Eski SEC Yetkilisi: Bu Bitcoin Borsası, FTX’ten Daha Belirsiz!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) İnternet İcra Dairesi eski başkanı John Reed Stark, Binance’in mali durumunun FTX’inkinden bile daha ‘belirsiz’ olduğunu söyledi. Bu arada, Boris Johnson’ın küçük kardeşi, Bitcoin borsası üzerindeki inceleme büyüdükçe geri adım attı

“Bitcoin borsasının finansal durumu FTX’ten daha belirsiz”

Reuters’in bildirdiğine göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu İnternet İcra Dairesi eski başkanı John Reed Stark, Binance’in mali durumunun FTX’inkinden bile daha belirsiz olduğunu ileri sürdü. Ayrıca, Bitcoin borsasından şeffaflık gelmediğini belirtti.

Reuters’in kripto devinin kurumsal dosyalarına ilişkin analizine göre, Binance hakkında çok az şey biliniyor. Bitcoin borsası, nakit rezervleri, kârları ve gelir gibi bilgileri açıklamıyor. Bu yıl tahmini olarak 22 trilyon dolar değerinde kripto işleyen borsanın gerçekte nereye dayandığı da bilinmiyor. Binance, yerel tokeninin bilançodaki rolü veya müşterilerin borç alınan fonlarla marj trade’i yapmasına izin verirken riske maruz kalması hakkında bilgi ifşa etmiyor.

Binance’in dünyanın dört bir yanındaki ülkelerdeki yan kuruluşlarından gelen dosyaların incelemesi, genel işletme yapısı, operasyon ve Binance.com’un kendi ve birçok yan kuruluşu arasında fonları nasıl hareket ettirdiği hakkında çok az ayrıntı verildiğini gösteriyor. Kanıtlar, bu özel kuruluşların, kendi başlarına sınırlı veya hiç faaliyete sahip olmayan Binance için yalnızca ‘vitrin süsü’ olarak hizmet ettiğini gösteriyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Mazars, Binance’in rezerv kanıtına ilişkin bir rapor yayımladı. Ancak, gelen tepkilerin ardında Mazars, ileriye dönük olarak kripto şirketleriyle çalışmayı askıya alacağını duyurdu. Karar, Binance’nin finansal sağlığını çevreleyen belirsizlik nedeniyle Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatını etkiledi. Bu arada, bazı ABD federal savcılarının kara para aklama iddiasıyla Binance CEO’su Changpeng Zhao aleyhine suç duyurusunda bulunmak için yeterli kanıt topladığı haberleri dolaşıyor.

Jo Johnson, Binance danışmanlık rolünden istifa etti

Boris Johnson’ın küçük kardeşi Jo, Binance’e danışmanlık görevinden istifa etti. Telegraph’ın bildirdiğine göre, Marylebone’dan Lord Johnson, Bfinity’nin İngiltere danışma kurulunda rol aldı. Binanc, bu ödeme şirketini Eylül ayında kurdu. Johnson, aynı zamanda yönetim kurulunda yer aldı. Binance’in küresel danışma kurulu üyesi olan eski Muhafazakar kültür bakanı Lord Vaizey de bu kurulda bulunuyor.

Eski Tory milletvekili ve üniversiteler bakanı, Binance’in mali durumu üzerindeki inceleme arttıkça istifa etti. Kurucu Changpeng Zhao, yatırımcıların 6 milyar dolarlık fon çekmesine rağmen geçen hafta ‘işlerin her zamanki gibi’ olduğu konusunda ısrar etti. Daha sonra denetçi Mazars’ın onunla çalışmayı bıraktığı ortaya çıktı.

Johnson’ın istifası, Binance’in rakiplerinden biri olan FTX’in geçen ayki çöküşü ve ABD’de dolandırıcılık, kara para aklama ve komplo iddialarıyla suçlanan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in tutuklanmasının ardından kripto para endüstrisindeki krizin ortasında geldi. Johnson ve Vaizey’nin Binance ile olan ilişkisi, şirketin İngiltere’deki politikacılar ve düzenleyiciler nezdinde ilgi çekme çabalarının altını çiziyor.

Geçen yıl Mali Davranış Otoritesi, şirketin şeffaflığına ilişkin endişeler nedeniyle İngiltere’de bir bölüm kurmasını engelledi. Bu ayın başlarında Johnson, dijital eğitim platformu FutureLearn’ün başkanı oldu. Hollandalı Global University Systems, FutureLearn’ü satın almıştı. Johnson, şunları söyledi:

Dijital öğrenme platformu FutureLearn’ün başkanı olarak yeni bir rol üstlendim. Buna odaklanmak için diğer etkinliklerin ölçeğini küçültüyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir