Danışmanlık Devi İsim Verdi! Bu 4 Altcoin Bomba Geliyor!

Lider altcoin Ethereum, geçen yılın tüm zamanların en yüksek seviyesinden %65’ten fazla düştü. Bununla birlikte finans uzmanı RJ Fulton, Ethereum’un gelecek vizyonun büyük olduğunu söylüyor. Kripto uzmanı Motiur Rahman ise 2023’te çok yükselme şansı olan Bitcoin bağlantılı altcoin’leri paylaşıyor. Uzmanların paylaşımlarını okuyucularımız için derledik.

Kripto dünyası şu anda bulanık, ancak Ethereum’un geleceği çok net!

Bitcoin piyasa değerine göre en değerli kripto para birimi. Ayrıca, sonraki tüm kripto para birimlerinin temelini attı. Bununla birlikte, Ethereum’un (ETH) yarattığı şok dalgaları ve etki muhtemelen Bitcoin ile aynı seviyede. Ethereum, 2015 yılında oluşturulduğunda oyunu bir temel özelliği nedeniyle değiştirdi: akıllı sözleşmeler. Akıllı sözleşmelerle geliştiricilerin, Ethereum üzerinde belirli koşullar karşılandığında eylemleri gerçekleştiren uygulamalar oluşturması mümkün. Bu, bankacılık süreçlerini otomatikleştirmekten veya tedarik zinciri yönetimini düzene sokmaktan herhangi bir şey olabilir. Bu akıllı sözleşmeler sayesinde Ethereum, Bitcoin ile mümkün olmayan, merkezi olmayan finans veya DeFi olarak bilinen tamamen yeni bir kripto para birimi sektörüne yol açtı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Ethereum’un inovasyonuna rağmen, 2022’nin ayı piyasasına karşı dayanıklı olmadı. Yılın başından beri Ethereum %65’ten fazla düşüş yaşadı. Kasım 2020’de yaklaşık 500 dolar değerinde iken Kasım 2021’de sonunda 4.600 dolar değerine ulaştı. Astronomik yükselişin ardından, muhtemelen bir tür düzeltme kaçınılmazdı. Yine de, bu yılki fiyat düşüşüne rağmen, Ethereum’un bir gün tekrar bu yüksek seviyelere dönebileceğine inanıyorum.

Lider altcoin projesinin biraz derinlerine inelim

Benim kanaatim birkaç rakama dayanıyor. Neyse ki, Blockchain verileri açık kaynaklı ve herkese açık. Bu yüzden, Ethereum’un gerçekte ne kadar yaygın kullanıldığını gösteren verilere ve ölçümlere erişimimiz var. Blockchain söz konusu olduğunda, ne kadar çok kullanılırsa, değerleri o kadar artma eğilimi gösterir.

Başlamak için Kilitli Toplam Değer (TVL) adlı bir istatistiğe bakalım. Bu istatistik, bir Blockchain’in DeFi’de desteklediği toplam para miktarını karşılaştırmak için kullanılır. Bunu şirketlerin piyasa değeri gibi düşünebilirsiniz. Ethereum’un TVL’si, diğer tüm akıllı sözleşme özellikli Blockchain’ler arasında kolayca en büyüğü. DeFi’deki tüm değerin yaklaşık %59’unu oluşturuyor. Ayrıca, yaklaşık 23 milyar dolar değerinde. Bir sonraki en yakın, DeFi’nin değerinin %11’ini temsil eden yaklaşık 4 milyar dolarla Tron.

Kaynak: DefiLlama

Bu diğer rakiplerden herhangi birinin karşılaştığı çetin savaş muhtemelen aşılamaz. Ethereum’un çoğu geliştirici ve uygulamaya sahip geniş bir ekosistemi var. Bu da onu DeFi Blockchain’leri için altın standart haline getiriyor. Aklımda, Ethereum’un pazardaki hakimiyetinin muhtemelen yalnızca rakipler ayıklandığında artacağına dair çok az şüphe var.

Ethereum’un başarı geçmişine rağmen, Blockchain bitmiş bir ürün değil. Ethereum, bu yıl PoW’dan The Merge olarak bilinen daha az enerji yoğun PoS mutabakat mekanizmasına geçişini başarıyla tamamladı. Bu hamlesiyle manşetlere girdi. Yine de bu, Ethereum’un nihai şeklini almasına yönelik yalnızca bir adımdı. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, The Merge’le birlikte Ethereum’un hala sadece %55’inin tamamlandığını söyledi.

Kaynak: Sequoia Capital

Ethereum’un uzun vadeli potansiyeli göz ardı edilemez

Bu zor %100’e ulaşmak için Buterin ve Ethereum geliştiricileri, bir gün Ethereum’un ‘tüm insanlığa yardım edecek’ kadar güçlü olabilmesi için daha fazla güncelleme ve özellik eklemek istiyor. Oraya ulaşmak için, yüksek işlem maliyetleri ve yavaş hızlar gibi Blockchain’i rahatsız eden bazı eksikliklerin ele alınması gerekiyor. Bu, 2023’te sharding kullanıma sunulduğunda halledilmesi gereken bir şey.

Ethereum’un, tamamlanmasının yalnızca %55’ini tamamlamasına rağmen, rekabette ne kadar açık bir şekilde öne çıktığını anlamak zor. %100’e ulaştığında mağazada neler olabileceğini hayal edin. Ethereum’un tamamen işlevsel sürümü, 2022 enkarnasyonu etrafında daireler çizecek. Şahsen, bu, bugün düşük fiyatları daha da cazip hale getiriyor. Mevcut ayı piyasası yatırımcıları ürkütse de, Ethereum’un uzun vadeli potansiyelini bu seviyelerde göz ardı etmek zor.

2023’te çok yükselme şansı olan Bitcoin bağlantılı altcoin projeleri

Litecoin (LTC)

Evet, Litecoin Bitcoin’e bağlı. Geliştiriciler, orijinal Bitcoin kodundan oluşturdu. Bu, Bitcoin Blockchain’den çatallanan diğer paralardan farklı. 2011’de piyasaya sürülen Litecoin, Bitcoin Blockchain’i olarak Proof of Work mutabakat mekanizmasını elinde tutuyor. Bununla birlikte, Blockchain, Bitcoin için SHA-256 karma işlevinden farklı olarak Scrypt karma algoritmasını kullanıyor. Litecoin ayrıca Bitcoin’den daha hızlı bir Blockchain.

Litecoin (LTC), yaklaşan halving etkinliği nedeniyle 2023’te potansiyel bir boğa adayı. Tahminlere göre etkinlik, Temmuz 2023 civarında gerçekleşecek. Bu arada, zaten LTC fiyatındaki son artışlar da bununla bağlantılı. Piyasa duyarlılığı düzelirse, LTC’nin yükselme ve büyük getiri elde etme şansı iki katına çıkacak.

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin’e benzer şekilde işlem gören ancak nispeten daha ucuz olan bir kripto para birimi arıyorsanız Bitcoin Cash (BCH) mükemmel bir seçenek. Blockchain, 2017’de Bitcoin’den çatallandı. Çatal, geliştiricilerin Bitcoin’de ortaya çıkan sorunları ele alma yolu üzerinde anlaşamamasının ardından gerçekleşti. Bitcoin Cash’i yaratmanın amacı, blok başına işlem sayısını artırmak ve ücretleri azaltmaktı. Bu hedefe ulaşmayı da başardı. Boğa piyasasına dönüş, kesinlikle Bitcoin’in fiyat hareketiyle vurgulanacak.

Wrapped Bitcoin (WBTC)

WBTC bir ERC20 tokeni. ERC20, Ethereum’da bulunan tokenleri temsil ediyor. Neden Wrapped Bitcoin olarak adlandırıldığını merak ediyorsanız, bunun nedeni Bitcoin Blockchain ile ilişkili olması. Geliştiriciler, Wrapped Bitcoin’i, Bitcoin holder’larının Ethereum Blockchain’e katılmasına izin vermek için oluşturdu. Altcoin, BTC ile 1:1 oranında değiştirilebilir. Bu, her WBTC için bir BTC alacağınız anlamına geliyor. Tabi ki WBTC, Ethereum’un akıllı sözleşmeleriyle entegre. Bunun yanı sıra, Bitcoin’in kendisinden daha hızlı transfer kabiliyetine sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir