Ana Sayfa Dünyadan Haberler Eski Çekya Başbakanı Babis’e seçim bağışı yoluyla tepki: ”Bu paralarla kendine bir omurga al çünkü omurgasızsın”

Eski Çekya Başbakanı Babis’e seçim bağışı yoluyla tepki: ”Bu paralarla kendine bir omurga al çünkü omurgasızsın”

3 dak. okuma süresi
0
0
3
eski cekya basbakani babise secim bagisi yoluyla tepki bu paralarla kendine bir omurga al cunku omurgasizsin b2qOaC8r

Çekya’da geçtiğimiz hafta sonu yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde ikinci tura sayılı günler kalırken, seçmenler seçim bağışı için gönderdikleri paraların açıklama kısmında eski Başbakan Andrej Babis’e tepki göstererek, “Bu paralarla kendine bir omurga al çünkü omurgasızsın” mesajını iletti.

Çekya’da devlet başkanlığı seçiminin ilk turu tamamlandı. Adaylardan hiçbirinin yüzde 50’den fazla oy alamamasının ardından seçimler ikinci tura kaldı. Eski Genelkurmay Başkanı Petr Pavel ve eski Başbakan Andrej Babis arasında geçecek olan seçim yarışında, seçim kampanyası için bağış toplama süreci başladı.

Seçimin ikinci turuna kadar harcama zorunluluğu bulunulan ve üst limiti 10 milyon koruna (yaklaşık 416 bin euro) olan bağış kapmayasında, bağışlar herkes tarafından görülebilen şeffaf hesaplara yollanıyor. Bağış kampanyasının başlaması ile Pavel çok kısa süre içinde 10 milyon kron toplarken, çok sayıda destek mesajı aldı.

“Yalancı bir başkan istemiyoruz”

Babis ise seçmenler tarafından yollanan binlerce 0,01 korunalık bağış ile tepkilerin hedefi oldu. Yapılan bağışlarla birlikte gönderilen bazı mesajlarda, “Yalancı bir başkan istemiyoruz”, “Sen mızmız bir veletsin”, “Sen yalancısın”, “Sen hırsızsın”, “Sen başkan olacaksın ama cehennemde” ve ”Bu paralarla kendine bir omurga al çünkü omurgasızsın” ifadelerine yer verildi.

Çekya’daki devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunda yüzde 35,4 ile en yüksek oyu olan Pavel ile yüzde 34,99 oy alan Babis 27-28 Ocak tarihlerinde yapılacak ikinci tur seçimlerinde başkanlık için yarışacaklar. (İHA) 

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Erkeklerin yüzde 86’sı babalık izni kullanmaya korkuyor

Erkeklerin yüzde 86'sı babalık izni kullanmaya korkuyor …