Ekonomi yazarı Aktaş: Büyük döviz operasyonunun yıldönümü kutlu olsun!

Kur Korumalı Mevduat’ın açıklanmasının ardından 1 yıl geçti. “Liralaşma” stratejisiyle duyurulan ancak paranın döviz kuruna endekslendiği sistemin Hazine’ye maliyeti 90 milyar TL olarak açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise, KKM’nin TCMB’ye maliyetini açıklamadı.

Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, yazısında şunları belirtti:

16 Aralık’ta kısa süreli yeni bir dönem başlatılıyordu. Merkez Bankası’nın faizi yüzde 15’ten yüzde 14’e çekilince vatandaş dövize hücum etmeye başlamıştı. Kur tırmanıyordu.

Geliyoruz üç gün sonrasına, 19 Aralık Pazar gününe… Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin Akademi Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada faizlerin düşürülmesine dönük eleştirileri hatırlatarak ‘Benden farklı bir şey beklemeyin’ demek suretiyle faiz indiriminin devam edeceği konusunda çok net bir mesaj veriyordu.

Artık ok yaydan fırlamıştı… Merkez Bankası’nın 16 Aralık’taki faiz indirimi, Erdoğan’ın üç gün sonra indirimin daha da devam edeceğine dönük mesajı…

20 Aralık Pazartesi… Vatandaş elinde avucunda ne varsa dolara yatırmaya başladı. Dolar bir günde iki liraya yakın artış gösterdi. 18 lira sınırı aşılmış ve artık 18.30 görülmüştü.

20 Aralık Pazartesi akşamı… Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısından sonra yaptığı konuşmada kur korumalı mevduat uygulamasını açıkladı.

Ve nasıl olduysa o gece vatandaş elindeki dövizi satmaya başladı! Daha kur korumalı mevduatın ne olduğu bile tam anlaşılamamışken tabii ki vatandaş döviz satmıyordu. Kaldı ki vatandaşın satmasıyla kur öyle bir gecede neredeyse üçte bir oranında geriler miydi?”

Yazının tamamı için  

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir