Dikkat: Bu Kripto Para Borsasının Yöneticileri Tutuklandı!

Yerel basında çıkan haberlere göre, Hong Kong polisi kripto para borsası AAX’in iki yöneticisini dolandırıcılık ve polisi yanıltmakla suçlayarak tutukladı. İşte detaylar…

Kripto para borsası AAX’in yöneticileri tutuklandı

Weigao Capital CEO’su Liang Haoming ve eski AAX CEO’su Thor Chan, 23 Aralık’ta tutuklandı. Yerel yetkililer onları, müşterilerin likidite sorunları nedeniyle varlıklarını çekmesini geciktirmek için bir bahane olarak “sistem bakımı” yapıldığını iddia etmekle suçladı.  Yöneticilerden birinin ayrıca polise şirketteki faaliyetlerinin zaman çizelgesi hakkında yalan söylediği ve kolluk kuvvetlerini kasten yanılttığı iddia edildi.

AAX’in iki banka hesabı ile yöneticinin banka hesapları ve mülkleri donduruldu. Üçüncü bir yöneticinin, polisin yaklaşık 30 milyon dolarlık kripto varlık içerdiğine inandığı bir AAX cüzdanı ve özel anahtarlarla yurt dışına kaçtığı bildirildi. Hong Kong’daki mülklerine polis tarafından el konuldu. Soruşturmanın bir parçası olarak, Hong Kong yetkilileri fonların izini sürmek için denizaşırı müfettişlerle yakın işbirliği içinde çalışıyor.

Borsa, “sistem bakımı” nedeniyle faaliyette değildi

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Hong Kong merkezli platform, Kasım ayının ortasından bu yana “sistem bakımı” nedeniyle kapalı haldeydi. 2 milyon kayıtlı kullanıcı, fonlarına erişemedi. O zamandan beri yerel polis Çin, Tayvan, İtalya ve Fransa’daki kurbanlardan 337’den fazla ihbar aldı.    Para çekme işlemleri, borsanın sistem yükseltmesindeki bir aksaklık nedeniyle AAX tarafından 14 Kasım’da durduruldu.

Şirket, topluluğuna, söylentilerin öne sürdüğü gibi, para çekme işleminin durdurulmasının kripto borsası FTX’in çöküşüyle hiçbir ilgisi olmadığına dair güvence verdi. Birkaç hafta sonra, AAX’in küresel pazarlama ve iletişimden sorumlu başkan yardımcısı istifasını açıkladı. Ben Caselin, topluluk için mücadele etme çabalarına rağmen önerdiği girişimlerin kabul edilmediğini belirterek kripto borsasından ayrıldığını Twitter’da doğruladı. İletişim rolünü “içi boş” olarak nitelendirdi. Nijerya’da, AAX’in operasyonlarının kapatılması, kullanıcıların kripto borsasının Lagos ofisinin eski çalışanlarını rahatsız etmesine yol açtı.

FTX etkisi devam ediyor

AAX problemleri, FTX krizinden dolayı yaşanan gelişmelerle alevlendi. 2022’deki önemli olayların etkisini inceleyen yakın tarihli bir rapor, FTX’in iflasıyla herkes için en önemli etkiye sahip olduğunu ortaya koydu. Raporda Terra-Luna’nın çöküşü ve Voyager, BlockFi, Celsius, Mt.Gox ve FTX’in iflasları ele alındı. Rakamlara göre, FTX çöküşü 1 milyondan fazla yatırımcıyı etkiledi. Bu, Celsius ve BlockFi iflaslarından sırasıyla etkilenen 600.000 ve 572.000 yatırımcıdan oldukça yüksek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir