Dünyaca Ünlü İsimler: 2023’te Altın Bu Seviyelerde Olacak!

Altın, yılı hafif bir kayıpla bitirme yolunda ilerliyor. Bununla birlikte, değerli metal sağlam bir ralli gördü ve 2023’e sağlıklı bir başlangıç ​​yapmaya hazırlanıyor. Bu ortamda, bir varlık yönetim şirketi altında 2.000 doların üzerine çıkma potansiyeli görüyor. Buna ek olarak hedge fonlar, değerli metaldeki long pozisyonlarını artırıyor.

“Bu, altın için patlayıcı bir hamleyi ateşleyecek”

Altın fiyatları, 1.800 dolar civarında seyrediyor. Değerli metal, 2022’yi geçen ayın iki yılın en düşük seviyesinden %11’lik bir yükselişle bitirmeyi planlıyor. Portföy yöneticisi ve Avrupa borsasında işlem gören AuAG ESG Altın Madenciliği borsa yatırım fonunun yaratıcısı Eric Strand, 2023 görünümünde bunun altında yeni bir boğa koşusunun başlangıcı olabileceğini söylüyor. Strand, şu yorumu yapıyor:

2023 boyunca altın için tüm zamanların en yüksek seviyesini ve fiyatın 2.100 doların üzerine çıktığında yeni bir sürekli boğa piyasasının başlamasını bekliyoruz.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere 2022’de ABD enflasyonu 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Federal Reserve de enflasyonu soğutmak amacıyla 40 yılın en agresif sıkılaştırma döngüsüne başladı. Bu yüzden, 2022’nin büyük bir bölümünde yatırımcıların altına olan talebi cansız kaldı. Bununla birlikte, Fed’in agresif para politikası duruşunun sonuna yaklaştığı görüldüğü için altın piyasası yatırımcı ilgisinde yön değiştirdi. Strand, bu konuda şunları söylüyor:

Merkez bankalarının faiz artırımlarına odaklanacakları ve 2023 boyunca güvercin davranacakları kanaatindeyiz. Bu da önümüzdeki yıllarda altın için patlayıcı bir hamleyi ateşleyecek.

“Altın madencileri bugün tarihsel olarak altına göre ucuz”

Altının gelecek yıl patlayıcı bir hareket görmesi beklenirken, Strand asıl değerin madencilik sektöründe olacağını söylüyor. Altının geçen yılki zayıf fiyat hareketi madencilik sektörü üzerinde baskı oluşturdu. Birçok analist, madencilik sektöründeki duyarlılığın 2013 ile 2015 arasındaki çok yıllı ayı piyasasından daha kötü olduğunu söylüyor. Strand, madencilik sektöründeki değerlemelerin S&P 500 karşısında tarihi bir düşük seviyede olduğuna dikkat çekiyor. Bu bağlamda Strand, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın madencileri bugün tarihsel olarak altına göre ucuz. Bu durum geri dönecek ve gelecek sürekli altın boğa piyasasında bunu aşacak.

“Daha düşük bir tepe faiz oranı altın için yükseliş anlamına geliyor”

Altının 1.800 dolar civarındaki çizgiyi tutma yeteneği, hedge fonların altındaki long pozisyonlarını artırmasına neden oldu. Fonların short pozisyonlarını daha da azaltması nedeniyle nihayet yeni boğaların ilgisini çekmeye başlıyor. Bazı analistlere göre, düşen enflasyon FED’in faiz artırımlarını yavaşlatmaya başlayacağına dair beklentileri artırdı. Bu yüzden, yatırımcılar değerli metal piyasalarını test ediyor.

Société Générale’den emtia analisti, Kasım ayı için beklenenden zayıf enflasyon verilerinin ardından değerli metal piyasasının geçen hafta 3,6 milyar dolarlık giriş gördüğünü kaydediyor. Düşük enflasyon tipik olarak altın için aşağı yönlüdür. Bununla birlikte, külçe son zamanlarda Fed’in yavaşlayan faiz oranı artışları beklentisinden destek görüyor. Analistler Pazartesi günü bir notta, “Altın faiz getirmeyen bir varlık olduğu için, daha düşük bir tepe faiz oranı külçe için yükseliş anlamına geliyor” dedi.

“Para yöneticileri, altında long pozisyon oluşturmaya başladılar”

CFTC’nin 13 Aralık tarihinde sona eren hafta için ayrıştırılmış Commitments of Traders raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 10.108 sözleşme artırarak 103.737’ye çıkardığını gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 3.854 kontrat azalarak 66.288’e geriledi.

Altın piyasası şu anda 37.449 kontratla net long işlem görüyor. Ayrıca, Ağustos sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, altının Ekim ayının başından bu yana ilk kez kayda değer bir yükseliş ilgisi görmesini sağladı. TD Securities analistleri bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Haftalarca süren short kapamadan sonra, para yöneticileri altın piyasasında bir kez daha long pozisyon oluşturmaya başladılar. Enflasyon verilerinin beklentilerin altında gelmesiyle birlikte, piyasa katılımcıları, sarı metalin bir kez daha 1.800 doların üzerine çıktığını görerek, yaklaşan FOMC toplantısının güvercin tarafa doğru eğileceğini tahmin ettiler.

“Altının yükselmek için yeri var”

Ancak TDS, Fed’in 2023’te sıkılaşmaya devam etmesinin ilk çeyrek boyunca altın üzerinde baskı oluşturmasını bekliyor. Bununla birlikte, Dünya Altın Konseyi baş piyasa stratejisti John Reade, Twitter’da yaptığı bir yorumda altının yükselmek için yeri olduğunu söyledi. Bu bağlamda Reade, şu açıklamayı yaptı:

Brüt long pozisyonlar, önceki altın gücü dönemleri tarafından oldukça baskı altında kalırken, brüt short pozisyonlar biraz yüksek tarafta kalıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir