Düşük faizli konut kredisine eşinin (kocasının-karısının) üstüne evi olanlar başvurabilir mi? (0,79, 0,89, 0,99)

Konut piyasassında büyük bir durgunluk hakim. Alıcı ile satıcı konut kredilerinde yaşanan sıkıntı nedeniyle buluşamıyor. Evini satmak isteyenler alıcı bulamazken, ev almak isteyenler de bankaların kredi vermemesi nedeniyle oldukça zor günler geçiriyor. Ev alma hayali kuranları sevindiren açıklama Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan geldi. Kurum düşük faizli konut kredisi kampanyasını yakın zamanda duyuracaklarını açıkladı.

Düşük faizli konut kredisine eşinin (kocasının-karısının) üstüne evi olanlar başvurabilir mi?

Faiz oranlarının yüzde 0,79, 0,89, 0,99 oranlarında gelir düzeyine göre olması beklenen düşük faizli konut kredisi kampanyasında öncelik ihtiyaç sahipleri olacak. Evi olmayanlar yeni konut kredisi kampanyasından yararlanabilecek. Bakan Kurum konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bugüne kadar yapılan kampanyalarda ihtiyaç sahiplerinden çok yatırımcılar satış ofislerine koşmuştu. Yeni kampanyada bunu önlemek için katılım şartları da belirlenecek. Tıpkı sosyal konutta olduğu gibi evi olmayanların kampanyadan faydalanması sağlanacak.” dedi. Eşinin üzerine evi olanların bu kampanyadan yararlanması beklenmiyor.

Düşük faizli konut kredisi ne zaman çıkacak?

Bakan Kurum konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede konut kredisi kampanyası için tarih verdi. Kurum “Bu konut hamlemimizin detaylarını tamamladık. İnşallah 2023’ün başı itibarıyla aziz milletimizle paylaşacağız ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına hız kesmeden destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Konut kredisi faizleri ne kadar olacak?

Bakan Kurum, “Hazine ve Maliye Bakanlığımızla yürüttüğümüz orta ve orta üste hitaben bir projemiz var. Bu proje kapsamında sizlerin de sorun yaşadığı, tüketicilerin ev alırken kullanacakları konut kredilerine ilişkin uzun zamandır bir çalışma yapıyoruz. Gelir grubuna göre kademeli faiz oranı uygulanması ve oranın yüzde 1’in altında olması planlanıyor. Vade için konuşulan süre ise 15 yıl. Bunun yanında ‘ödemesiz dönem’ sağlanarak tüketiciye zaman tanınması da masadaki planlar arasında. Bir taraftan konut arzını artıralım, yüklenicilerimiz, geliştiricilerimiz yeni projeleri yapsınlar, diğer taraftan da evini yeni alacak kardeşlerimize, orta gelire Ankara, İstanbul, İzmir’de yaşayan memur kardeşlerimize bu imkanı tanıyalım istiyoruz. Bu konut hamlemimizin detaylarını tamamladık. İnşallah 2023’ün başı itibarıyla aziz milletimizle paylaşacağız ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına hız kesmeden destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Düşük faizli konut kredisine kimler başvurabilir?

Gelir seviyesi istenilen sınırlarda olması gerekiyor. Yüksek gelirlilerin düşük faizli krediden yararlanması beklenmiyor.

Evi olmayanların kampanyaya başvurabilemesi üzerinden duruluyır. (Evi olanlar için daha yüksek oranlarda kredi veriebilir)

Gelir düzeine göre kredi faizi belirlenecek. .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir