Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Dikkat: Bu Kripto Para ‘Satın Al’ Çığlıkları Atıyor!

Dikkat: Bu Kripto Para ‘Satın Al’ Çığlıkları Atıyor!

9 dak. okuma süresi
0
0
0
dikkat bu kripto para satin al cigliklari atiyor HUiemqEU

Bitcoin’in (BTC) fiyatındaki son canlanma, tüm kripto para piyasası için bir yaşam kıvılcımı olduğunu kanıtladı. Bu da piyasa değerini Walmart, Alibaba Group Holding ve Meta gibi endüstri devlerinden daha değerli hale getirdi. Lider kriptonun 20.000 doları geri alması yatırımcıların ilgisini yeniden çekmiş gibi görünse de, fiyatlardaki son dalgalanma sadece başlangıç ​​olabilir. Bu konudaki kanaat, tarihsel olarak Bitcoin’in bir sonraki ayağını işaretlemede güvenilir olduğu kanıtlanmış üç metrikten geliyor geliyor.

İndikatörleri anlama: Göreceli güç endeksi (RIS)

Göreceli güç endeksi (RSI), bir varlığın aşırı veya düşük değerli olup olmadığını değerlendirmek için son fiyat değişikliklerinin hızını ve büyüklüğünü ölçmek için kullanılan bir indikatördür. RSI değerleri 0 ila 100 arasındadır. RSI’nin geleneksel kullanımı, 70’in üzerinde aşırı satın alındığını gösterdiğini belirtir. 30’un altındaki değerler genellikle aşırı satıldığı ve dolayısıyla değerinin düşük olduğu anlamına gelir.

Yatırımcılar, Bitcoin’in RSI’sına çeşitli zaman ölçeklerinde bakabilirler, ancak en çok ilgi çeken haftalık olandır. Aylarca 40’ın altında işlem gördükten ve bir noktada Haziran 2022’de 26’ya düştükten sonra, Bitcoin’in en son hamlesi RSI’sini 50 civarına gönderdi. Geçmiş RSI verilerine dayanarak, Bitcoin 50’lik bir RSI’ye ulaştığında, sürekli momentum için yakıt görevi görebilir. 

RSI’nin 50’nin altında olduğu ve ardından tekrar üzerine çıktığı dönemler, tipik olarak Bitcoin fiyatının fırladığı hareketlerle sonuçlandı, ancak yaklaşık bir ay sonra seviyenin altına düştüğü durumlar da oldu. Bitcoin bu çizgiyi bir aydan fazla tutabilirse, istikrarlı yükseliş trendi, bu ayı piyasasının en kötüsünün geride kalabileceğine dair temkinli bir iyimserlik için bir neden olarak hizmet etmelidir. 

Lider kripto paranın sağlığını ölçmek: 200 haftalık hareketli ortalama

Herhangi bir ayı piyasasına son verilmesi çağrısında bulunmadan önce, bir şeyin olması gerekir: Bitcoin, 200 haftalık hareketli ortalamayı (WMA) geri almalıdır. Tarihsel olarak, Bitcoin’in sağlığının 200 WMA kadar yararlı bir göstergesi olduğunu kanıtlayan başka birkaç metrik daha vardır.

Bu indikatör, Bitcoin’in son 200 haftasının ortalama fiyatını alır ve değişken ve dalgalı görünen fiyat hareketini düz bir çizgiye dönüştürür. Bu çizgi, tarihinde yalnızca beş kez 200 WMA’nın altına düştüğü için Bitcoin’in en güçlü destek seviyelerinden biri olarak dayanıklılığını kanıtladı. 

Lider kripto para hala kendisini 200 WMA çizgisinin altında buluyor, ancak bu seviyeyi geri almaya gün geçtikçe yaklaşıyor. Eğer öyleyse, uzunca bir süre için son düşüşü olabilir. Tipik olarak Bitcoin, 200 WMA’dan seker, ancak geçen yılın büyük bir bölümünü altında geçirdi. Geçmişte, Bitcoin 200 WMA’ya düştüğünde, bunu genellikle bir ayı piyasasının sona erdiğinin sinyalini veren yenilenen fiyat momentumu izlerdi. 

200 WMA ile mevcut fiyatı arasındaki fark sadece birkaç bin dolarla, bu da Bitcoin’in bu kripto kışını geride bırakmak için ihtiyaç duyduğu şey olabilir.

Kripto para piyasasının ayı trendlerinin analizi

Son indikatör aynı zamanda en temel olanıdır, süslü çizgilere gerek yoktur. Yukarıdan aşağıya ölçülen geçmiş ayı piyasalarının süresi karşılaştırıldığında, yatırımcılar şu anda tarihin en uzun ayı piyasasında. Tarihsel olarak, Bitcoin ayı piyasaları yaklaşık 311 gün sürmüştür.

Bitcoin’in bir önceki ATH seviyesi, 20 Ekim 2021’de ulaştığı 70.000 dolar bölgesiydi. Bitcoin için dibe 21 Kasım 2022’de fiyatın 15.700 dolara kadar düştüğü varsayılırsa, bu iki tarih arasındaki süre 397 gün ve ortalama ayı piyasasının çok üzerinde.

Yatırım, uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmakla ilgilidir, ancak sağlam sonuçlar çıkarmak ve stratejiler geliştirmek için kısa vadeli metriklere bakmaktan zarar gelmez. Bu fikir, piyasayı zamanlamak için tasarlanmamıştır. Aksine, amaç getirileri en üst düzeye çıkarmaktır. Tüm bunlarla birlikte, Kriptokoin.com olarak analizlerini paylaştığımız teknik analist RJ Fulton, lider kriptonun 2022 kayıplarını telafi edebileceği, yükseliş dönemine başlayabileceğini öne sürüyor:

Bitcoin’in yükselişe geçen RSI seviyeleri, 200 WMA’nın neredeyse geçilmesi ve geçmiş ayı piyasalarının süresinin birleşimi, fiyatın tekrar yükselmeden önce bir miktar Bitcoin kapmak için önemli bir satın alma fırsatı olabileceğini gösteriyor.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Getir’den hack’lenme iddialarına cevap

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden Getir ve bünyesindeki BiTaksi’nin gün içerisinde hack…