Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Finans Şirketi: DOGE Değil! Bu Altcoin 1 Dolara Koşuyor!

Finans Şirketi: DOGE Değil! Bu Altcoin 1 Dolara Koşuyor!

10 dak. okuma süresi
0
0
0
finans sirketi doge degil bu altcoin 1 dolara kosuyor VUXzFw9Y

Cardano, Djed olarak bilinen yeni bir stablecoin çıkarmaya hazırlanıyor. Bu stablecoin, Cardano’nun merkezi olmayan finansta (DeFi) önemli bir oyuncu olmasını çok daha kolaylaştıracak. Kripto uzmanı Dominic Basulto’ya göre, Cardano’nun DeFi’ye girişi, büyük bir yeni pazar fırsatı yaratabilir ve kriptonun uzun vadeli değeri için bir artış sağlayabilir. Peki 1 doları popüler meme coin’i Dogecoin (DOGE) mi ADA mı göğüsleyecek?

1 dolar hayali olanlar: DOGE ve ADA

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Cardano yeni bir stablecoin çıkarmaya hazırlanıyor. Bu, Cardano’nun DeFi hedefleri için büyük bir destek olabilir. Geçen Kasım ayından bu yana, Cardano (ADA) destekçileri yeni bir stablecoin’in gelişini hevesle bekliyorlar. Ve şimdi tüm işaretler, Cardano’nun nihayet Ocak ayının son haftasında Djed olarak bilinen bu yeni stablecoini piyasaya süreceğini gösteriyor. Bu, son iki aydır 0,25 ile 0,45 dolar gibi nispeten düz bir aralıkta işlem gören Cardano için büyük bir haber olabilir.

Cardano için bu yeni stablecoin, yeni bir ürün lansmanından daha fazlasını temsil ediyor. Bu, Blockchain dünyasının en önemli nişlerinden biri olan merkezi olmayan finansa (DeFi) dayalı cesur yeni bir stratejinin bir sonraki adımı. Peki, Djed başladığında Cardano gerçekte ne kadar destek alacak? Dogecoin’den (DOGE) önce 1 doları vurabilecek mi?

Yeni bir stablecoin’in önemi

Kripto endüstrisinde, stablecoin’ler, farklı Blockchain’ler arasında değer aktarmanın bir yolu olarak olağanüstü derecede önemlidir. Ayrıca likidite ve istikrar sağlamaya yardımcı olurlar. Örneğin, CoinMarketCap’te piyasa değerine göre en iyi 10 kripto para birimine bakarsanız, en değerli kripto paralardan üçünün aslında stablecoin olduğunu görürsünüz. Tipik olarak, ABD doları gibi bir temel varlığa 1:1 sabitlenirler. Bu da onları kripto ve itibari para arasında hareket etmek için çok faydalı kılar.

Cardano’nun stablecoin’i Ocak ayının sonunda yayına girer girmez, kripto para birimlerini değerlendirmek için kullanılan temel ölçütlerden birinde anında bir iyileşmeye yol açabilir: Kilitli Toplam Değer (TVL). Bu ölçüm, Blockchain etkinliğini ölçmek için kullanılır. Ayrıca DeFi, genellikle TVL’nin en büyük itici güçlerinden biridir. Şu anda, TVL söz konusu olduğunda, Cardano şu anda tüm Katman-1 Blockchain’ler arasında 27. sırada yer alıyor. Cardano’nun piyasa değerine göre 8 numaralı Blockchain olduğu düşünüldüğünde, bu çok hayal kırıklığı yaratan bir performans. Açıkça bir tür kopukluk var ve yatırımcılar bunu fark etti.

Ancak TVL yükselmeye başladığında, Cardano yatırımcılar için daha çekici görünmeye başlayacak. Bu fenomeni, Mayıs 2022’de bir stablecoin piyasaya süren rakip bir Katman-1 Blockchain olan Tron’da (TRX) zaten gördük. O zamandan beri Tron, TVL’sinin yükseldiğini gördü. Tron şimdi TVL’de 2. sırada yer alıyor ve yalnızca Ethereum’u (ETH) takip ediyor. Bu nedenle, yeni bir stablecoin’in Cardano’nun TVL metriği için iyi olacağına dair güçlü bir emsal var. Bu da Cardano’nun fiyatını artırmaya yardımcı olabilir.

Risk faktörleri neler?

Peki ne ters gidebilir ki? Sonunda yeni lansmanı raydan çıkarabilecek bazı faktörler kesinlikle var. Birincisi, stablecoin’in teminatlandırılması sorunu var. İtibari para birimi tarafından desteklenmek yerine, stablecoin Cardano tarafından desteklenecek. Bunu telafi etmek için, stablecoin’in yaratıcıları, Djed’in 4X ve hatta 8X faktörü ile aşırı teminat altına alınacağını söylüyor.

2022’den önce yatırımcılar bu detaylara pek dikkat etmemiş olabilir. Bununla birlikte, başarısız Terra Luna (LUNA) stablecoin örneğinde gördüğümüz gibi, bir stablecoin’in dolar karşısında çıpasını kaybetmesi mümkü. Bu olduğunda, kelimenin tam anlamıyla tüm bir Blockchain ekosistemini çökertebilir. Yani, en kötü senaryoda, eğer Djed ABD dolarına olan çıpasını kaybederse, bu hemen onunla birlikte Cardano’yu da aşağı çekme sonucunu doğurabilir.

Dahası, Cardano Blockchain’in bir stablecoin için hazır olup olmadığı konusunda bazı endişeler var. Bazıları buna Korku, Belirsizlik ve Şüphe (FUD) diyebilir. Eylül 2021’de akıllı sözleşmeler başlatan Cardano, DeFi oyunu için nispeten yeni. İlk merkezi olmayan borsa, Cardano’da yalnızca Ocak 2022’de yayına girdi.

DOGE kenarda durusun, peki ADA şimdi satın alınır mı?

Yine de, Cardano’nun Blockchain’de akran değerlendirmesinden geçmiş, titizlikle test edilmiş güncellemeler geçmişi var. Bu nedenle bu endişelerin çoğu abartılmış olabilir. Sonuç olarak, Cardano’nun Nisan 2022’den beri görmediği bir seviye olan 1 doları nihayet yeniden kazanabileceği konusunda iyimserim.

İdeal olarak, yeni bir stablecoin, yeni DeFi büyümesine yol açar. Bu da daha fazla insanın Cardano Blockchain’i kullanmasına neden olur. Dolayısıyla bu da Cardano’nun değerinde bir artışa yol açar. Sonuç olarak, bu yeni stablecoin planlandığı gibi piyasaya sürülürse, Cardano’nun uzun vadeli değerinde büyük bir artış sağlayabilir.

Makaledeki görüşler ve tahminler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye ederiz.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Getir’den hack’lenme iddialarına cevap

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden Getir ve bünyesindeki BiTaksi’nin gün içerisinde hack…