Ekonomim yazarı Aktaş: Büyük bir kentin belediye başkanının görevinden alınmak istendiği ülkeye yabancı yatırımcı niye gelsin!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilmesini değerlendiren Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, “Avrupa’nın birçok ülkesinden daha büyük bir kentin belediye başkanının bir mahkeme kararıyla görevden alınmak istendiği, böyle bir hukuk zemininin bulunduğu bir ülkeye yabancı yatırımcıların gelmesi, yatırım yapması beklenebilir mi?” ifadelerini kullandı.

Aktaş, yazısında şunları belirtti:

“Türkiye’ye yeni yatırım gelmiyor. Doğrudan yatırım bir yana hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedi almaya dönük portföy yatırımı da gelmiyor.

Niye dersiniz?

Sakın yabancıya güven veremiyor olmayalım!

Sakın yabancıyı ikna için söylediğimiz ‘Mevzuat engeli mi, aşarız’ türü söylemler tam ters etki yaratıyor olmasın!

Önceki gün verilen kararı bu açıdan okumak ve değerlendirmek gerek.

Suç oluşturmayan bir eylem cezalandırılırsa, hem de siyasi bir takım sonuçlar elde etmek adına cezalandırılırsa, Avrupa’nın birçok ülkesinden daha büyük bir kentin seçilmiş belediye başkanı bu şekilde görevden uzaklaştırılmaya çalışılırsa böyle bir Türkiye’ye yatırım yapmaya kimse gelmez. Gelmiyor zaten”

Yazının tamamı için

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir