Evde bakım maaşı ne kadar olacak? 2023 evde bakım maaşı belli oldu mu?

Asgari ücretin belirlenmesiyle evde bakım ödemeleri yeniden gündeme geldi. Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Temmuz zammı ile artan evde bakım maaşlarının yeni yılda ne kadar artacağı ve 2023 yeni evde bakım maaşının ne kadar olacağına ilişkin sorgulamalar başladı. Evde bakım maaşı alan vatandaşlar, yeni ücretleri araştırmaya başladı. Peki, evde bakım maaşı ne kadar olacak? 2023 evde bakım maaşı belli oldu mu?

Yeni net asgari ücret ne kadar oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı net asgari ücreti 8 bin 500 TL olarak açıkladı.

Evde net bakım maaşı ne kadar oldu?

Evde bakım maaşı ödemeleri, aylık 3 bin 336 TL olarak yapılıyor. Evde bakım maaşına yüzde 10 zam gelirse 3699 TL, yüzde 20 zam gelirse 4 bin 3 TL, yüzde 30 zam gelirse 4 bin 336 TL, yüzde 40 zam gelirse 4 bin 670 TL olacak.

Evde bakım maaşı kimlere verilir?

Evde bakım maaşı ağır engelli raporu olan, hastalığı nedeniyle tuvalet, beslenme, giyinme, temizlik, merdiven inip çıkma gibi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan vatandaşlara veriliyor.

Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Evde bakım maaşı engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılarak alınır. Evde bakım maaşını alabilmek için gelir kriterlerinin uygun olması, bakıma muhtaçlık kriteri, ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu gibi bilgiler inceleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir