Erdoğan yeni asgari ücreti açıkladı: 8 bin 506 TL

Milyonların beklediği asgari ücret zammına ilişkin açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı.

Asgari ücret 2023 yılı için net 8506 TL oldu. Asgari ücret yüzde 54 oranında artarak hem yarım asrın rekorunu hem de dolar bazlı rekorunu kırdı. Ayrıca asgari ücret zammı Ocak ayına göre 4253 TL’den 8506 TL’ye yükselerek enflasyon rakamlarının çok üzerinde toplam yüzde 100 olarak gerçekleşti.

Asgari ücret 2023 için düğüm çözüldü. Erdoğan, Bakan Bilgin ile asgari ücret zammı ile ilgili Külliye’de son bir toplantı gerçekleştirdi. Erdoğan ile Bilgin asgari ücret için rakamları masaya yatırarak gelen talepleri değerlendirdi ve son hesapları yaptı.

Bütün toplantıların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TİSK heyeti ile görüşme gerçekleştirerek yeni asgari ücreti açıkladı. Yeni asgari ücret net 8.506 TL oldu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Çalışan ve işveren tarafları maalesef ortak bir rakamda anlaşamadılar. Biz tüm tarafların teklifleri ve kararlarını saygı ile karşılıyoruz. İki taraf da kendi çıkarları doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Bizim için en önemlisi ülkemiz için en doğru, en sürdürülebilir rakamın ortaya çıkmasıdır. Meseleyi bu açıdan ele alarak taraflar arasında makul bir noktada uzlaşılabilmesi için samimi bir çalışma yürüttük. Türk-İş’in de aramızda olmasını isterdik. Taraflardan biri katılmadığı için asgari ücreti ortada bırakamazdık. Taraflar uzlaşmaya varamadığı için daha önce de birçok asgari ücret müzakeresi vardır. Açıklayacağımız asgari ücret rakamı, ülkemizin ekonomik ve sosyal görüntüsü ile de uyumludur.

Memur ve emekli maaşlarında yapılacak zam oranlarını da bu şekilde tespit edeceğiz. Akrebin kıskacında yoğrulan, gelişen Türkiye’nin imkanlarını her bir insanımıza vermeyi sürdüreceğiz. Ülkemizde 2002 yılında 184 TL olan asgari ücret bizim dönemimizde 30 kat, reel olarak yüzde 142 oranında artmıştır.

Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yaparak 4253 TL yapmıştık. Bununla kalmadık, asgari ücretten alınan vergileri kaldırmıştık. Yıl içinde enflasyonda yaşanan yüksek artış bizi yeni bir düzenleme ile asgari ücreti 5500 liraya çıkarmaya yöneltmişti. Bunları yaparken unutmayalım, bu devletin küfesi var.

Asgari ücrette ortalama yüzde 85, kümülatif olarak yüzde 95 artış sağladık. Ülkemizi faiz, kur ve enflasyon cenderesinden çıkarmaya başladığımız şu dönemde hakları gözeten bir yönetim sergiliyoruz.

Biz çok hassasız, 85 milyon nüfusu olan bir ülkemiz, bu yıl 1 milyon daha artış sözkonusu. Yıl sonunda nüfusun 86 milyonu bulması mümkün. Tüm bunları düşünmemiz mümkün. Enflasyon oranlarının hızla düşüşüne bu ayla birlikte şahitlik edeceğiz. Yıl ortasında yüzde 30’lu, yıl sonunda yüzde 20’lere düşürmeyi hedefliyoruz.

YENİ ASGARİ ÜCRET 8.500 TL OLDU

Asgari ücretle ilgili adımlarımızı da milletimizi düşünerek atıyoruz. Asgari ücret rakamını paylaşmak istiyorum. Değerli bakanıma, TİSK Başkanı’mıza şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Net asgari ücret 8500 TL.

ASGARİ ÜCRETTE ÇİFTE REKOR!

Asgari ücret yüzde 54 oranında artarak hem yarım asrın rekorunu hem de dolar bazlı rekorunu kırdı…

Son yılların rakamları incelendiğinde asgari ücret dolar bazında en yüksek seviyesine 2016 yılı Ocak ayında ulaştı. Bu dönemde net asgari ücretin dolar karşılığı 442 ABD Doları’ydı.

442 dolar güncel kur üzerinden hesaplandığında (1 Dolar=18,67 TL) 8.252 TL ediyor. Yani asgari ücret 2023 bu rakamın üzerinde belirlenirse dolar bazında rekor kıracaktı.

Asgari ücret 8.280 TL’nin üzerinde 8500 TL olarak belirlenirken burada hem dolar bazında hem de geçen yıl yapılan yarım asrın en büyük artışı olan yüzde 50,5’yi aştı.

Bakan Bilgin: Kademe kademe ayarlanacak

Bakan Bilgin ise açıklamasında, “Asgari ücretin üzerindekiler kademe kademe yeniden ücretler ayarlanacak. Bu rakam onun üzerindeki çalışanların da refahtan pay alacakları bir ücret skalasına onların taşıyacaktır” diye konuştu.

Asgari ücret zammı belirleme süreci nasıl gelişti?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde 7 Aralık’ta birinci, 14 Aralık’ta ikinci toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 20 Aralık’ta da üçüncü kez bir araya gelmişti.

Üçüncü toplantının ardından açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay işçi tarafının asgari ücret teklifini “9 bin lira” olarak açıklamış, “Verirlerse imza atarız. Vermezlerse masaya oturmayız” demişti.

TÜRK İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak da “9 binden aşağı inme şansımız yok” ifadelerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir