Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Elon Musk’tan Heyecanlandıran Duyuru: DOGE Ne Olacak?

Elon Musk’tan Heyecanlandıran Duyuru: DOGE Ne Olacak?

10 dak. okuma süresi
0
0
7

Twitter’ın yeni CEO’su Elon Musk, Twitter’da içerik sağlayıcılar için müjdeli bir haber verdi. Elon Musk’ın hayranı olduğu Dogecoin (DOGE) için yeni bir şeyler var mı?

Elon Musk’tan Twitter için heyecanlandıran duyuru

Twitter’ın yeni CEO’su Elon Musk, yanıt dizilerinde gösterilen reklamlardan elde edilen gelirin içerik sağlayıcılar arasında paylaşılacağını açıkladı. İçerikle katkıda bulunan Twitter kullanıcılarının artık bunu kutlamak için bir nedeni var. Çünkü muhtemelen yakında sıkı çalışmaları ve harcadıkları çabanın karşılığını alabilecekler. Cuma günü, Twitter’ın yeni CEO’su Elon Musk, içerik oluşturucuların yakında yanıt dizilerinde görünen reklamlardan elde edilen gelirin bir kısmını almaya başlayacaklarını açıkladı.

Musk, yeni girişimin bugün faaliyete geçeceğini paylaştı. Ancak daha fazla bilgi kamuoyuna açıklanmadı. Ve pek çok içerik oluşturucu, artık ne tür bir pay alacaklarını öğrenmek için nefeslerini tutmuş bir şekilde sabırsızlıkla bekliyor. Şu anda YouTube, yapımcılara toplam kazancın %55’ine eşit bir para payı verirken, TikTok geliri sanatçılarıyla eşit olarak paylaştırıyor. Elon Musk, şu açıklamayı yaptı:

Bugünden itibaren Twitter, yanıt dizilerinde görünen reklamlar için reklam gelirini içerik oluşturucularla paylaşacak.

Bu aynı zamanda, yanıtlarında en çok reklamı alan içerik yazarlarının, reklam gelirinden daha da büyük bir pay elde etme fırsatına sahip olacağını gösteriyor. Bu arada Elon Musk, uygunlukla ilgili olarak, yalnızca Twitter Mavi Tik abonelerinin, sunulduğu takdirde gelir paylaşımı için uygun olacağını belirtti.

İnfluencer’lar Musk’ın kararını memnuniyetle karşıladı

Elon Musk, Kasım ayından bu yana Twitter için çeşitli gelir paylaşım modellerinin oluşturulmasını tartışıyor. Ancak bu tür programların ne zaman ve nasıl hayata geçirileceği konusunda bazı belirsizlikler var. Ve 51 yaşındaki iş adamı, şirketin iletişim kanalları tarafından yayınlanan herhangi bir resmi açıklamadan önce yeni programı duyurdu. 131 milyon abonesiyle övünen tanınmış Youtube yaratıcısı Mr.Beast de ani duyuruya şaşırdığını ifade etmek için araya girdi.

Bir başka ünlü podcaster olan Lex Fridman, bunun büyük bir fırsat olduğunu ve ‘bölücü dramayı’ teşvik etmek yerine daha büyük içeriği teşvik edeceğini belirtti.

Son zamanlarda Tesla CEO’su, reklamcılık dışında ek gelir akışları oluşturmak amacıyla bir ‘Twitter Ödemeleri’ özelliği fikrini öne sürdü. Bu özellik geliştirilme aşamasındayken, sosyal medya şirketi şimdiden ABD’de eyalet lisansları için başvurulara başladı. Ayrıca, ödeme işlevinin önce itibari para birimi ile piyasaya sürüleceği lanse edilse bile, Elon yakın gelecekte kripto para birimleri için desteği kabul etti. Bu da Musk’ın hayranı olduğu Dogecoin’i (DOGE) akla getirdi.

Dogecoin (DOGE) Elon Musk’ın girişimi ile yükselişe geçti

Elon Musk, Ekim 2022’de devralmasıyla başlayarak sosyal medya platformu için daha fazla gelir elde etme vaadini yerine getirmeye devam ediyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Elon Musk, Twitter’ın bugünden itibaren içerik oluşturucularla reklam gelirlerini paylaşmaya başlayacağını söyledi. Bu, sosyal medya platformu için gelir modelini iyileştirmeyi planlayan Tesla CEO’sunun bir başka girişimi. Son girişim, Twitter’ın Dogecoin (DOGE) tabanlı ödemeleri tanıttığı konusunda uzun süredir spekülasyon yapıldığından, dolaylı olarak kripto pazarıyla da bağlantılı.

Meme-coin, Musk’ın en sevdiği kripto para birimi. Ayrıca, Dogecoin’in potansiyeli hakkındaki yorumları yaygın olarak biliniyor. DOGE cinsinden ödeme yapma açısından içerik oluşturucuların reklam geliri modelinin nasıl sonuçlanacağı henüz belli değil. Musk, Cuma günü yaptığı açıklamada, gelir paylaşımına hak kazanabilmek için içerik oluşturucuların Twitter’ın Blue Verified programına abone olması gerektiğini söyledi. Tesla, Dogecoin topluluğuna büyük güven veren bir hareket olan ürünleri için DOGE tabanlı ödemeleri zaten kabul ediyor.

Haberle birlikte, Dogecoin fiyatı negatif işlemden dakikalar içinde %0,5 artışa geçti. Yazı sırasında, DOGE fiyatı son 24 saatte %0,67 düşüşle 0,09299 dolar seviyesinde bulunuyor. Öte yandan, DOGE topluluğu, Twitter’ın önümüzdeki birkaç ay içinde bir noktada kripto tabanlı ödemeler sunacağından umutlu. Sadece bu da değil, Musk zaten Twitter’da DOGE ödemelerini uygulamaya koyma planları hakkında ince ipuçları vermişti.

Son zamanlarda, Twitter’ın ayrıca kripto para yatırma ve çekme işlemlerini destekleyen bir cüzdan çıkaracağı da tahmin ediliyordu. Mikro blog sitesinin ayrıca NFT Tweet Tiles özelliği üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Getir’den hack’lenme iddialarına cevap

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden Getir ve bünyesindeki BiTaksi’nin gün içerisinde hack…