başkası izledi. Şimdi saat, Litecoin’in 2023 Ağustos’undaki üçüncü halving’ine doğru ilerliyor. Bu tik tak programı, madencilik ödülü sıfır coin’e yuvarlanana kadar devam edecek. Bir çırpıda Litecoin madenciliği ve enflasyonunun sonu olacak. Yine de bunun için plan yapmanıza gerek yok. Son Litecoin bloğu, 2142 yılı civarında bir yerde çıkarılacak. Böylece, nihai Litecoin arzı 84 milyon token ulaşacak.

Bu yarılanmalar, herhangi bir PoW kripto para birimi için çok önemlidir. Madencilik ödülünün yarıya indirilmesi, bir sonraki avuç parayı kazanmak için gereken kriptografik bilgi işlem miktarını artırır. Buradaki fikir, kaya gibi sağlam, istikrarlı ama sınırlı bir enflasyon sistemi kurmaktır. Her yarılanmayı, kripto para biriminin fiyatının ikiye katlanması izlemesi gerekir. Aksi takdirde madenciler, makineleri çalışır durumda tutma güdülerini kaybederler.

Uygulamada, bu fiyat ikiye katlama hemen gerçekleşmez. Örneğin Bitcoin, ödüllerini 2012, 2016 ve 2020’de şimdiye kadar üç kez yarıya indirdi. Her durumda, kabaca bir yıl sonra hızla yükselen fiyat artışları izledi. Litecoin durumunda, altcoin fiyatları her yarılanmadan önceki aylarda düştü ve birkaç ay sonra arttı. Bu tarihsel kalıba göre, Litecoin şu anda düşük fiyatlı hazırlık aşamasında.

O halde bugün Litecoin almanın zamanı geldi mi?

Dolayısıyla, Litecoin yatırımcıları, kripto endüstrisinin geri kalanının nereye gittiğine bakılmaksızın 2023’te büyük bir geri dönüş bekleyebilir. Ancak, hemen değil! Halving sonrası patlamanın, bu arada hiçbir dış olayın kripto piyasasını alt üst etmeyeceği varsayılırsa, gelecek yılın ikinci yarısında ivme kazanmaya başlaması ve 2024’ün ilk yarısında zirveye ulaşması mümkün.

Elbette geçmiş performans, gelecekteki piyasa davranışının garantisi değil. Ancak bu yarıya indirme döngüleri, yatırımcıların kitle psikolojisinin etkilerine dair bazı soğuk, zor matematikler hazırlar. Bu yüzden, önümüzdeki yılın ödül yarılanmasından önce Litecoin’e bahse girmezdim. Yine de, kişisel bütçeniz ve Litecoin’in dalgalanan piyasa fiyatları dikte ettiği için, bu dijital paralardan birkaçını ucuza biriktirmek mantıklı olabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir