FTX Davasında Şoke Eden Gelişmeler: Tedbir Kararı İstendi!

FTX destanı, devam ediyor. En son gelişmelere bakarsak, ABD federal mahkemesi, FTX’in eski CEO’su ve kurucusu Sam Bankman-Fried’ın kefaletle serbest kalmasını onayladı. SBF, şartlı tahliye ve yüklü bir kefalet ücreti ile serbest kaldı. Bu sırada, şirketin elindeki 450 milyon dolarlık Robinhood hissesine dair harekete geçildi. İşte detaylar…

FTX CEO’suna 250 milyon dolarlık kefalet

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX’in çöküşü, ifşa edildiğinden beri Bankman-Fried’a yönelik gelişmelerle devam ediyor. Borsanın eski başkanı, tüm Alameda Research fiyaskosunun beyni olarak ifade edilmekte. Sonuç olarak, dolandırıcılığın yanı sıra müşteri fonlarının yasa dışı kullanımıyla suçlandı. Bu durumun ortaya çıkması, piyasa çöküşünü tetikledi.

Ne olursa olsun, federal mahkeme CEO’nun kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi. Ancak serbest kalmasının ardında belirli koşullar vardı. Öncelikle, Bankman Fried, finansal açıdan 1.000 dolardan fazla işlem yapamayacak. Ayrıca yeni kredi limitleri açamayacak. Buna ek olarak, egzersiz ve tedavi gibi gelişmeler dışında evden çıkması da kısıtlı hale gelecek.  Yani SBF, Palo Alto’daki aile evinde ev hapsinde olacak. CEO, madde bağımlılığı ve akıl sağlığı tedavisi de alacak.

Bunun dışında kefalet tutarı, Bankman Fried’in ailesi tarafından ödenebilecek 250 milyon dolar olarak belirlendi. Bu kadar yüksek miktar kulağa çılgınca ve aynı zamanda imkansız geliyor. Ancak FTX’in müşterilerine borçlu olduğu 10 milyar dolar ile karşılaştırıldığında bu miktar nispeten düşük. Bu sırada eski FTX CEO’sunun kefaletine karar verilen mahkemeye dair görüntüler, SBF’in mahkemeye kırışık bir ceket ve tıraşsız sakallarıyla katıldığını gösterdi. SBF’in ayakları kelepçeli iken, elleri serbest idi. SBF’in mahkeme boyunca oldukça sessiz kaldığı da gözlemlendi.

Eski FTX ve Alameda yöneticileri teslim oldu

Bildirdiğimiz üzere, FTX’in bir zamanlar başkanları olan kurucu ortak Gary Wang ve Alameda Research eski CEO’su Caroline Ellison suçlarını kabul ettiler ve kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul ettiler.  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından suçlanan FTX ve Alameda Araştırma başkanları, dolandırıcılık ve borsanın yerel token FTT fiyatının manipüle edilmesi suçlarından yargılanıyor. ABD’li avukat Damian Williams, ileride daha fazla duyurunun geleceğini ve soruşturmaların halen devam ettiğini kaydetti.

450 milyon dolarlık Robinhood hissesi ne olacak?

Perşembe günkü bazı belgelere göre FTX, 450 milyon dolar değerindeki Robinhood hissesinin mülkiyeti konusunda da savaşta. Bu savaşın ortasında bir ABD iflas mahkemesinden yardım istedi. Dava dosyasına göre, Antigua ve Barbuda merkezli ve yüzde 90’ı eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından kontrol edilen bir kurumsal varlık olan Emergent Fidelity Technologies Ltd.’ye ait aracı kurumun yaklaşık 56 milyon hissesi söz konusu. Yeni FTX yönetimi, bu hisseler için tedbir kararı istedi.

FTX’in iflas masası, hisselerin park edildiği aracı kurum ED&F Man Capital Markets’e, Bölüm 11 davasının başladığı 11 Kasım’da hisseyi dondurmasını söyledi. Yeni yönetime göre Sam Bankman Fried ve borsanın 3 eski ortağı, özellikle bu hisselerin kontrolünü ele geçirmeye çalıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir