Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Dikkat: Bu 6 Kripto Para Şirketi Küçülmeye Gidiyor!

Dikkat: Bu 6 Kripto Para Şirketi Küçülmeye Gidiyor!

9 dak. okuma süresi
0
0
1

Kripto para piyasası 2022’de oldukça zor bir yıl geçirdi. Piyasadaki büyük oyuncular dahil iflaslara, dramatik çöküşlere tanık oldu. Her ne kadar piyasa 2023’e pozitif başlasa da geçen yılın serpintileri devam ediyor. Bu nedenle kripto para şirketleri de hayatta kalabilmek için küçülmeyi tercih ediyor.

Kripto para borsası Bittrex 80’den fazla kişiyi işten çıkarıyor

Seattle merkezli kripto para borsası Bittrex, Perşembe günü pazar koşullarını gerekçe göstererek çalışan sayısını 80’den fazla kişi azaltıyor. Twitter’da sızan bir e-postada Bittrex CEO’su Richie Lai, çalışanlarına ekibin masrafları azaltmak ve verimliliği artırmak için ‘agresif’ çalıştığını ancak başarılı olamadığını söyledi. İlgili e-postada şunlar yazıyor:

Kripto ekosistemindeki birden fazla başarısızlığın tetiklediği piyasa gerilemesi, yıl sonunda tam bir çöküş haline geldi. Bu olaylar, stratejimizi sıfırlamamıza ve yatırımlarımızı içinde bulunduğumuz yeni ekonomik ortamla dengelememize neden oldu.

Bir sözcü verdiği demeçte, işten çıkarmaların Bittrex’teki çoğu departmandaki en azından bazı çalışanları etkilediğini söyledi. Bittrex, kripto para birimi fiyatlarındaki keskin düşüşlerin ve FTX borsasının ve diğer önde gelen kripto şirketlerinin çöküşünün ardından işten çıkarmalar ilan eden birçok kripto borsasından biri.

Everlend, likidite sorunları nedeniyle kapanıyor

Solana merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Everlend Finance, operasyonlarını kapatıyor. Ayrıca, müşterilerini platformdan para çekmeye çağırıyor. Şirket, faaliyetlerini sürdürmek için ‘yeterli piste’ sahip olmasına rağmen mevcut piyasa koşullarında bunun bir kumar olacağını belirterek kararını 1 Şubat’ta Twitter üzerinden duyurdu. Everland’ın ekibi özellikle şunları kaydetti:

Maalesef likidite yok ve bu sadece Solana ile ilgili değil ve (Everlend’in %100 bağımlı olduğu) konşimento piyasası küçülmeye devam ediyor. Bu koşullarda ilerlemek bir kumar. Yeterli pistimiz olmasına rağmen şimdi durmaya karar verdik.

Everlend ayrıca, temel protokollerden yapılan para yatırma işlemlerinin artık kasalarda olduğunu ve fonlar temizlenene kadar uygulamanın yalnızca para çekme modunda olacağını belirtti. Ayrıca, “Kullanıcılarımıza fonlarını bir an önce çekmelerini öneriyoruz,” duyurusunu yaptı. Ekip, toplanan ve kullanılmayan tüm fonların, üçüncü taraf yüklenici ödemeleriyle birlikte önümüzdeki iki hafta içinde gerçekleştirileceğini açıkladı. Protokol aynı zamanda kod tabanını da açık kaynak yaparak başkalarının üzerinde çözümler oluşturmaya devam etmesine izin verecek.

Kripto para borsası bir ülkedeki faaliyetlerini daha kapattı

Önde gelen bir kripto para birimi borsası olan Kraken, yerel bir lisans aldıktan sonra bir yıldan kısa bir süre sonra Abu Dabi genel merkezini kapattı. Bu hareket, şirketin dünya çapındaki çalışanlarının üçte birinden fazlasını işten çıkarmasına neden olacak daha büyük bir küçülmenin parçası. Kraken, yaklaşık sekiz rolü etkileyen, esas olarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika merkezli ekip üyelerinin önemli bir çoğunluğunu işten çıkardı.

Kripto borsası, Birleşik Arap Emirlikleri para biriminde gerçekleştirilen işlemler için hizmetini durdurdu, ancak bölgede bulunan müşteriler platformdan yararlanmaya devam edebilecek. Borsanın bir temsilcisi, müşteriler tarafından dirhem cinsinden yapılan tüm para yatırma işlemlerinin, çekilmeye hazır hale getirilmeden önce otomatik olarak dolara çevrileceğini belirtti. Ayrıca müşteriler, Kraken’in şu anda desteklediği herhangi bir diğer itibari para birimini kullanmaya devam edebilir.

Bitcoin madencisi borcunu yeniden yapılandırdı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, çok sayıda madencilik şirketi borç yüklerini yeniden yapılandırırken diğerleri iflasla karşı karşıya. TeraWulf (WULF), negatif nakit akışını engellemek için borç yükümlülüklerini yeniden yapılandıran en son Bitcoin madencisi oldu. Bitfarms (BITF) ve Greenidge Generation (GREE) gibi madenciler, ayı piyasası ve son birkaç aydaki yüksek enerji fiyatları sektöre zarar verdiği için borçlarını ödediler veya yeniden yapılandırdılar. Yeniden yapılandırma yapamayanlardan bazıları Bölüm 11 iflas prosedürlerine başladı, varlık sattı veya marj tamamlama çağrılarıyla karşı karşıya kaldı.

Çarşamba günü yapılan basın açıklamasına göre, 27 Ocak’ta imzalanan yeniden yapılandırma kapsamında, vadeli kredinin amortismanı Nisan 2024’e kadar serbest nakit akışı temizleme mekanizmasıyla değiştirilecek. TeraWulf, ’15 Mart 2023’e kadar açıklanmayan gerekli miktarda öz sermaye geliri’ toplamayı başardığı sürece vadeli kredisinin vade tarihini Nisan 2024’e kadar uzatabilecek.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Getir’den hack’lenme iddialarına cevap

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden Getir ve bünyesindeki BiTaksi’nin gün içerisinde hack…