Erdoğan, asgari ücrette Türk-İş’i taca attı: reste rest

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için Türk-İş 9 bin lira teklif etmiş, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) kabul etmeyince de masadan kalkmıştı: “Kabul edilirse imzalarız, yoksa masada olmayız.”

Atalay’ın bu sözlerini değerlendiren Erdoğan, bunun artık yetkili işveren sendikası ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’le konuşup karar vereceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada milyonların merakla beklediği asgari ücretin ne zaman açıklanacağına ilişkin net tarih verdi.

Erdoğan “Büyük ihtimalle yarın asgari ücret konusunu da Bakanımla bugün görüşmeleri yapmak suretiyle inşallah açıklayıp onu da yoluna koymuş olacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nın hemen ardından Meclis’te gazetecilerin gündeme ilişkin soruları da cevapladı.

Bir gazetecinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile asgari ücrete ilişkin görüşmesinin nerede yapılacağı konusundaki soru üzerine Erdoğan, görüşmenin “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde” olacağını bildirdi.

“SIRTIMIZDA KÜFE VAR”

Erdoğan, “İşçi tarafının asgari ücretin 9 bin lira olması talebini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bakanımla, İşveren Sendikası Başkanıyla otururuz, konuşuruz, değerlendirmemizi yaparız. İnşallah hayırlı bir adım atarız, neticeye varırız. Herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok. Çünkü bizim sırtımızda küfe var. Sırtında küfe olmayanlar rahat konuşuyor ama bizim sırtımızdaki küfe 85 milyonun taşındığı bir küfe. Bunların hepsini düşüneceğiz; eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaşımdan bütün altyapı üstyapı sorunlarına kadar bunlar bir şeyle yapılacak değil mi? Tabii sırtında küfe olmayanlar bol bol atıp tutuyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir