FTX’ten Sonra Bu 2 Kripto Para Şirketine Dava Şoku!

FTX, kripto para piyasasında büyük bir krize neden oldu. Son haberler, piyasada kriz yaşayan tek şirketin o olmadığını gösteriyor. İşte detaylar…

Finder, kripto para birimi nedeniyle dava edildi

Finder.com, Avustralya’nın finansal hizmetler düzenleyicisi tarafından gerekli lisans olmadan kripto para getirisi getiren bir ürün sunduğu iddiasıyla dava ediliyor. Kasım ayında Block Earner’a karşı açılan davanın ardından düzenleyici tarafından hedef alınan ikinci yerel kripto getirisi ürünü sağlayıcısıdır. Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC), Finder.com’un yerel olarak kayıtlı bir kripto para birimi servisi olan yan kuruluşu Finder Wallet’a karşı 15 Aralık’ta dava açtı.

ASIC, Finder Earn ürününün lisanssız bir finansal ürün olduğunu ve Finder Wallet’ın ürün ifşa gerekliliklerini ihlal ettiğini ve finansal ürünlerin hedefli bir şekilde dağıtılmasına ilişkin yükümlülüklere uymadığını iddia etti. Finder Earn, kullanıcılara Avustralya dolarına sabitlenmiş stablecoin True AUD (TAUD) yatırmaları için yıllık %4,01 ile %6,01 arasında bir getiri sunuyordu. ASIC, ürünün Avustralya Mali Hizmetler (AFS) lisansı gerektiren bir tahvil olduğunu iddia etti.

Kripto alanına açık mesaj

Finder Earn’ün “kendilerine uygun olmayan” bir ürün sunulmuş olabileceği için “tüketicileri potansiyel zarara maruz bıraktığını” iddia etti. Finder bu değerlendirmeye katılmıyor. Bir sözcü, “Finder Earn’ün Kasım 2021’de kullanıma sunulmasından bu yana, ASIC ile proaktif bir şekilde ilişki kurduk ve tüm ASIC bilgi talepleriyle tam bir işbirliği yaptık,” ifadelerini kullandı.

Hem ASIC hem de Finder.com’un sözcüsü, Finder Earn’ün sona ermesinin ardından tüm kullanıcı fonlarının tamamen iade edildiğini söyledi. Finder, davaya itiraz edip etmeyeceği sorulduğunda “bu konu artık mahkemede olduğu için daha fazla yorum yapmayacağını” söyledi. ASIC’in başkan yardımcısı Sarah Court yaptığı duyuruda, “endüstriye mesajı açık – bir teklifin kripto varlıkla ilgili bir ürün içermesi, mevcut düzenleyici rejimin dışında kalacağını garanti etmez” dedi. ASIC’in Finder.com’a karşı açtığı dava, kripto finansal ürünlere ve bunları sağlayan firmalara karşı aylar içinde üçüncü davasını oluşturuyor.

Silvergate, FTX ve Alameda dramasından etkilendi

Silvergate Bank, Silvergate Capital Corporation ve Silvergate CEO’su Alan Lane aleyhine, güç durumdaki kripto şirketleri FTX ve Alameda Research tarafından tutulan hesaplarla ilgili olarak California Güney Bölge Mahkemesinde toplu dava açıldı. Dava, Silvergate’i FTX kullanıcı mevduatlarını Alameda’nın banka hesaplarına yatırmadaki iddia edilen rollerinden sorumlu tutmayı amaçlıyor.

Dava, kendisi ve aynı durumda olan başkaları adına davacı Joewy Gonzalez tarafından açılmıştır. Davaya göre, platform yatırımcılara “değer kazandıkça varlıkları güvenli bir şekilde depolayabileceklerine, nakde çevirebileceklerine veya diğer varlıklarla takas edebileceklerine” söz verdiği için, davacı birikimlerini FTX borsası aracılığıyla kriptoya yatırdı.

Dava, Silvergate’in FTX’in hileli faaliyetlerine ve borsaların mütevelli görevini ihlallerine uygunsuz transferler, ödünç kullanıcı fonları ve gelen fonlar yoluyla yardım ve yataklık ettiğini iddia ediyor. Davaya göre Silvergate, “FTX’in yatırım dolandırıcılığını ilerletme” rolünden sorumlu ve davacıya ve diğer yatırımcılara olan borçlarını iade etme yükümlülüğüne sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir