“Ev” sergisi açıldı: “Ev, sadece yaşamın tanığı değil; yaşayan, nefes alan bir varlıktır”

T24 Kültür Sanat

Özge Yılmaz küratörlüğünde, Andriy Roik, Celyn Bricker, Ferhat Tunç, Gülhatun Yıldırım, Kamila Bednarska, Katarzyna Tereszkiewicz, Koray Tokdemir, Olha Kuzyura, Roberto Uribe-Castro ve Veronika Cherednychenko’nun katılımıyla gerçekleşen, küratöryal grubunda Polina Siomochkina ve Begüm Güney’in yer aldığı “Ev” sergisi, 17 Aralık’ta Akaretler No:39’da açıldı.

25 Aralık’a dek devam edecek olan “Ev”, kavramı çok katmanlılığı üzerinden okuyarak hem kolektif hem de her birimiz için biricik ve bireysel olmasına odaklanıyor. Birleşik Krallık, Hollanda, Kolombiya, Polonya, Türkiye ve Ukrayna’dan on sanatçının resim, heykel, yerleştirme, performans, video gibi farklı medyumlardan işlerini barındıran sergi, Bilgili Sanat işbirliğiyle, İstanbul Artist Residency 2022 edisyonu kapsamında gerçekleşiyor.

Ukrayna, Polonya ve Britanya başkonsolosluklarının desteğiyle gerçekleşen proje, sanatçıların İstanbul’da katıldıkları misafir sanatçı programı bünyesinde ürettikleri çalışmaları bir araya getiriyor.

Küratöryal metinde, sergiye adını veren “Ev” kavramı, Özge Yılmaz tarafından şöyle ele alınıyor:

Ev, insanlık için birden fazla anlama tekabul eden, zengin ve çok katmanlı bir kavram. İki harfin yan yana gelişiyle açılan kapılar, oluşan metaforlar ve herkes -belki de her an için- yüzeye çıkacak farklı duygular mevcut. Onun üzerine düşünerek, onu hissederek, onu severek, onu hep yeniden, yeniden yaratarak yaşıyoruz. 

Evin çok katmanlılığı doğrultusunda, katmanları açmaya başlarken öncelikle kendi bedenimizi bir “ev” olarak düşünmek mümkün. Bu bize “ev”in biyolojik referanslarını getirir. Hatta, daha da derine inerek, ana rahmini bir ev olarak okuyabiliriz. Doğum, bir tür evden ayrılma olarak da tanımlanabilir dolayısıyla. Bir bedenden, bir evden ayrılıp, ilk nefesle kendi bedenimizle var olmanın başlangıcı… 

“Ev”e bakışı daha da derinleştirmek elbette mümkün. Zira “ev” hem kolektif hem de her birimiz için biricik ve bireysel… Ev, kendimizi ve ötekini tanımladığımız bir alan. Binyıllar içerisinde değişerek ve gelişerek, farklı coğrafyalar ve kültürlerde farklı formlara bürünen bir fenomenolojik hazine.

Gaston Bachelard, evin sakiniyle bir tür ilişki içinde olduğunu dile getirir. Ev ve o evde yaşayan birey arasındaki ilişki edilgen değil, karşılıklıdır. Ev, sakinlerine göre biçimlenir ve onlara biçim verir. Ev, sadece yaşamın tanığı değil; yaşayan, nefes alan bir varlıktır. Bu doğrultuda, “ev” üzerine düşünmek, yanıtlar peşinde koşmaktan ziyade sorular üretmenin pratiğidir. Çünkü ucu açık bırakılmış cümleler, kapısı açık bir ev gibi davetkar.

EV

Küratör: Özge Yılmaz

Küratöryal Grup: Polina Siomochkina & Begüm Güney 

Sanatçılar:

Andriy Roik

Celyn Bricker

Ferhat Tunç

Gülhatun Yıldırım

Kamila Bednarska

Katarzyna Tereszkiewicz

Koray Tokdemir

Olha Kuzyura

Roberto Uribe-Castro

Veronika Cherednychenko

17-25 Aralık 2022, Akaretler Sıraevler, No: 39

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir