FTX’ten Sonra 4 Kripto Para Uzmanı Sıradakini Açıkladı!

Kasım ayında iflas eden FTX’in ardından kripto para işlem hacimleri yarı yarıya eridi. Şimdi 4 kripto uzmanı, çöküşten bu yana azalan ilgiyle piyasa için bir sonraki adımı açıklıyor.

Uzmanlar, FTX’ten sonra %50 düşen işlem hacimleriyle sıradakini açıklıyor

Bloomberg’in Cuma günü veri sağlayıcı Kaiko’ya dayandırdığı haberine göre, merkezi borsalardaki günlük ortalama işlem hacmi 30 Ekim’e kadar olan haftada 26,7 milyar dolardan 11 Aralık’a kadar olan yedi günde 13,1 milyar dolara geriledi. Bunlar, Coinbase, Binance, Kraken, OKX ve Bitfinex gibi devleri içeriyor.

İşlem hacimlerindeki düşüş, uzun süredir ayı piyasasına katlanan kripto paralar çok önemli bir zamanda geliyor. Messari’ye göre kripto para piyasasının toplam değeri, geçen yıldan bu yana yaklaşık dörtte üçünü kaybetti. Bu esnada, Bitcoin ve Ethereum, Kasım 2021’deki ATH seviyelerinden %75’den fazla düştü.

FTX’in iflası ardından borsalardaki kullanıcı güveni de sorgulanıyor

Blockchain oyun geliştiricisi EverDreamSoft’un CEO’su Shaban Shaame, “FTX çöküşü bizi gerçeğe geri getiriyor” diyor. Ayrıca “Kripto para piyasası genç bir sektör. Her şeyin mümkün olduğu ama aynı zamanda kötü niyetli insanlarla ve kuralların olmadığı Vahşi Batı” ifadelerine yer veriyor.

Hatırlama gerekirse, Kasım tarihli bir Coindesk raporu, FTT’nin Bankman-Fried’in şirketlerinden Alameda Research’ü desteklemek için kullanıldığını ortaya çıkarmıştı. Bunun ardından FTX, 8 milyar dolarlık müşteri fonunu kaybetti. Alameda’nın bir zamanlar 14,6 milyara varan bilançosunun FTX’in ürettiği bir tokenen ibaret olduğu ortaya çıktı. Bu da piyasa alarm zillerini çaldı. Yatırımcı sürüleri borsadan kaçtı. FTT varlıklarını bir kerede tasfiye etti. Geçen ay FTX ve diğer 130 ilişkili kuruluşu iflas mahkemesine çıkardı.

Shaame, yatırımcıların diğer merkezi borsalardan kaçmaya devam edeceğini söylüyor. İnsanların, borsalar yerine soğuk cüzdanlara geçeceğini görüyor. “Ne olursa olsun, sektör iki farklı yoldan birine gidecek,” diye ekliyor. Konu hakkında yaptığı açıklamaların bir kısmı şöyleydi:

Ya geleneksel finans sektörü gibi sıkı bir şekilde denetlenecek ya da daha merkezi olmayan bir yapıya sahip olacak. Borsalar eski dünyanın bankaları gibi, insanlar paralarını onlara emanet ediyor ve kimse onları denetlemiyor. Merkezi olmayan borsalar (DEX) gibi güvene dayalı olmayan bir çözüm var, ancak tüm kullanım durumlarını destekleyecek kadar olgun değil.

Uzmanlar, çöküşün sıradaki kripto para boğasını hazırladığını söylüyor

EverDreamSoft’un CEO’su Shaban Shaame, yukarıdaki açıklamalarının ardından ileriye dönük olarak, “İşlem hacmindeki düşüş, insanların gözetim dışı borsalara geçtiğini gösteriyor” dedi. Başka bir Blockchain oyun yöneticisi, FTX iflasının gelecekte kötü endüstri oyuncularını da ayıklayabileceğini tahmin ediyor. Ayrıca, sektörü bir sonraki piyasa döngüsü için başarıya hazırladığını söylüyor. SuperOne’ın kurucusu Andreas Christensen’in konu hakkında düşünceleri:

Birçok boğa piyasası bireysel yatırımcısı, önemli ölçüde daha düşük işlem hacimlerine neden olarak piyasayı terk etti. Yatırımcıların FUD’u, yüksek kaliteli, şeffaf ve uyumlu aktörler için büyük bir alım olacak olan bir sonraki yukarı döngüye kadar devam edecek… Böylesine kırılgan bir ayı piyasasında, SBF’nin FTX ile yaptığı gibi büyük çaplı bir suç eyleminin piyasa hissiyatı ve işlem hacimleri üzerinde ciddi bir etkisi olacaktır.

Dijital varlık ticaret platformu Enclave Markets’in strateji başkanı Phil Wirtjes, yatırımcıların tepkisinin normal olduğunu söylüyor. Tecrübeli isim, zarardan korkan yatırımcıların “riskten kaçınmalarının” şaşırtıcı olmadığını düşünüyor. Konu hakkında düşünceleri şu şekildeydi:

Kredi limitlerinin kuruması ve merkezlere olan güven eksikliği, daha düşük likiditeye neden oluyor, ancak piyasalara kesinlik yeniden getirildiğinde hacimlerin arttığını görmek bizi şaşırtmaz.

BTCM ekonomisti, şirketlerin iflaslara alışkın olduğunu söyledi

Son olarak, BTCM’nin üst düzey bir ekonomisti, kurumsal ve bireysel yatırımcı duyarlılığının FTX fiyaskosundan darbe almaya devam ederek sektörün güvenilirliğini sorgulayacağını söyledi. Halka açık kripto madenciliği şirketinin baş ekonomisti Youwei Yang, “Fidelity ve BlackRock gibi kurumlar, kripto para girişimlerini hâlâ yavaş ama istikrarlı bir şekilde zorlarken, geleneksel kurumların çoğu ‘bekle ve gör’ modunda” diyor. “Ancak, kripto gazilerinin çoğu, önceki çevrelerden gelen bu tür piyasa düşüşüne ve sessizliğine alışkın ve hala orada asılı duruyor” diye ekliyor.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, FTX’in çöküşü Digital Currency Group (DGC) gibi şirketler izledi. İflas söylentileriyle gündeme gelen Genesis’in rezervini erittiği yönünde söylentiler 16 Aralık hafta sonunda çift haneli satışları tetikledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir